رهبر معظم انقلاب اسلامی، حضرت آیت الله العظمی امام خامنه‌ای مدظله العالی، عصر روز چهارشنبه 1398/03/01 در دیدار رمضانی دانشجویان و نمایندگان تشکلهای دانشجویی بیانات مهمی ایراد فرمودند و به نقش مخاطبان خود در بیانیه گام دوم جهت نیل به اهداف انقلاب اسلامی پرداختند.


آنچه در ادامه می‌آید بخش‌هایی از فرمایشات معظم له در این دیدار است:
 


بیانیه گام دوم، یک ترسیم کلی از گذشته و حال و آینده‌ی انقلاب است.

چهار نقطه‌ی اصلی که در بیانیه مورد تأکید بوده، «عظمت حادثه‌ی انقلاب و ماندگاری آن»، «عظمت راه طی‌شده و کارکرد انقلاب تا امروز»، «چشم‌انداز پیش روی انقلاب» و «عظمت نقش نیروی جوان متعهد» است.

ما یک حرکت عمومی لازم داریم برای رسیدن به چشم انداز. این حرکت طبعاً با محوریت جوان متعهد انجام میشود. جوان هم لزوماً ۲۲ و ۲۵ ساله نیست. منظورم این است که ۳۵ساله‌ها و ۴۰ساله‌ها هم جوانند.

اینها میتوانند در نظام مدیریت کشور، تحول عظیم ایجاد کنند.

مطلبی که میخواهم به شما عرض کنم، فرایند ورود جوانان به حرکت عمومی کشور است.

یک حرکت عمومی اگر بخواهد معقول و منضبط و عقلائی و به دور از غوغاسالاری و بلبشو باشد، به چند چیز نیاز دارد:

اولاً اینکه شناخت از صحنه داشته باشند. بدانند جمهوری اسلامی با چه کسی روبه‌رو است و فرصت و تهدید و دوست و دشمن را بشناسند.

عنصر دوم اینکه حرکتشان جهت‌گیری مشخصی داشته باشد؛ به سمت جامعه‌ی اسلامی و تمدن اسلامی  باشد.

عنصر سوم، امیدبخشی است. اگر یک نقطه‌ی امیدبخش نباشد، حرکت پیش نمیرود. این امید کاملاً برای مردم ما در دسترس است و ملت نشان داده که از عهده‌ی کارهای بزرگ برمی‌آید.

عنصر چهارم این است که «راهکار عملی» در هر برهه‌ای از زمان برای کارها  وجود دارد.

نمونه‌ی راهکارهای عملی برای اینکه نسل جوان متعهد به عرصه‌ی مدیریت کشور وارد شود اینها است:
* تشکیل کارگروه‌های فرهنگی؛
* تشکیل گروه‌های فعالیت سیاسی، نه حزب‌بازی؛
* تشکیل کرسی‌های آزاداندیشی؛
* تشکیل گروه‌های نهضتی جهان اسلام؛
* تشکیل گروه‌های علمی؛
* تشکیل گروه‌های دانش‌بنیان اقتصادی؛
* تشکیل گروه‌های خدماتی و جهادی؛
* تشکیل گروه‌های اطلاعاتی مردمی؛
* تشکیل گروه‌های اجتماعی.

آن چیزی که ما از شما بچه‌های دانشجو انتظار داریم این است که خودجوش و خودکار باشید؛ مثل دوران طاغوت که ما هم واقعاً خودجوش کار میکردیم، منتظر این نباشید که شما را وارد کار کنند.

آن روز کسی بالاسر ما نبود؛ گاهی اعلامیه‌ای از امام می‌آمد و خونی در رگهای ما جاری میشد. موانع هم زیاد بود؛ کتک بود، زندان بود، گرسنگی بود و موانع پولی بود.

جوانان هم امروز این‌جوری باید حرکت کنند. اگر شما امروز این‌جور عمل کنید، توطئه‌های نرم دشمن که مهم‌ترینش فلج کردن نسل جوان است، خنثی میشود.

 


اگر شما جوانان این‌جوری پیش بروید و زمینه را برای روی کار آمدن دولت جوان و حزب‌اللهی فراهم کنید، غصه‌های شما تمام میشود و این غصه‌ها فقط مخصوص شما نیست.