27 مهر 1400 ساعت 06:43

حجت‌الاسلام‌والمسلمین علی اکبر حصاری، معاون پژوهش حوزه‌های علمیه خواهران در آیین افتتاح اولین مرکز مستقل پژوهشی «حکمت» حوزه علمیه خواهران استان یزد که در مرکز تخصصی حوزوی خواهران امام حسین (ع) برگزار شد، اظهار کرد: مدارس علمیه خواهران کشور را زمانی همچون «حوزه علمیه» خواهیم داشت که همه کارکردهای حوزوی در نهادهای برومند حوزه هزارساله شیعه در حوزه جوان خواهران هم نهادینه و هم ساختارمند شود.


معاون پژوهشی حوزه‌های علمیه خواهران کشور با بیان اینکه حوزه علمیه یک نهاد هدایت دینی در وسط معرکه جامعه است، تاکید کرد: یک نهادی با کارکرد دینی؛ نمی‌تواند نهاد منزوی و طبقاتی برای عده ای خاص و با تعریف خاص باشد.

**تربیت طلبه مقدمه ایفای رسالت بزرگ اجتماعی است

حجت‌الاسلام‌ حصاری تصریح کرد: حوزه علمیه نهاد مقدس در جهان تشیع و یک نهاد هدایت دینی به معنای جامع کلمه است و تربیت طلبه در حقیقت مقدمه ایفای آن رسالت است نه همه رسالت و طلبه برای رسالت بزرگ اجتماعی تربیت می‌شود.

معاون پژوهشی حوزه‌های علمیه خواهران کشور ادامه داد: حوزه علمیه قم مجموعه‌ای از مدارس، مؤسسات پژوهشی، فرهنگی، تبلیغی و نهادهایی با کارکرد اجتماعی و سیاسی زیر چتر حوزه قرار می‌گیرد و حوزه خواهران آنچه در استان‌ها داریم که بسیار مبارک است و حقاً شکل‌گیری این تعداد در کشور در بازه زمانی با کارنامه‌های درخشان جز بابرکت الهی که به کار خالصانه بانوان طلبه داده قابل توصیف نیست و اگر مجموعه کارها را در قبال کار انجام‌شده ترازو کنیم حقیقتاً بسیار فاصله دارد.

** ۱۲ مرکز پژوهشی حوزه‌های خواهران در سال ۹۸ افتتاح می‌شود

وی با اشاره به ایجاد و راه‌اندازی مراکز پژوهشی در نقاط مختلف کشور گفت: به غیر از شهر یزد، در میبد هم افتتاح یک مرکز را داریم و هفته آینده سومین مرکز در استان تهران، یک مرکز در اصفهان و دو مرکز هم در خوزستان راه‌اندازی می‌شود.

معاون پژوهش حوزه علمیه خواهران کشور افزود: تا پایان سال، ۱۲ مرکز راه اندازی می‌شود و تاکنون بخشی از این تعداد در شهرهای گلستان، زاهدان، بندرعباس، قم و تهران راه‌اندازی شده است.

**افق آینده پژوهش حوزه‌های خواهران ایجاد شهرک‌های پژوهشی است

حجت‌الاسلام‌ حصاری، افق آینده‌ پژوهش برای حوزه‌های علمیه خواهران کشور را ایجاد شهرک پژوهشی اعلام کرد و افزود: همه سازه‌های علمی در این شهرک برای بانوان طلبه در یک جا متمرکز می‌شود که نیاز به سرگردانی و گشت‌وگذار در این طرف و آن طرف برای تأمین نیاز پژوهشی ندارند.

وی تأکید کرد: کار پژوهشی در حوزه و هر نهاد علمی مادامی که تولید علم در نهاد آموزشی نباشد گرفتار ایستایی و واماندگی می‌شود و از سطح نیازهای معرفتی جامعه که به شدت متغیر هست فاصله می‌گیرد و قادر نخواهد بود متناسب با نیاز معرفتی جامعه پاسخگو باشد.

حجت‌الاسلام‌ حصاری خاطر نشان کرد: به خاطر مشکلات فرهنگی جامعه نیازمند به تبلیغ هستیم و تعداد قابل توجهی، یعنی ۵۰ یا ۶۰ درصد از طلبه‌ها، باید به کار تبلیغ بپردازند و علی‌رغم اهمیت پژوهش معتقدم اگر ۱۰ درصد از دانش‌آموختگان حوزه ممهّز به کار پژوهش حرفه‌ای شوند کافی است.

وی ابراز کرد: یک تعداد از دانش‌آموختگان حوزه یعنی قریب به ۵۰ یا ۶۰ درصد بانوان حوزوی در جامعه، باید افراد را به سمت زیست دینی اعم از باور و عقیده، منش و رفتار دعوت کنند.

**وجود الگوهای غربی در خانواده‌های متدین

وی با طرح این سؤال که این همه به‌هم‌ریختگی فرهنگی که در جامعه داریم محصول چیست؟ گفت: این به‌هم‌ریختگی محصول عدم موعظه کننده نیست، بلکه فراتر از این است و مشکل ناهنجاری فرهنگی جامعه قبل از این که معلول عدم تذکر و ارشاد ما باشد معلول نداشتن الگو برای جایگزینی است.

حجت‌الاسلام‌ حصاری با ابراز تأسف از وجود الگوهای فرهنگ غربی، گفت: این الگوها با بسیاری از باورمندی‌های دینی ما هم آمیخته شده است و بعضی از این رفتارها در خانواده‌های متدین ما هم رسوخ کرده و پذیرفته شده است.

وی با ابراز تأسف از وجود برخی از رفتارهای ناهنجار اجتماعی از جمله انس با برخی حیوانات نجس از جمله سگ، گفت: مشکل دینی ما طهارت و نجاست نیست و این  بیچارگی از این است که سالیان متمادی ایدئولوژی لیبرالیستی غرب موفق شده است، اندیشه و باور خودش را به معیارهای رفتاری جامعه تبدیل کند و به آن الگو دهد.

معاون پژوهش حوزه‌های علمیه خواهران کشور ابراز کرد: ما متأسفانه گزاره‌ها و آموزه‌های دینی خودمان را به مبانی رفتار زیستی تبدیل نکرده‌ایم و فقط می‌خواهیم با پند و موعظه و نصیحت جامعه را اصلاح کنیم. هرچند موعظه و نصیحت جای خودش را دارد و ما مخالف نیستیم بلکه آن را ناکافی می‌دانیم.

**سبک زندگی اسلامی نیازمند تولید علم است

حجت‌الاسلام‌ حصاری تأکید کرد: یک کار بسیار بزرگی که رهبر انقلاب تأکید فرمودند بحث الگوی سبک زندگی دینی است که در تمام شئون زیستی ما مطرح است. در مدل روابط در اجتماع، در خانواده و در محیط‌های مختلف گرفته تا مناسبات اقتصادی، تربیتی و حقوقی و قضایی و غیره هر چه که در شئون اجتماع مطرح است سبک زندگی نیز مطرح است و ما باید آن را تولید کنیم و این امر نیازمند کار پژوهشی است.

وی بیان کرد: نکته مهم دیگر وجود دامنه تغییرات اجتماعی زیاد است. آن چیزی را که می‌خواهیم به عنوان سبک زندگی ارائه دهیم باید در بستر تغییرات جوابگو باشد و نباید هماهنگ یا منفعل باشیم چون بار معنایی دارد و نباید اشتباه برداشت شود.

معاون پژوهش حوزه‌های علمیه خواهران کشور توصیه کرد: رعایت عنصر زمان و مکان در تمام مقولات و گزاره‌های دینی باید مورد توجه باشد که آن نیز نیازمند تولید علم است.

حجت‌الاسلام‌ حصاری ابراز کرد: اگر زمانی بیاید که کشور ما خیلی قوی شود، ولی رفتارها و منش و طرز زندگی و طرز تعلقات ما به سبک دین نباشد این خطر بزرگی خواهد بود و اینجاست که واقعاً باورم بر این است که حوزه خواهران و برادران جمیعاً باید برای یک چنین حرکت نهضت فرهنگی بزرگ بسیج شوند که اولویت اول است و ما امیدواریم بتوانیم سهم شایسته و درخوری را در حوزه خواهران عهده‌دار شویم و رقم بزنیم.

**توصیه رهبر انقلاب در بیانیه گام دوم حرکت به سمت تمدن نوین اسلامی

حجت‌الاسلام‌ حصاری با یادآوری بیانیه گام دوم انقلاب اظهار کرد: با ترسیم رهبری در بیانیه گام دوم بناست به سمت شکل‌دهی تمدن نوین اسلامی حرکت کنیم و این تمدن، یک بنای بزرگ است و یک جزیره کوچک نیست.

وی خاطر نشان کرد: الان وقت آن است که با یک هم‌افزایی و همدلی تمام همّ و نیروی خودمان را و همه استعداد و ظرفیت انسانی خود را مصروف این موضوع کنیم تا هر کدام ما خشتی از خشت‌های تمدن اسلامی باشیم و این که تنها در کنج خانه مشغول نوشتن شویم و تنها خواننده آثار خود باشیم مهم نیست.

معاون پژوهش حوزه‌های علمیه خواهران کشور خاطر نشان کرد: حرف‌های گفتنی در محیط علمی حوزه بیش از این است و زوایای بسیار متنوعی دارد و هرکدام اقتضای جلساتی است. خواهران ارجمند باید کاملاً در فضای واقعی و علمی‌ای که زندگی می‌کنند، قرار بگیرند و بدانند ما در چه وضعیتی هستیم و دشمن در چه شرایط و وضعیتی قرار دارد و آن‌وقت است که در خواهیم یافت در چه سنگری قرارگرفته‌ایم و چه اقدامی را باید برای خود معین کنیم.

امروز318
دیروز1130
در هفته1448
در ماه22483
مجموع2030400

بازدید کنندگان برخط

2
Online

بالای صفحه