حجت‌الاسلام والمسلمین محمدحسن زمانی شامگاه دوشنبه، ۱۸ آذرماه 1398، در پنجمین پیش نشست همایش ملی مقاومت اسلامی از نگاه قرآن کریم در مدرسه علمیه امام موسی کاظم(ع) با بیان اینکه بیانیه گام دوم براساس مقاومت مطرح شده، گفت: رهبر انقلاب رسما از همه مراکز علمی، حوزوی و دانشگاهی خواسته‌اند که بر روی بیانیه، کار علمی و تحقیقاتی کنند.
 


مسئول دفتر اجتماعی و سیاسی حوزه علمیه افزود: زمانی که بیانیه صادر شده است، متوجه شدم در بیانیه ۱۷۰موضوع است، این موضوعات را استخراج و برای تبیین علمی و اجرایی آن، به مراکز و معاونت‌های مختلف حوزه ارسال شد.
 
وی با بیان این که شناخت بنده از رهبر انقلاب به دوران قبل از انقلاب زمانی که ایشان در مساجد و مدارس علمیه تفسیر می‌گفتند، برمی‌گردد، افزود:  بیان نکات و استخراج موضوعی و کاربردی تفسیری ایشان آنقدر زیبایی داشت که جمعیت زیادی از جوانان پای تفسیر ایشان می‌نشستند.
 
زمانی گفت: ایشان درک عمیقی از قرآن دارند، چرا که قرآنی می‌اندیشیدند و فکر می‌کردند و همین مسئله باعث نقش‌آفرینی ایشان در جامعه و خطر جدی برای رژیم به همراه داشته است.
 
مسئول دفتر اجتماعی و سیاسی حوزه علمیه افزود: چون رهبر انقلاب دارای درک قرآنی بودند و با شناختی که از ایشان داشتم متوجه شدم بیانیه دوم نیز می‌تواند برگرفته از آیات قرآن باشد، برای همین در قرآن دنبال عدد چهل گشتم و متوجه شدم در جای جای قرآن سخن از عدد ۴۰ آمده است.
 
وی بیان کرد: بعضی از الفاظ در قرآن است که به معنای جامعه و امت است؛ در واقع جامعه و انقلاب هویت مستقل دارد و طبیعتا این چنین جامعه‌ای دارای مراحل چندگانه نطفه، وضع حمل، دوره شیردادن، نوجوانی، جوانی و پیری است. دقیقا همین مراحل در قرآن برای انسان بیان شده است.
 
زمانی گفت: معتقدم بذر پاشی انقلاب ایران به عاشورا و قیام امام حسین(ع) برمی‌گردد و امام(ع) نقش بزرگی در انقلاب اسلامی دارد، چرا که شعارهایی که مردم برای ایجاد انقلاب سر می‌دادند و فریاد می‌زدند همه برگرفته از عاشورا بود.
 
مسئول دفتر اجتماعی و سیاسی حوزه علمیه افزود: انقلاب در این ۴۰ سال جلوه‌های اقتدار زیادی داشته است، این جلوه‌ها در خارج از مرزها بیشتر به چشم می‌آید، اگر چه شاید نمودی برای مردم در داخل کشور نداشته باشد.
 
وی بیان کرد: معتقدم بیانیه گام دوم الهام گرفته از آیات قرآن است و مجموعه بیانات رهبر انقلاب و حتی ۱۷۰ موضوع بیانیه ریشه قرآنی دارد که از جمله آن مقاومت و صبر و استقامت است.
 
زمانی با بیان این که رسالت حوزویان در بحث تبیین بیانیه و ریشه‌یابی موضوعات مختلف آن که برگرفته از قرآن است، بسیار سنگین است، گفت: باید موضوعات مختلف از قرآن ریشه‌یابی شود، درباره آن مقالات مختلف نوشته و در جامعه نشر و در معرض دید عموم مردم قرار گیرد.
 
مسئول دفتر اجتماعی و سیاسی حوزه‌های علمیه افزود: اما کلمه مقاومت که خود ریشه قرآنی دارد،‌ قرآن در جای جای مختلف اشاره می‌کند که مقاومت فردی و گروهی است.
 
وی بیان کرد: مقاومت موجب از بین رفتن خوف و ترس است؛ مقاومت باعث می‌شود مردم از گرانی، تحریم و یا فشار از سوی دشمن نترسند.