27 فروردين 1400 ساعت 07:23

مصاحبه : استاد صلح میرزایی

ویژگی های تفکر رهبر انقلاب

نوع تفکر حضرت آقا چند ویژگی دارد، یکی اینکه اندیشه ایشان اصیل است و ابتنا به وحی دارد، و اندیشه ایشان به‌شدت قرآنی است و به روایات صحیح و معتبر تکیه دارد و خود همین باعث شده که برای ایشان فهم نابی از اسلام ایجاد شود، اندیشه ایشان در کنار اصالتی که دارد از تعصب نیز به دور است، به‌عبارت‌دیگر این‌طور نیست که ایشان باحالت متعصبانه‌ای وارد بحث شوند، ایشان با تعصب مشکل‌دارند و نسبت به مباحث با دید کاملاً علمی وارد می‌شوند، البته درجه‌ای از تعصب را به آن قائل هستند ....

نکته بعدی در اندیشه ایشان این است که به‌شدت از انفعال به دور هستند، یعنی زمانی که قبل از انقلاب، تفکر مارکسیستی، به‌عنوان یک تفکر الگوی انقلابی مطرح بوده، حضرت آقا تأکید دارند که با آن مرز ایجاد کنند و امروز هم که تفکر غربی و لیبرال بر جهان حاکم است، ایشان به‌شدت از اینکه خودشان در مقابل تفکر غربی منفعل شوند پرهیز می‌کنند و هم به کسانی که با آن‌ها مواجهه دارند این تأکید را می‌کنند، مثلاً در بحث حقوق بشر و مباحث زن، ایشان می‌فرمایند که ما طلبکار هستیم نه اینکه بخواهیم پاسخگو باشیم، بنابراین ایشان اسلام را جوری تعریف نمی‌کنند که مؤید نکات تفکر غربی باشد.

نکته بعدی که خیلی هم مهم است بحث جامع‌نگری ایشان است، تفکر حضرت آقا تفکری است که به قول بعضی‌ها هلیکوپتری است یعنی اوج می‌گیرد و با یک نگاه از بالا، کلیات را می‌بیند و بعد وارد جزئیات می‌شوند.

 

کسانی که در قلوب آنها مرض باشد نمی توانند استفاده کنند

آیا صرف اتصال به اندیشه رهبری برای شخص نتیجه بخش است؟

چون اندیشه حضرت آقا اندیشه قرآنی است و قرآن هم در آیه ۸۲ سوره اسراء می‌فرماید: «وَلَا يَزِيدُ الظَّالِمِينَ إِلَّا خَسَارًا» کسانی که قلوب آن‌ها مرض باشد نمی‌توانند استفاده کنند، بنابراین صرف شنیدن و خواندن کافی نیست و مقدمه‌ای نیز احتیاج دارد. مقدمه آن شستشوی ذهنی خود انسان است، کسی که ذهنیت مشکل‌داری دارد و نوع اتصال و مواجهه او مخلصانه نیست این شخص نمی‌تواند از مباحث بهره‌مند گردد، بنابراین اگر در اتصال این مقدمات رعایت شود انسان را دگرگون می‌کند، یعنی زمانی که انسان کتاب خون‌دل را می‌خواند حداقل در آن لحظه ذهن انسان درگیر می‌شود، بنابراین بعد از یک مقدمه و اتصال خوب، نیازمند به پیگیری و امتداد هستیم، یعنی زمانی که مثلاً انسان کتاب خون‌دل را می‌خواند تهییج می‌شود و احساس می‌کند که باید کاری انجام دهد و این نکته خیلی مهم هست که بتواند خود را در این فضا حفظ کند، یکی از راه‌های حفظ این فضای انقلابی و سرد نشدن در آن، این است که انسان به دنبال مجموعه‌ای باشدکه مثل خودش فکر می‌کند.
نکته مهم دیگری که وجود دارد این است که کل سخنرانی‌های آقا را بشنویم یا متن کامل آن را مطالعه کنیم و به گزیده بیانات ایشان که در اخبار و ... می‌آید، بسنده نکنیم، لذا مباحث روز ایشان را افراد می‌بایست به‌صورت جدی دنبال کنند تا به‌روز باشند.

 

مباحث ایشان شخص را آتش میزند

 کسی که آثار حضرت آقا را می‌خواند – چون ایشان یک مصلح اجتماعی هستند که با استفاده از معارف اسلامی می‌خواهد این اصلاح را انجام دهد- از انرژی مضاعفی برخوردار می‌شود و به تعبیری مباحث ایشان شخص را آتش می‌زند و انرژی او را افرایش می‌دهد، مأمور ساواک هم این تعبیر را داشته‌اند که کسانی که درس ایشان در مشهد حاضر می‌شدند تبدیل به گلوله‌های آتش می‌شدند، در کتاب خون‌دل می‌توان این تأثیرگذاری را دید.
بنابراین اندیشه حضرت آقا در سواد آفرینی اجتماعی و مسؤولیت پذیری و از طرفی امیدوار بودن به آینده شخص تأثیرگذار است، و از طرفی کسی که اندیشه حضرت آقا را مطالعه می‌کند  نظام مطالبات ایشان عوض می‌شود و از مطالبات خورد به سمت مطالبات کلان پیش می‌رود.

امروز2270
دیروز7368
در هفته31962
در ماه115368
مجموع1189873

بازدید کنندگان برخط

7
Online

بالای صفحه