Ayeh

رهنمود

تصویر مطلبرهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار رئیس و منتخبان ملت در مجلس خبرگان، منظومه‌ی مفاهیم معرفتی و ارزشی اسلام را نرم افزارِ ساختار نظام اسلامی دانستند و با اشاره به لزوم روزآمد شدن این نرم افزار متناسب با گسترش دامنه‌ی فعالیت‌های نظام اسلامی و بروز چالش‌های جدید گفتند: یکی از وظایف مهم فضلا و متفکرین، تقویت مبانی فکری نظام اسلامی به‌منظور عملیاتی کردن مفاهیم دینی مورد نیاز جامعه است.  ایشان روزآمد کردن نرم افزارِ نظام اسلامی را وظیفه فضلای صاحب نظر دانستند و گفتند: البته این به‌روزرسانی به معنای...
مطالب بیشتررهنمود  

آمار بازدیدکنندگان

امروز128
دیروز1446
در هفته1574
در ماه26614
مجموع2169625

بازدید کنندگان برخط

2
Online

رئیس جمهور: وزرا و مسئولان اجرایی به خبرسازی و ادعاهای کذب، بلافاصله پاسخ دهند

 

در رزمایش مشترک ذوالفقار 1400 ارتش صورت گرفت شلیک موشک‌های کروز ضدکشتی توسط فانتوم‌های نهاجا

 

آیت الله حسینی خراسانی: جمهوری اسلامی ایران  هرگونه تعرض دشمنان را  در لحظه پاسخ می‌دهد

 

رئیس سازمان انرژی اتمی: هدف تحریم شکست اراده‌ها و خلع سلاح کشور است

 

نشنال اینترست: آمریکا مسئول بن‌بست مذاکرات هسته‌ای با ایران است

 

* جام جم 1400/08/17

** تماس تلفنی امیرعبداللهیان با همتای عراقی

 

به دنبال سوءقصد به جان مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق، وزیر خارجه کشورمان در تماس تلفنی با همتای عراقی خود با ابلاغ سلام رئیس‌جمهوری اسلامی ایران به مصطفی الکاظمی، از سلامت نخست‌وزیر عراق کسب اطمینان و ابراز خرسندی کرد. در این گفت‌وگوی تلفنی امیرعبداللهیان چنین اتفاقاتی را خلاف ثبات و امنیت کشور دوست، عراق برشمرد که از سوی بدخواهان عراق و در جهت بر هم زدن آرامش عراق انجام می‌شود. فؤاد حسین نیز به نیابت از الکاظمی از مسوولان کشورمان تشکر کرد.

 

* همشهری 1400/08/17

** انتقاد تند غریب‌آبادی از دولت و سنای ایتالیا

 

به‌دنبال برگزاری نشستی درخصوص وضعیت حقوق بشر در ایران از سوی گروهک تروریستی منافقین در مجلس سنای ایتالیا، معاون امور بین‌الملل قوه قضاییه و دبیر ستاد حقوق بشر ضمن انتقاد جدی از این اقدام و محکومیت آن، از دولت و مجلس سنای ایتالیا خواست تا به سیاست‌های دوگانه و مخرب خود در حوزه تروریسم و حقوق بشر پایان دهند. غریب‌آبادی با یادآوری اینکه دست این گروهک تروریستی به خون بیش از 17هزار نفر ایرانی بی‌گناه آلوده است، اما آزادانه در پایتخت‌های کشورهای اروپایی تردد کرده و با حمایت نهادهای حاکمیتی آنها مبادرت به برگزاری نشست‌های مضحک حقوق بشری می‌کنند، افزود: چنین اقداماتی نمادی روشن از برخورد گزینشی و ابزاری با حقوق بشر و همچنین مقابله با تروریسم از سوی کشورهای غربی است.

 

* کیهان 1400/08/17

** آمریکا مسئول بن‌بست مذاکرات هسته‌ای با ایران است

 

نشنال اینترست در گزارشی نوشت: عملکرد آمریکا موجب شد که بن‌بست فعلی در برجام به‌وجود بیاید. تحلیلگر نشریه نشنال اینترست ضمن تایید پایبندی ایران تا یک سال پس از آنکه دولت ‌ترامپ به‌طور کامل از تعهدات ایالات متحده در برجام خارج شد، اظهار می‌کند ایرانی‌ها به دلیل خروج آمریکا از برجام تصمیم گرفتند طور دیگری عمل کنند نه به‌خاطر تغییر بازی و این‌طور شد که بن‌بست فعلی به‌وجود آمد. پل پیلار نوشته است: ایرانی‌ها ممکن است «به تمایل دولت بایدن برای اجرای تحریم‌ها در غیاب توافق شک کنند» و تلاش می‌کنند تا از روابط گسترده با چین برای پیشرفت در جهانی بدون برجام استفاده کنند. در حقیقت عدم بازگشت ایران به تعهدات در سال جاری را می‌توان بیشتر به اهمال کاری دولت بایدن و ارائه خواسته‌های جدید نسبت داد.

 

** تهاجم دشمن همه‌جانبه و چند وجهی شده است

 

جانشین وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در هفتمین همایش ملی پدافند کالبدی و حفاظت از زیرساخت‌های کشور اظهار داشت: امروز تهدید دشمن به یک منشور چند وجهی تبدیل شده است که یکی از این روش‌ها تهدید نظامی است. سرتیپ فرحی افزود: تهاجم فرهنگی، تهاجم سیاسی، تهاجم اقتصادی، تهاجم سایبری و تهاجم روانی، بخشی از منشور چندوجهی تهدیدات دشمن هستند و این یعنی دشمن از هر منظری که بتواند، ضربه خود را وارد می‌کند. وی ادامه داد: تهدیدات امروز همه‌جانبه و پست‌مدرنیسم هستند و «همه گزینه‌ها روی میز است» بدین معناست که همه ابزار اعم از ابزار تهاجم زیستی، تهاجم سایبری و تهاجم فرهنگی روی میز است.

 

* شرق 1400/08/17

** تهاتر نفت ایران در برابر برنج پاكستان

 

عبدالرزاق داود، مشاور ارشد نخست‌وزیر پاکستان در امور بازرگانی و سرمایه‌گذاری در دیدار با وزیر جهاد کشاورزی ایران اظهار کرد که پاکستان دارای برنج و ایران دارای نفت و پتروشیمی است که می‌توانیم این کالاها را با هم تهاتر کنیم. ساداتی‌نژاد نیز اظهار کرد: پیشینه رابطه ایران و پاکستان قدمت بالایی دارد، ما دارای مرز، دین، فرهنگ و اقوام مشترک هستیم که می‌تواند شرایط تجاری بهتری نسبت به امروز برای دو کشور به ارمغان بیاورد.

 

** درگیری فعالان ضد حکومتی انگلیس با پلیس

 

صدها نفر از فعالان ضد ساختار حاکم در مرکز لندن با پلیس درگیر شدند. این درگیری در شب موسوم به شب آتش یا شب گای‌فاکس صورت گرفت و گزارش شده هشت مأمور پلیس زخمی و 12 نفر بازداشت شده‌اند. گروهی از این افراد آدمک بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا را به آتش کشیدند و یکی از آنها فریاد زد «بسوز، بوریس بسوز».

 

* ایران 1400/08/17

** وزرا و مسئولان اجرایی به خبرسازی و ادعاهای کذب، بلافاصله پاسخ دهند

 

رئیس جمهور در جلسه هیأت دولت با اشاره به طرح شبهات مختلف در رسانه‌ها از جمله موضوع توجه بعضی از وزرا نسبت به انتصاب بستگان خود، گفت: وزرا و مسئولان اجرایی به خبرسازی و ادعاهای کذب، بلافاصله پاسخ دهند و اجازه ندهند ذهنیت منفی در جامعه به وجود آید. آیت‌الله رئیسی تأکید کرد: هدف از تکرار شبهات، ایجاد یأس و ناامیدی در بین آحاد مردم است و در این زمینه متأسفانه بعضی‌ها نادانسته با راهبرد دشمن همراهی می‌کنند. وی افزود: مسئولان ضمن اینکه مراقب هستند وارد حاشیه‌های کاذب نشوند باید به افکار عمومی اهمیت قائل شوند و به شبهات پاسخ مستند و مستدل بدهند.

 

** رأی اعتماد دولت به استانداران جدید البرز، قزوین و مازندران

 

در جلسه روز گذشته هیأت دولت، هیأت وزیران پس از بررسی سوابق و برنامه‌های استانداران پیشنهادی وزارت کشور به مجتبی عبداللهی، محمدمهدی اعلایی و سید محمود حسینی‌پور به ترتیب به عنوان استانداران منتخب البرز، قزوین و مازندران رأی اعتماد دادند. عبداللهی دارای مدرک دکترای علوم سیاسی گرایش مطالعات بین الملل (منطقه‌ای) و کارشناسی ارشد مدیریت دولتی است. اعلایی دارای مدرک کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی از دانشگاه تهران و کارشناس اقتصاد نظری از دانشگاه مفید قم است. حسینی‌پور نیز دارای مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد حقوق عمومی و کارشناسی علوم سیاسی است.

 

** امریکا باید خروج یکجانبه از توافق هسته‌ای را جبران کند

 

روزنامه گلوبال تایمز چین، با اشاره به گفت‌و‌گوی وزیر امور خارجه این کشور با همتای ایرانی خود، به مسائل مطرح شده از سوی وانگ یی در این تماس تلفنی پرداخت. این روزنامه نوشت: وانگ یی از تصمیم ایران برای ازسرگیری مذاکرات هسته‌ای اواخر ماه نوامبر [اوایل آذرماه] استقبال و اشاره کرد که این امر موضع مثبت ایران در زمینه بازگشت به تعهداتش را آشکار کرد. وی از تمامی طرف‌های توافق هسته‌ای خواست همکاری‌ها را تقویت کرده و به اتفاق هم مذاکرات را در مسیر درست آن پیش ببرند. وزیر امور خارجه چین گفت، امریکا باید اول از همه وارد عمل شده و این خروج یکجانبه را جبران کند.

 

* وطن امروز 1400/08/17

** ایران سوءقصد به جان نخست‌وزیر عراق را محکوم کرد

 

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در پی سوءقصد به جان «مصطفی الکاظمی» نخست‌وزیر عراق، با محکوم کردن هدف قرار دادن نخست‌وزیر عراق، بر موضع ثابت و مستمر جمهوری اسلامی ایران در حمایت از ثبات، امنیت و آرامش در عراق تأکید کرد. خطیب‌زاده ضمن درخواست هوشیاری همگان نسبت به توطئه‌هایی که امنیت و پیشرفت عراق را هدف قرار داده است، این‌گونه حوادث را در راستای منافع طرف‌هایی خواند که طی ۱۸ سال گذشته به ثبات، امنیت، استقلال و تمامیت ارضی عراق تعرض کرده و با ایجاد گروه‌های تروریستی و فتنه‌انگیزی، در پی دستیابی به اهداف شوم منطقه‌ای خود بوده‌اند.

 

** هدف تحریم شکست اراده‌ها و خلع سلاح کشور است

 

رئیس سازمان انرژی اتمی با تاکید بر اینکه هدف تحریم شکست اراده‌ها و خلع سلاح کشور است، گفت: دشمن امروز با قدرت رسانه به دنبال نفوذ در جان ملت‌هاست.  اسلامی با تاکید بر اینکه استکبار جهانی هیچگاه وارد یک جنگ برابر نشده است، گفت: استکبار همواره تا مرحله خلع سلاح ملت‌ها پیش رفته تا صحنه فتح را برای خود زمینه‌سازی کند و در این راستا رسانه از مواردی است که استکبار جهانی از آن برای نفوذ در عمق جان مردم جهان و پیشبرد برنامه‌‌هایش استفاده می‌کند؛ دشمن در این حوزه از رسانه در جهت هویت‌زدایی و اصالت‌زدایی از مردم جهان استفاده می‌کند.

 

** دستور وزیر کشور برای پیگیری بازنگری اختیارات استانداران

 

وزیر کشور در نشست مشترک شورای معاونان وزارت کشور به معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت کشور دستور داد به منظور افزایش ابتکار عمل استان‌ها، بازنگری اختیارات استانداران با رویکرد تمرکززدایی هرچه بیشتر و با جلب آخرین نظرات استانداران، به طور ویژه پیگیری و برای ارائه به هیات وزیران جمع‌بندی شود. وحیدی با اشاره به گزارش‌های استانداران درباره روند تحقق برنامه دولت در امر مسکن، خواستار پیگیری جدی موضوع از سوی معاونت عمرانی وزارت کشور و استانداران علاوه بر دستگاه‌های اجرایی مسئول شد.

 

* جوان 1400/08/17

** سوءقصد به جان نخست‌وزیر عراق فتنه جدید اتاق فکر‌های خارجی است

 

شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی در واکنش به حمله پهپادی شنبه شب گذشته به اقامتگاه «مصطفی الکاظمی» در توییتر نوشت: «سوءقصد به جان نخست وزیر عراق فتنه جدیدی است که رد آن را باید در اتاق‌های فکر خارجی جست‌وجو کرد که از سال‌ها قبل با ایجاد و پشتیبانی گروه‌های تروریستی و اشغال این کشور، جز ناامنی، ایجاد اختلاف و بی‌ثباتی ارمغانی برای مردم مظلوم عراق نداشته‌اند.»

 

** ادامه «بازی محافظه‌کاری» بایدن مقابل ایران

 

رئیس‌جمهور امریکا در تازه‌ترین موضع‌گیری درباره آینده مذاکرات هسته‌ای، باز هم در برابر سؤال خبرنگاران به کوتاه و کلی‌گویی روی آورد. جو بایدن در یک کنفرانس خبری در برابر سؤال خبرنگاری که دیدگاه وی را درباره از سرگیری مذاکرات هسته‌ای پرسید و اینکه آیا قصد دارد «برنامه دومی» که همان گزینه‌های غیردیپلماتیک از جمله توسل به راهکار نظامی است را درصورت به توافق نرسیدن با ایران اجرا کند، فقط گفت: «نمی‌خواهم الان نظری راجع به ایران بدهم.»

 

** وزارت اطلاعات یک شبکه سازمان‌یافته کلاه‌برداری را منهدم کرد

 

با اقدامات اطلاعاتی و عملیاتی سربازان گمنام امام زمان (عجل‌الله تعالی فرج الشریف)، بیش از ۱۵۰ نفر از سرشبکه‌ها و سرکرده‌های اصلی شرکت هرمی «یونیک فاینانس» (finance unique) در ۱۹ استان کشور شناسایی و با هماهنگی مرجع قضایی مورد ضربه قرار گرفت. روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت اطلاعات در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: مؤسسان و مدیران این شرکت که از ایرانیان مقیم در کشورهای همسایه هستند با معرفی واهی این مجموعه به عنوان یک شرکت بین‌المللی و فعال در خرید و فروش سهام شرکت‌های معتبر در بورس‌های خارجی، با استفاده از روش‌های اغواگرایانه و ادعای پرداخت سودهای نامتعارف و دلاری، اقدام به شبکه‌سازی هرمی، ارائه توکن دیجیتال به نام UNQT و کلاه‌برداری از تعداد زیادی از شهروندان در سراسر کشور کرده‌اند.

 

** افزایش دوبرابری صادرات غیرنفتی در دولت دنبال می‌شود

 

معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه با اشاره به اینکه ظرفیت صادرات غیرنفتی با کشورهای همسایه بسیار بالاست، گفت: در دولت، صادرات غیرنفتی را طی چهار سال آینده به دو برابر افزایش می‌دهیم و وظیفه داریم این هدف را تسهیل کنیم تا عملیاتی شود. صفری در بازدید از مرز پرویزخان اظهارداشت: افزایش دو برابری صادرات غیرنفتی از مرزهای کشور نیازمند تسهیلاتی است که باید در زمان مناسب تخصیص داده شود همچنین موانع و مشکلاتی که باید برداشته شود لذا تمام تلاش خود را بکار می‌گیریم تا این موانع و مشکلات را برطرف و میزان صادرات غیرنفتی از مرزهای کشور را به دو برابر وضع موجود افزایش دهیم.

 

* آفتاب‌یزد 1400/08/17

** حمله نیکی هیلی به حامیان برجام

 

سفیر آمریکا در سازمان ملل در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ از لابی صهیونیستی آیپک و دولت بایدن به دلیل داشتن سیاست‌هایی که آن‌ها را «ضد اسراییلی» خوانده، انتقاد کرد. نیکی هیلی در یک سخنرانی در کنفرانس سالانه ائتلاف جمهوری‌خواهان یهودی در لاس وگاس آمریکا، به خاطر «میزبانی قانون گذارانی که از احیای توافق هسته‌ای حمایت می‌کنند»، آیپک را به باد انتقاد گرفت. وی گفت: چرا آن‌ها سیاست‌مدارانی را به کنفرانس دعوت می‌کنند که شدیدا حامی توافق هسته‌ای ایران هستند؟

 

* خراسان 1400/08/17

** مبارزه با فساد نباید منحصر به فساد اقتصادی شود

 

رئیس قوه قضائیه در نشست با اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی به موضوع مبارزه با فساد اشاره کرد و آن را از دستور کار‌های جدی دستگاه قضا در دوره تحول و تعالی دانست، اما در عین حال گفت: مبارزه با فساد نباید منحصر به فساد اقتصادی شود. حجت الاسلام محسنی اژه‌ای با تاکید بر لزوم اقدام هماهنگ قوا در پیشگیری از وقوع جرم و ترسیم نقشه راه جامع در برخورد با مفاسد تاکید کرد: باید تدبیر کنیم که مبارزه با فساد چگونه انجام شود که موجب لطمه دیدن اشتغال، تولید و آسیب دیدن تولید کنندگان نشود و این کار نیازمند همفکری و همگرایی قواست.

 

** بررسی دو طرح مهم در مجلس

 

نمایندگان مجلس با اصلاح طرح نحوه انتصاب اشخاص در مشاغل حساس موافقت و کلیات طرح مدیریت تعارض منافع را هم تصویب کردند.

طبق طرح اصلاح نحوه انتصاب اشخاص در مشاغل حساس، دستگاه‌های مسئول باید احراز کنند فردی که قرار است به عنوان گزینه پیشنهادی برای شغل حساس در نظر گرفته شود؛ خود یا همسر و فرزندش دو یا چند تابعیتی نباشند، ثانیا شرایط خدمت نظام وظیفه عمومی  در انتصاب فرد لحاظ شود. همچنین انتصاب اشخاصی که به اسلام، نظام جمهوری اسلامی، ولایت مطلقه فقیه و قانون اساسی اعتقاد و التزام عملی ندارند، کسانی که در جهت تحکیم مبانی رژیم سابق نقش مؤثر داشته‌اند، کسانی که به مجازات جرایم خیانت در امانت، کلاهبرداری، اختلاس، ارتشا  و تصرف غیرقانونی در اموال عمومی محکوم شده‌اند و...در مشاغل و پست های حساس ممنوع است.

طرح مدیریت تعارض منافع نیز که به صورت دو شوری تصویب شد، سه محور اصلی دارد که عبارت‌اند از: شفافیت، جلوگیری از ایجاد رانت و منافع برای اقوام مسئولان، و نظارت بر عملکرد مالی و غیرمالی مدیران». تعارض منافع به شرایطی گفته می‌شود که یک شخص بر سر دو راهی منافع اجتماعی و مأموریت‌های سازمانی از سویی و منافع شخصی، حزبی و خانوادگی از سوی دیگر قرار گیرد.

 

* مردم سالاری 1400/08/17

** دفاع نماینده روسیه از مواضع هسته‌ای ایران

 

نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین به انتقاد یک خبرنگار از مواضع ایران در قبال ازسرگیری مذاکرات وین واکنش نشان داد. میخائیل اولیانوف نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین در واکنش به اظهارات لارنس نورمن خبرنگار روزنامه آمریکایی وال‌استریت ژورنال که در پیامی‌توییتری از مواضع ایران درباره ازسرگیری مذاکرات انتقاد کرده بود و آن را متناقض با موضع ایران درباره احیای توافق به شکل اصلی آن دانسته بود، در صفحه توییترش نوشت: بیایید منصف باشیم. بله، ایران بیشتر و بیشتر از برجام [توافق هسته‌ای] فاصله می‌گیرد اما آمریکا نه تنها فشار حداکثری را حفظ کرده است بلکه تحریم‌های بیشتری را هم اعمال می‌کند. وی افزود: تنها یک را برای شکستن این دور باطل وجود دارد، آن هم مذاکرات وین است که باید بازگشت آمریکا و ایران به پایبندی کامل به توافق را فراهم سازد.

 

* رسالت 1400/08/17

** شلیک موشک‌های کروز ضدکشتی توسط فانتوم‌های نهاجا

 

در اولین روز از مرحله اصلی رزمایش مشترک ذوالفقار 1400 ارتش، جنگنده بمب‌افکن‌های F-4 نیروی هوایی ارتش پس از انجام پرواز برد بلند از پایگاه‌های خود به سمت منطقه عمومی رزمایش و انجام عملیات سوختگیری هوایی از هواپیمای تانکر، با استفاده از موشک‌های بهینه‌شده و نسل جدید هوابه‌سطح بهینه‌شده اهداف سطحی خود را در منطقه عمومی رزمایش منهدم کردند. استفاده از موشک‌های ضد کشتی به‌روز شده هوا به سطح و همچنین اجرای عملیات توسط خلبانان جوان نیروی هوایی ارتش از جمله نقاط قوت این مرحله از رزمایش بود. همچنین در بخش دیگری از رزمایش، جنگنده‌های F-4 نهاجا با هدف پشتیبانی از یگان‌های سطحی نیروی دریایی ارتش (Splash target)، شلیک به اهداف متحرک دریایی را با موفقیت تمرین کردند.

 

* آرمان ملی 1400/08/17

** بازداشت ۱۵ نفر در شهرداری کهریزک

 

 رئیس دادگاه کهریزک گفت: ۱۵ نفر از کارکنان و پیمانکاران شهرداری کهریزک به جرم اختلاس، تحصیل مال نامشروع و دریافت رشوه دستگیر و بازداشت شدند. پیرسرایی اظهار داشت: این بازداشت‌ها و دستگیری‌ها در راستای بررسی پرونده فساد شهرداری کهریزک و کارکنان این مجموعه انجام گرفته و پرونده این افراد در حال بررسی و تکمیل مدارک است.

 

** تکذیب شایعه کناره‌گیری پوتین از قدرت

 

 پس از انتشار شایعاتی از ابتلای پوتین به پارکینسون و قصد وی برای کناره گیری از ریاست جمهوری روسیه تا سال آتی میلادی سخنگوی کرملین ادعای نشریه انگلیسی درباره مشکلات سلامتی رئیس جمهور روسیه و برنامه وی برای استعفا را رد کرد. والری سولوی، محقق علوم سیاسی مسکو گفت، دو دختر پوتین او را به ترک سمتش ترغیب می‌کنند.

 

* قدس 1400/08/17

** قانون صیانت از حقوق عامه تدوین می‌شود

 

دادستان کل کشور، با انتقاد از اینکه هنوز قانون جامع و کاملی در حوزه صیانت از حقوق عامه نداریم، گفت: به همین منظور با همکاری نمایندگان مجلس در حال تدوین قانون جامع و کامل حوزه صیانت از حقوق عامه هستیم. حجت‌الاسلام منتظری افزود: هر مقوله‌ای که در جامعه بر زندگی مردم اثرگذار است و متولی ندارد، حوزه حقوق عامه محسوب می‌شود و دادستان‌ها می‌توانند برای جلوگیری از تضییع حق مردم و حفظ آن ورود کنند.

 

** در آینده موشک‌باران می‌شویم

 

فرمانده جبهه داخلی در ارتش رژیم صهیونیستی، اعلام کرد در صورت آغاز جنگ با حزب‌الله لبنان، اسرائیل با چالش بزرگ شلیک 2هزار و500 موشک در روز از سمت لبنان به سوی اراضی اشغالی روبه‌رو خواهد بود. ژنرال اوری گوردین افزود: من معتقدم سید حسن نصرالله به خوبی از توانایی‌های ما آگاه است و شکی نیست دشمنان ما متوجه نقاط ضعف ما نیز شده‌اند.

 

* اعتماد 1400/08/17

** بايدن در برابر ايران كوتاه آمد

 

رييس‌جمهور سابق امريكا در گردهمايي سالانه لابي اسراييلي «ائتلاف يهوديان جمهوري‌خواه» در لاس‌وگاس با بيان اينكه «هيچ رييس‌جمهوري هرگز دوست بهتري براي اسراييل نبوده و من به آن مفتخرم»، افزود: «شايد مهم‌تر از همه، ما از توافق ناعادلانه و يك‌جانبه هسته‌اي ايران خارج شديم و سخت‌ترين تحريم‌ها را عليه رژيم اعمال كرديم.» ترامپ با متهم كردن دولت بايدن و «دموكرات‌هاي چپ راديكال» به تلاش «سيستماتيك و عمدي» براي برچيدن «موفقيت‌هاي» دولت خود، با گزافه‌گويي عليه ايران مدعي شد كه بايدن «در برابر ديكتاتوري ايران و (در قبال) ايمني و امنيت اسراييل به شكلي بي‌سابقه كوتاه آمده است.» وي در ادامه ادعاهاي خود، ظاهرا با اشاره به جنگ مه ۲۰۲۱ غزه افزود: «ضعف باور نكردني [بايدن] در برابر رژيم ايران مستقيما حمله موشكي به غيرنظاميان اسراييلي را برانگيخت. هزاران موشك شليك مي‌شود.»

 

* اطلاعات 1400/08/17

** اسرائیل در مسیر نابودی است

 

فرمانده ارشد نیروهای ذخیره ارتش رژیم صهیونیستی ضمن اعلام اینکه تل‌آویو برای جنگ در چند جبهه آماده نیست، تصریح کرد، رژیم اسرائیل در مسیر نابودی است. ژنرال «اسحاق بریک» گفت، ارتش اسرائیل آماده جنگ در چند جبهه نیست و هر جنگ احتمالی، رژیم صهیونیستی را به ده‌ها سال قبل باز می‌گرداند. وی تصریح کرد، این صحبت‌ها یک پیش‌بینی از روی خشم نیست بلکه حقایق انکارناپذیر است. بریک ادامه داد: وضعیت سختی که در جنگ‌های سابق پشت سر گذاشته‌ایم در مقابل جنگ در چند جبهه هیچ است، جنگی که در آن روزانه هزاران موشک و پهپاد به سمت جبهه داخلی اسرائیل فرستاده خواهد شد. وی پیش‌بینی کرد که در جنگ آینده علیه رژیم صهیونیستی، «فاجعه» رخ دهد و زیرساخت‌های این رژیم نابود شود.

 

* شهروند 1400/08/17

** تلاش وزارت نفت برای تامین سوخت زمستانی

 

وزیر نفت درباره اقدام‌های وزارت نفت در زمینه تامین گاز در زمستان، گفت: «وزارت نفت با انجام تعمیرات اساسی در پالایشگاه‌ها، خطوط لوله انتقال، ایستگاه‌های تقویت فشار و تأمین سوخت مایع اعم از نفت‌گاز و نفت‌کوره در حوزه نیروگاه‌ها مخازن و صنایع، اقداماتی را انجام داده است.» اوجی با بیان اینکه امسال به فضل الهی، ۴۵۰ میلیون لیتر بیشتر از پارسال ذخیره‌سازی سوخت مایع داشته‌ایم، افزود: «همچنین با توجه به تدابیر خوبی که در وزارت نفت دیده شده و هماهنگی‌های خوبی که با همکارانمان در وزارت نیرو صورت گرفته است، در تلاش هستیم تا تامین سوخت زمستانی به‌خصوص در بخش خانگی صورت بگیرد تا با چالش گاز روبه‌رو نشویم.»

 

 

*اخبارخبرگزاری ها و سایت های اینترنتی

 

**جمهوری اسلامی ایران هرگونه تعرض دشمنان را در لحظه پاسخ می دهد

 

رسا/ آیت الله حسینی خراسانی با تقدیر از عملیات اقتدار آفرین نیروی دریایی سپاه در برابر دزدی نفتکش توسط آمریکا گفت: باز پس گیری نفتکش ایرانی از دزدان دریایی آمریکا توسط سپاه، برای چندمین بار قدرت پوشالی آمریکا را به جهانیان ثابت کرد.عضو جامعه مدرسین درادامه با بیان اینکه فرزندان و سربازان ایران با اقدام به موقع و سریع نقشه شوم آمربکایی ها را خنثی کردند، افزود: فرزندان نیرومند ایران بار دیگر ثابت کردند زمانی که منافع ایران و حریم نظام اسلامی مورد تعرض قرار می گیرد، جمهوری اسلامی دیگر وعده پاسخگویی در زمان دیگر نخواهد داد، بلکه در همان زمان پاسخی دندان شکن و قاطع خواهیم داد.وی با بیان اینکه همواره امامین انقلاب بر مقابله و مبارزه با استکبار جهانی به ویژه آمریکا تأکید داشتند، بیان کرد: ملت های دنیا و منطقه باید بدانند که آمریکا قدرت سابق و گذشته خود را از دست داده، از این رو قدرت و ادعاهای آن پوشالی، بی اساس و بی بنیان است.

 

**وضعیت ایران از نظر تعداد پزشک مطلوب است

 

 ایرنا/ مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در اطلاعیه‌ای وضعیت ایران را از نظر تعداد پزشک مطلوب دانست و تصریح کرد، طی سالهای آینده سرانه پزشکی در کشور افزایش چشمگیری خواهد داشت. وزارت بهداشت در این اطلاعیه درخصوص اظهارات مطرح شده درباره کمبود پزشک در ایران در مقایسه با سایر کشورها افزود: به استناد گزارش سازمان بهداشت جهانی که رویت آن برای عموم مردم امکانپذیر بوده، سرانه پزشک در ازای هر ۱۰ هزار نفر جمعیت در عراق هفت نفر،  پاکستان ۱۲ نفر، سوریه ۱۳ نفر، ایران ۱۶ نفر  و ترکیه ۱۸ نفر اعلام شده است.

 

**سامانه‌های بومی ۱۵خرداد و مرصاد، توانمندی کشور را به همگان ثابت کرد

 

ایرنا/ امیر الهامی جانشین فرمانده نیروی پدافند هوایی ارتش در حاشیه برگزاری رزمایش ذوالفقار ۱۴۰۰ ارتش با اشاره به عملکرد موفق سامانه‌های پدافندی ۱۵ خرداد و مرصاد گفت: به لطف خدا سامانه‌های بومی ۱۵ خرداد و مرصاد که نتیجه تجربه‌ صد در صد ایرانی بود، توانستند در جریان برگزاری رزمایش ذوالفقار ۱۴۰۰ ارتش در بهترین شرایط ممکن هدف از پیش تعیین شده را با موفقیت مورد اصابت قرار داده و بار دیگر قدرت و توانمندی و دانش و اقتدار نظام مقدس جمهوری اسلامی را به همگان ثابت کردند.

 

**اعلام جزئیات جدید از سوء قصد به جان « الکاظمی»

 

تسنیم /سخنگوی فرمانده کل نیروهای مسلح عراق جزئیاتی جدید از ترور نافرجام مصطفی الکاظمی نخست‌وزیر این کشور را اعلام کرد.یحیی رسول گفت که منطقه پرتاب پهپادهایی که منزل الکاظمی را هدف قرار داده‌اند شناسایی شده است.رسول اظهار داشت که دو فروند پهپاد در ارتفاع پایین به پرواز درآمده بودند.سخنگوی فرمانده کل نیروهای مسلح عراق گفت که ترور نافرجام الکاظمی شامل انفجار دوم از طریق یک فروند پهپاد بود که با سرنگونی این پهپاد ناکام ماند.برخی رسانه‌های عراقی از استقرار گسترده نیروهای امنیتی عراق و پرواز هواپیماهای ارتش در آسمان بغداد خبر دادند.همچنین ده‌ها تانک ارتش عراق در برخی خیابان‌های پایتخت عراق مستقر شدند.

 

 **ادعای مضحک کاخ سفید درباره ایران و برجام

 

تسنیم/ مشاور امنیت ملی کاخ سفید مدعی شد: آمریکا آماده بازگشت به مذاکرات درباره برجام است، اما تهران هنوز اراده‌ای برای انجام این کار از خود نشان نداده است. جیک سالیوان گفت: اعلام کرده‌ایم که اگر ایران آماده بازگشت به اجرای توافق باشد، به توافق برمی‌گردیم. واقعیت این است که ایران هنوز تمایلی برای بازگشت به برجام نشان نداده است.وی افزود: ما آماده بازگشت به میز مذاکره و ادامه کار روی این موضوع هستیم.ادعای مشاور امنیت ملی کاخ سفید در حالی مطرح می‌شود که قرار است مذاکرات جدید درباره احیای برجام 8 آذر در وین برگزار شود و در عین حال مقامات عالی‌رتبه کشورمان همواره بر انجام مذاکره نتیجه‌گرا تأکید کرده‌اند.

 

**عربستان باید از مردم لبنان عذرخواهی کند

 

تسنیم/ جانشین دبیر کل حزب الله لبنان که با شبکه المنار گفتگو می‌کرد با اشاره به بحران به وجود آمده پس از اظهار نظر جرج قرداحی در رابطه با یمن تاکید کرد: عربستان علت اصلی مشکل در لبنان است، زیرا این کشور نسبت به سخنان وزیر اطلاع رسانی لبنان اعتراض کرد، این در حالی است جرج قرداحی این سخنان را در زمانی اعلام کرده بود که اصلا در وزارت حضور نداشت.شیخ نعیم قاسم ضمن خصمانه توصیف کردن موضع سعودی‌ها افزود: سخنان وزیر خارجه سعودی در رابطه با این که مشکل لبنان به حزب الله و حضور این حزب در لبنان و توانمندی‌هایش مربوط می‌شود یک ادعای سخیف است.جانشین دبیر کل حزب الله لبنان از عربستان خواست از موضع خود عقب نشسته و از مردم لبنان عذرخواهی کند.

 

**مایک پنس: بایدن به اسرائیل پشت کرده است

 

ایسنا/ معاون رئیس جمهوری سابق آمریکا گفت: رئیس جمهور جو بایدن به اسرائیل پشت کرده است.مایک پنس افزود: بایدن اعتبار مالی برای تشکیلات خودگردان فلسطین را احیا کرد، از تصمیم خود برای پیوستن دوباره به توافق هسته‌ای ایران خبر داده و اکنون دولت بایدن در نظر دارد تا یک کنسولگری در قدس برای فلسطینی‌ها باز کند.وی گفت: این گامی غیرقانونی است و زمان آن فرا رسیده است که کنگره اقدامی در مخالفت با این تصمیم اتخاذ کند.

 

**تورم شدید در آلمان

 

صدا و سیما / شبکه «یورو نیوز» اعلام کرد: افزایش قیمت انرژی در اروپا،‌ تورم شدید در آلمان را به همراه داشته است. این گزارش می افزاید: آلمانی‌ها با بالاترین میزان تورم در دهه‌های اخیر در پی افزایش بهای انرژی روبرو هستند. از انرژی و مواد غذایی تا کاغذ و اجاره بها، قیمت‌ها در آلمان و اروپا در حال افزایش می باشند. تازه‌ترین اطلاعات، میزان تورم سالانه را در بزرگترین اقتصاد اروپا یعنی آلمان، پنج درصد نشان می‌دهد که بالاترین سطح، ظرف سه دهه گذشته است. روزنامه «بیلد» که پرفروش‌ترین روزنامه آلمان است بانک مرکزی اروپا را برای ناتوانی در مهار قیمت‌ها و افزایش مشکل در ارتباط با سیاست‌های پولی ارزان، مورد نکوهش قرار داده است.

 

**نقش استانداران در بودجه و اعتبارات افزایش می‌یابد

 

ایرنا/ محسن رضایی معاون اقتصادی رییس جمهوردر حساب کاربری خود در توییتر نوشت: در دولت سیزدهم به استان‌ها و استانداران به ویژه در بودجه و اعتبارات نقش بیشتری داده خواهد شد.وی در ادامه تاکید کرد: اقتصاد قوی با سپردن مسئولیت و اختیارات به استان‌ها و مشارکت بخش خصوصی و مردم حاصل می‌شود.

 

**شرکت‌های مهم آمریکا مورد حمله هکری قرار گرفتند

 

فارس/ شبکه «سی.ان.ان» اعلام کرد که هکرهای خارجی 9 شرکت‌ پیمانکاری در بخش‌های دفاعی، انرژی، خدمات درمانی، فناوری و آموزشی در آمریکا را مورد حمله قرار دادند.طبق گزارش شبکه سی ان ان، محققان امنیت سایبری با کمک آژانس امنیت ملی آمریکا، تلاش این هکرهای ناشناس برای به سرقت بردن اطلاعات کلیدی پیمانکاران دفاعی آمریکا و دیگر اهداف حساس را فاش کردند.بر اساس این گزارش، مقام‌های آژانس امنیت ملی آمریکا به همراه آژانس امنیت سایبری و امنیت زیرساختی ایالات متحده در حال ردیابی این تهدید هستند.

 

**ایران رکورددار واکسیناسیون روزانه در جهان

 

باشگاه خبرنگاران / وزیر بهداشت اظهار کرد: ۵ مرکزتولید واکسن داخلی تایید شده اند و تولید داخلی را انجام می‌دهند و برای آینده این اطمینان وجود دارد که از واکسن‌های داخلی استفاده کنیم و از ١۵٠ میلیون دوز که وارد کرده ایم، ٩۵ میلیون دوز واکسن تزریق شده است. عین اللهی ادامه داد: بیش از ١٣ میلیون واکسن داخلی تحویل گرفته ایم و ١٢ میلیون واکسن داخلی به زودی آماده تحویل به بازار می‌شوند و ما برای دوز سوم می‌توانیم از تولید داخل استفاده کنیم و نزدیک ۵۵ میلیون دوز اول تزریق شده است که حدود ٨٢ درصد جامعه را تشکیل می‌دهند و امیدواریم تا پایان آبان ماه ٨٠ درصد جامعه دوز دوم را تزریق کنند و ما رکورددار واکسیناسیون روزانه در جهان با تزریق بیش از یک میلیون و ۶٠٠ هزار دوز واکسن هستیم.

طلیعه

تصویر مطلببیش از یک ماه از ورود جو بایدن رییس جمهور جدید آمریکا به کاخ سفید می گذرد . پیش از ورود او به کاخ سفید برخی با تحلیل‌های ساده انگارانه ، منتظر تغییرات چشمگیر در سیاست‌های جهانی ایالات متحده آمریکا بودند. اما در هفته‌های اخیر برخی رفتارهای وی در عرصه بین‌الملل، نشان داد که هیچ فرقی بین روسای جمهور آمریکا در استراتژی کلان وجود ندارد . گرچه ممکن است در برخی تاکتیک‌ها و نحوه تعامل فرق‌هایی داشته باشند. در ادامه به بررسی و تحلیل اجمالی برخی از این حرکات و رفتارها در عرصه بین الملل می پردازیم : 1 – پس...
مطالب بیشترطلیعه  
Template Design:Jameeh modarresin Qom