Ayeh

رهنمود

تصویر مطلبرهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار رئیس و منتخبان ملت در مجلس خبرگان، منظومه‌ی مفاهیم معرفتی و ارزشی اسلام را نرم افزارِ ساختار نظام اسلامی دانستند و با اشاره به لزوم روزآمد شدن این نرم افزار متناسب با گسترش دامنه‌ی فعالیت‌های نظام اسلامی و بروز چالش‌های جدید گفتند: یکی از وظایف مهم فضلا و متفکرین، تقویت مبانی فکری نظام اسلامی به‌منظور عملیاتی کردن مفاهیم دینی مورد نیاز جامعه است.  ایشان روزآمد کردن نرم افزارِ نظام اسلامی را وظیفه فضلای صاحب نظر دانستند و گفتند: البته این به‌روزرسانی به معنای...
مطالب بیشتررهنمود  

آمار بازدیدکنندگان

امروز474
دیروز1311
در هفته4538
در ماه29578
مجموع2172589

بازدید کنندگان برخط

4
Online

آیت الله العظمی سبحانی: حضور بیشتر در بین مردم سبب جلب اعتماد عمومی می شود

 

آیتالله العظمی نوری همدانی: باید تلاش شود تا قم به شهری نمونه در جهان اسلام تبدیل گردد

 

آیت الله حسینی بوشهری: بعضی رسانه‌ها نقد را با اهانت اشتباه می‌گیرند

 

وزیر امور خارجه: لغو کامل تحریم‌ها ضروری است با قدرت توان دفاعی کشور را افزایش می‌دهیم

 

در پی سفر سردار قاآنی صورت گرفت موفقیت دیپلماسی میدان با توافق گروه‌های عراقی

 

* جام جم 1400/08/19

** بایدن وضعیت اضطراری ملی در قبال ایران را به مدت یک سال تمدید کرد

 

جو بایدن رئیس‌جمهور آمریکا ظهر سه‌شنبه به وقت محلی با ارسال نامه‌ای به کنگره این کشور، «وضعیت اضطراری ملی» در قبال جمهوری اسلامی ایران را تا تاریخ ۱۴ نوامبر ۲۰۲۲ (۲۳ آبان ۱۴۰۱) تمدید کرد. در این بیانیه تأکید شده است که اعلام وضعیت اضطراری در قبال ایران به ۱۴ نوامبر ۱۹۷۹ (۱۰روز پس از اشغال لانه جاسوسی آمریکا در ایران) باز می‌گردد و از آن زمان تاکنون ادامه یافته است.

 

* همشهری 1400/08/19

** مجلس خواستار اصلاح سیاست‌های اقتصادی با هدف حمایت از بورس شد

 

به‌ دنبال نزول مداوم شاخص بورس از هفته نخست شهریور تاکنون، دیروز وزیر اقتصاد و رئیس سازمان بورس به مجلس رفتند تا در این‌باره توضیح دهند؛ در پایان توضیحات وزیر اقتصاد که با حواشی و کنایه‌های سخنرانان همراه بود، نمایندگان خواستار اصلاح سیاست‌های دولت برای حمایت از بورس شدند. وزیر اقتصاد در مقام دفاع از خود گفت: دولت برای جبران کسری بودجه سال۱۴۰۰، بازار سرمایه را تحت فشار مضاعف قرار نخواهد داد. خاندوزی با بیان اینکه اتفاقاتی چون بالا و پایین‌بردن مصنوعی ارزش سهام شرکت‌های بورس زیبنده بازار سرمایه کشور نیست، گفت: ما حتما به این موضوع خاتمه خواهیم داد.

 

* کیهان 1400/08/19

** پاسخ به تهدید، محدود به مرزهای کشور نخواهد بود

 

فرمانده کل ارتش در پایان رزمایش مشترک ذوالفقار ۱۴۰۰ گفت: ارتقای توانمندی نظامی جمهوری اسلامی ایران به هیچ وجه تهدیدی برای همسایگان نیست و سابقه ما نشان داده است که اهل تجاوز و تهاجم نیستیم. تلاش‌های ما و رزمایش‌هایی که انجام می‌دهیم همه برای دفاع از آرمان‌ها و کشور خودمان است، سرلشکر موسوی تأکید کرد: اما ‌اشتباه نشود؛ دشمنان ما بدانند که اگر منافع ما را تهدید کنند پاسخ ما محدود به مرزها نخواهد بود؛ اگر منافع ما را تهدید کنند در هر کجا که لازم باشد منافع‌شان را تهدید می‌کنیم، اما برای کشورهای منطقه و برادران خودمان امنیت را به ارمغان می‌آوریم و برای خود و ملت ما آماده دفاع هستیم.

 

** برای لغو تحریم‌ها از هیچ تلاشی فروگذار نمی‌کنیم

 

معاون سیاسی وزیر امور خارجه با توجه به سفر دوره‌ای به چهار کشور فرانسه، آلمان، انگلیس و اسپانیا، دوشنبه شب در توئیتی در این باره نوشت: در ادامه رایزنی با همکاران خود در دیگر کشورها، در روزهای آینده با چند همتای اروپایی ملاقات خواهم کرد. باقری کنی افزود: تبادل نظر درباره موضوعات دوجانبه و منطقه و نیز گفت‌وگوهای آتی در دستورکار است. وی تصریح کرد: ما از هیچ کوششی برای پیشبرد منافع ملی خود از جمله لغو تحریم‌های غیرقانونی فروگذار نخواهیم کرد.

 

** رهگیری دو پهپاد آمریکایی در رزمایش ارتش

 

در جریان برگزاری این رزمایش، پهپادهای 9MQ- و 4RQ در حالی که از کیلومترها دورتر در رصد کامل شبکه یکپارچه پدافند هوایی کشور قرار داشتند، اقدام به ورود به منطقه FIR و محدوده ADIZ (منطقه شناسایی دفاع هوایی) ایران کرده بودند، از سوی پدافند هوایی ارتش رهگیری و با اخطار جدی مواجه شدند. این هواگردهای فرامنطقه‌ای پس از قاطعیت پدافند هوایی در رهگیری و اخطار، مسیر خود را از حالت نزدیک‌شونده به مرزهای جمهوری اسلامی ایران تغییر دادند.

 

* شرق 1400/08/19

** درخواست نمایندگان برای رأی‌گیری علنی درباره طرح شفافیت آرای نمایندگان

 

جمعی از نمایندگان در نامه‌ای به هیئت‌رئیسه مجلس شورای اسلامی با استناد به مواد ۱۱۹ و ۱۲۰ آیین‌نامه داخلی مجلس خواستار رأی‌گیری شفاف و علنی درخصوص طرح شفافیت آرای نمایندگان شدند. در این نامه آمده است که آرای اخذ‌شده توسط دستگاه‌های الکترونیکی شفاف باشد یا اینکه با تدبیر ریاست جلسه رأی‌گیری با قیام و قعود در منظر مردم انجام شود. رسیدگی به طرح شفافیت آرای نمایندگان در دستور کار فردای جلسه علنی مجلس شورای اسلامی قرار دارد.

 

* ایران 1400/08/19

** بررسی راهکارهای رفع مشکلات مردم

 

رئیس جمهور در جلسه با جمعی از اقتصاددانان، با اشاره به اهمیت حل مشکلات اقتصادی کشور با استفاده از نظرات نخبگان و کارشناسان گفت: وضعیت اقتصادی که دولت تحویل گرفته را شما بخوبی می‌دانید و بسیاری از مردم آثار آن را در سفره و جیب خود احساس می‌کنند اما شما اقتصاددانان دلایل آن را هم می‌دانید. آیت‌الله رئیسی گفت: طبق نظر اقتصاددانان در درون و بیرون دولت تغییر شرایط اقتصادی کشور امکانپذیر است. این آمادگی در دولت وجود دارد که با نظر کارشناسی، مطالعه و درایت این تغییر ایجاد شود. وی خاطر نشان کرد: باید نسخه‌های اقتصادی که قرار است برای مشکلات کشور نوشته شود باعث رکود نشود. باید بررسی شود که چه کنیم هم رونق داشته باشیم و هم تورم نداشته باشیم.

 

** صهیونیست‌ها دست به دامن کلمبیا شدند!

 

در دیدار «ایوان دوکه مارکز» رئیس جمهوری کلمبیا با «آیزاک هرتزوگ» رئیس رژیم اسرائیل، ایران یکی از اصلی‌ترین محورهای گفت‌وگو بود. در این دیدار رئیس رژیم اسرائیل از همتای کلمبیایی خواست با توجه به عضویت این کشور در شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی (IAEA) برای مقابله با برنامه هسته‌ای ایران با اسرائیل همکاری کند. کلمبیا اخیراً در شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پذیرفته شده و هرتزوگ اظهار امیدواری کرد که این کشور امریکای لاتین در کنار اسرائیل «نبرد دیپلماتیک معناداری علیه برنامه هسته‌ای ایران را پیش ببرد.»

 

** تأکید «مسرور بارزانی» بر گسترش روابط اقتصادی با ایران

 

نخست وزیر منطقه کردستان عراق در دیدار با یک مقام بلند پایه ایران بر گسترش روابط اقتصادی با تهران تأکید کرد. مسرور بارزانی در شهر «اربیل» میزبان «مهدی صفری» مشاور وزیر امور خارجه ایران در امور اقتصادی بود. در بیانیه مطبوعاتی کابینه کردستان عراق آمده است که بارزانی در ملاقات با مقام ایرانی راه‌های تقویت چشم‌انداز همکاری‌های اقتصادی با جمهوری اسلامی ایران را مورد بحث و بررسی قرار داد.

 

* وطن امروز 1400/08/19

** دعوت از کشورهای جهان برای توسعه دیپلماسی قضایی

 

رئیس دستگاه قضا در جمع سفرای بیش از ۶۵ کشور جهان و همچنین روسای سازمان‌های بین‌المللی مقیم ایران، با اشاره به ضرورت ایجاد درک و فهم مشترک پیرامون مسائل حقوق بشری در راستای رهنمون‌سازی انسان به سعادت و تکامل، گفت: انسان‌ها و سردمداران رژیم‌های سیاسی‌ای که از مسیر صلح‌طلبی و عدالت‌خواهی خارج شده‌اند، نمی‌توانند منادی دفاع از حقوق بشر و پیام‌آور صلح و آزادی باشند. حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی‌اژه‌ای با انتقاد از رویه کشور‌هایی که جنایات آشکار علیه جان مردمان دنیا را نادیده می‌انگارند و در مقابل در قبال مسائل خاص به هیاهو و غوغاسالاری می‌پردازند، گفت: امروز دستگاه قضایی ایران آغوش خود را برای همکاری با دستگاه‌های قضایی کشور‌های جهان در جهت مبارزه با همه مصادیق ظلم و تعدی به حقوق بشر باز کرده است.

 

** دیدار سفیر ایران در افغانستان با حامد کرزی

 

بهادر امینیان، سفیر جمهوری اسلامی ایران در افغانستان با رئیس‌جمهور اسبق افغانستان دیدار و گفت‌وگو کرد. حامد کرزی در این دیدار از کمک‌های بشردوستانه ایران به مردم افغانستان تشکر کرد و گفت: افغانستان نباید دچار جنگ دیگری شود. وی با بیان اینکه نقش جمهوری اسلامی در افغانستان صلح‌جویانه است، از رویکرد ایران تقدیر کرد و از جمهوری اسلامی خواست تلاش‌ها برای صلح پایدار در افغانستان را ادامه دهد.

 

** افشای موقعیت صدها تأسیسات راهبردی رژیم صهیونیستی

 

حساب کاربری «اینتل اسکای» در توئیتر خبر داد رژیم صهیونیستی به اشتباه موقعیت جغرافیایی پایگاه‌های نظامی و امنیتی حساس خود را منتشر کرده است. بر اساس این گزارش، ارتش رژیم صهیونیستی زمانی که قصد داشته فهرستی از مراکز آزمایش کرونا را منتشر کند، به اشتباه موقعیت جغرافیایی مراکز حساس خود را منتشر کرده است. فایل افشا شده صدها پایگاه امنیتی و نظامی رژیم صهیونیستی از جمله برج‌های دیده‌بانی، بنادر نیروی دریایی، اماکن امنیتی، پناهگاه‌های نظامی، انبارهای تسلیحاتی و پایگاه‌های نیروهای هوایی را روی نقشه نشان می‌دهد.

 

* جوان 1400/08/19

** تخلیه فرارگونه امریکا از منطقه اتفاق افتاد

 

رئیس ستادکل نیرو‌های مسلح در همایش علما، سران و معتمدان طوایف شیعه و سنی و نخبگان سیستان و بلوچستان گفت: با اراده الهی و برکت خون شهیدان بزرگ و همه شهدا به‌ویژه شهید بزرگوار سلیمانی، امریکا در ماه‌های اخیر دچار شکست‌ها، عقب‌نشینی‌ها و ضعف‌های متعددی شده است، تخلیه فرارگونه از افغانستان واقعیتی است که اتفاق افتاده و برخی از تخلیه‌ها در حاشیه جنوب خلیج فارس و در سوریه نشانگر آن است که دشمن به این نتیجه رسیده که حضور تجاوزگونه در منطقه جنوب غربی آسیا برای او جز هزینه و خسران چیزی همراه ندارد. سرلشکر باقری ادامه داد: کشور ایران در حالت وحدت و هماهنگی کامل میان قوای سه‌گانه نیرو‌های مسلح، مردم شریف و پیشبرد امور خود در مسیر توسعه و پیشرفت قرار دارد و دشمنان این ملت هم در مسیر ضعف قرار گرفته‌اند.

 

** موفقیت دیپلماسی میدان با توافق گروه‌های عراقی

 

یک روز پس از سفر فرمانده سپاه قدس ایران به عراق و دیدار با مقامات این کشور، نمایندگان هیئت هماهنگی گروه‌های شیعه عراق و رئیس‌جمهور، نخست‌وزیر و رئیس شورای عالی قضایی این کشور، نشست مهمی را در خصوص جدید‌ترین تحولات جاری در عراق برگزار کردند و طی آن به توافقاتی دست یافتند. در این نشست که با حضور نمایندگانی از هیئت هماهنگی، «برهم صالح» رئیس‌جمهور، «مصطفی الکاظمی» نخست‌وزیر و «فائق زیدان» رئیس شورای عالی قضایی برگزار شد، در خصوص ۳ موضوع «هدف قرار دادن تظاهرات‌کنندگان»، «حمله به منزل مصطفی الکاظمی» و «اعتراض به نتایج انتخابات» رایزنی شد. جست‌وجوی راهکار‌های قانونی برای حل بحران مربوط به نتایج انتخابات مهم‌ترین توافق این نشست بود.

 

* آفتاب‌یزد 1400/08/19

** وزارت جهاد کشاورزی روزانه قیمت اقلام خوراکی را اعلام کند

 

بر اساس تصمیم روز گذشته ستاد هماهنگی اقتصادی دولت مقرر شد وزارت جهادکشاورزی به صورت روزانه قیمت اقلام خوراکی را از طریق رسانه‌ها اعلام کند و مردم و مصرف‌کنندگان نیز با خرید اقلام به قیمت اعلام شده راسا بر نرخ‌ها نظارت کنند و با هرگونه تخلف برخورد شود. در این جلسه همچنین با توجه به سفر اخیر رئیس جمهور به استان بوشهر، موضوع تجارت ملوانی یا اصطلاحاً «ته‌لنجی» بررسی و طرح جدیدی با هدف ساماندهی این نوع تجارت ارائه شد. پس از تبادل نظر درباره این‌طرح مقرر شد دستگاه‌های مربوطه این طرح را با مشارکت مراجع ذی‌صلاح نهایی کنند.

 

** مذاکرات با ایران از جایی که متوقف شد از سرگرفته شود

 

وزارت خارجه فرانسه در بیانیه‌ای اعلام کرد که «ژان ایو لودریان» وزیر خارجه این کشور گفته است که از سرگیری مذاکرات با ایران بر اساس آنچه که تا ۲۰ ژوئن مذاکره شده، ضروری است. سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه همچنین گفت که وزیر امور خارجه این کشور همچنین بر همکاری همه جانبه ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تاکید کرد.

 

* خراسان 1400/08/19

** نهضت ملی مسکن یک میلیون نفری شد

 

وزیر راه و شهرسازی گفت: در نهضت ملی مسکن ما زمین را واگذار می‌کنیم و زمین برای همه متقاضیان پیش‌بینی شده است. تا امروز که ثبت‌نام برای حدود ۵۰۰ شهر در سامانه آغاز شده است، بیش از ۹۰۰ هزار نفر ثبت‌نام کرده‌اند. قاسمی در ادامه با اشاره به اقدامات انجام شده برای ثبت‌نام مجردها در نهضت ملی مسکن گفت: خانم‌های مجرد بالای ۳۵ سال و زنان مجرد سرپرست خانوار می‌توانند برای دریافت واحدهای مسکونی ثبت نام کنند اما بر اساس توافقی که با دولت و شخص آقای رئیس جمهور شده است، بنا داریم امکانی را فراهم کنیم که مجردها در طرح ثبت‌نام و هنگام تحویل مسکن ازدواج خود را ثابت کنند.

 

** انفجار در «مرکز تحقیقات جهاد خودکفایی سپاه» یک «حمله» بوده است

 

نشریه صبح صادق، وابسته به سپاه، گزارش داده است که انفجار روز چهار مهرماه امسال در «مرکز تحقیقات جهاد خودکفایی سپاه» که قبلا آتش‌سوزی اعلام شده بود، یک «حمله» بوده و آن را در راستای راهبرد اسرائیل برای افزایش فشار بر ایران ارزیابی کرده است.

 

* مردم سالاری 1400/08/19

** مذاکرات تهران و دمشق برای ازسرگیری سفر ایرانی‌ها

 

رشیدیان رئیس سازمان حج و زیارت ایران در جریان سفر به دمشق با محمد رامی‌رامتینی وزیر سیاحه و گردشگری سوریه دیدار کرد و با اشاره به گسترش واکسیناسیون کرونا و کاهش مبتلایان به کووید در ایران، درباره اقدامات صورت‌گرفته برای برقراری دوباره سفرهای زیارتی گفت: از حدود دو هفته قبل، مقدمات اعزام زائران ایرانی به عراق فراهم شده است. امیدواریم ازسرگیری اعزام زائران ایرانی به سوریه و زیارت حرم‌های حضرت زینب و رقیه نیز با گفت‌وگوهای دوجانبه اجرایی شود. وزیر سیاحه و گردشگری سوریه نیز گفت: آمادگی کامل داریم تا بتوانیم بر اساس امضای توافقنامه میان دو طرف، زمینه حضور زائران ایرانی در کشور سوریه را فراهم کنیم.

 

** تاکید رئیس جمهوری کلمبیا بر لزوم حفظ روابط با ایران

 

رئیس جمهوری کلمبیا برخلاف وزیر دفاع کشورش که اخیرا مواضعی ضد ایرانی اتخاذ کرده بود، بر لزوم حفظ روابط با تهران تاکید کرد. ایوان دوکه گفت: کلمبیا روابط دیپلماتیک خود با ایران را حفظ می‌کند اما درباره آنچه تهدید تروریستی نامیده می‌شود، کاملا شفاف است و از این رو، ما با هر کشوری که گفت‌وگوهای دیپلماتیک داریم، بررسی می‌کنیم که نوع روابطشان با برخی گروه‌ها که ممکن است سابقه تروریستی داشته باشند، چیست.

 

** عبور حجم نقدینگی از مرز ۴ هزار میلیارد تومان

 

براساس داده‌های آماری بانک مرکزی میزان نقدینگی در شهریورماه امسال چهار هزار و 67 میلیارد تومان شد که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۴۰.۵ درصد رشد داشته است. همچنین نقدینگی در شهریورماه امسال در مقایسه با اسفند سال گذشته ۱۷ درصد افزایش یافته است.

 

* آرمان ملی 1400/08/19

** تلاش برای احیای برجام

 

استفان لوفون نخست وزیر سوئد درباره احیای توافق هسته‌ای گفت: ما فکر می‌کنیم مهم است هر کاری لازم است برای اطمینان‌یابی از اینکه ایران به تسلیحات هسته‌ای دست پیدا نمی‌کند، انجام دهیم، به مذاکرات ادامه داده و بر سر چگونگی احیای برجام به توافق برسیم. کار آسانی نخواهد بود اما نقض توافق [از سوی آمریکا] اشتباه بزرگی بود.

 

* قدس 1400/08/19

** لغو کامل تحریم‌ها ضروری است با قدرت توان دفاعی کشور را افزایش می‌دهیم

 

وزیر امور خارجه کشورمان در گفت‌وگوی تلفنی با هایکو ماس همتای آلمانی لغو کامل تحریم‌ها را یک ضرورت خواند و آمریکا را مقصر اصلی وضع موجود برشمرد و تأکید کرد استفاده از زبان زور و تهدید کمک‌کننده نیست و ایران خود را تسلیم فضاسازی‌های واهی نخواهد کرد. امیرعبداللهیان همچنین در گفت‌وگو با ژان ایو لودریان وزیر خارجه فرانسه با بیان اینکه ایران خواهان دستیابی به توافق خوب است، تصریح کرد: بی‌اعتنا به رفتار غیرسازنده تحریمی آمریکا، به افزایش توان دفاعی کشورمان با قدرت ادامه می‌دهیم.

 

** چرخش ابوظبی به سمت شام

 

روزنامه سوری الوطن گزارش داد عبدالله بن‌زاید، وزیر امور خارجه امارات وارد دمشق شده است. این اولین سفر یک مقام اماراتی بلندپایه از سال ۲۰۱۱ به سوریه است. همچنین برخی از منابع غیر رسمی سوری گزارش دادند که یک هیئت بلندپایه اماراتی وارد دمشق شده است. پیش از این، خبرگزاری‌های رسمی امارات و سوریه از گفت‌وگوی تلفنی محمد بن‌زاید، ولیعهد ابوظبی و بشار اسد رئیس‌جمهور سوریه خبر داده بودند.

 

* جمهوری اسلامی 1400/08/19

** کشور را جز با مدیریت و منابع مردم نمی توان اداره کرد

 

‎معاون اول رییس جمهور در بیست و سومین جشنواره خیرین مدرسه ساز کشور گفت: کشور را جز با مدیریت و منابع مردم نمی‌توان اداره کرد. مخبر با بیان اینکه اشتغالزایی و معیشت مردم جزء اساسی ترین و اولویت‌های دولت است، ادامه داد: باید با مشارکت خیرین در سراسر کشور نهضت و جریان اشتغالزایی شکل گیرد تا با کمک و همکاری دولت موضوع اشتغالزایی در کشور به پیش رود.

‎ در این مراسم پیش از سخنان دکتر مخبر از سردیس دو تن از خیرین مدرسه ساز نمونه کشوری رونمایی شد.

 

** ارتش آمریکا اصلی‌ترین عامل آلودگی خاورمیانه است

 

همزمان با برگزاری نشست آب و هوایی سازمان ملل متحد در گلاسکو؛ پژوهشگران اعلام کردند که ارتش آمریکا یکی از اصلی‌ترین منابع آلوده کننده منطقه خاورمیانه، به شمار می‌رود. به گزارش تارنمای میدل ایست آی؛ ارتش آمریکا تنها در سال ۲۰۱۷ به صورت میانگین روزانه ۲۶۹ هزار و ۲۳۰ بشکه نفت خریداری کرده و در همان دوره در مجموع بیش از ۲۵ میلیون تن دی اکسید کربن وارد هوای زمین کرده است. پژوهشگران و کنشگران حفظ اقلیم زمین، ارتش آمریکا را به عنوان عمده ترین مصرف کننده نفت و همچنین بزرگ ترین و اصلی ترین تولید کننده گازهای گلخانه‌ای در این سیاره که در ۲۰ سال گذشته افزون بر به راه انداختن جنگ هایی در خاورمیانه، با انتشار گازهای گلخانه‌ای به سراسر این سیاره رسانده است، عامل نگرانی می‌دانند.

 

* اطلاعات 1400/08/19

** تا سیاست‌های دولت اصلاح نشود،مشکلات بازار بورس حل نخواهد شد

 

رئیس مجلس با بیان اینکه دولت و مجلس درقبال سرمایه‌های مردم در بورس مسئولند و باید پاسخگو باشند، گفت: بازار بورس در کشور ما بازار مستقلی نیست و تحت تأثیر سیاست‌های اقتصادی دولت در بازار پول و سرمایه است و تا سیاست‌های دولت اصلاح نشود، مشکلات بازار بورس حل نمی‌شود. قالیباف گفت: مردم به دولت اعتماد و در بورس سرمایه‌گذاری کردند و جمعیت سهامداران از۴ تا ۵میلیون به ۴۰تا ۵۰میلیون افزایش یافت. وی گفت: مردم سرمایه اضافی خود را وارد بورس نکردند، بلکه سرمایه‌های ضروری خود را فروختند و به بورس آوردند؛ بنابراین دولت و مجلس در قبال سرمایه‌های مردم در بورس مسئول هستند و باید پاسخگو باشند.

 

** آماده همکاری صنعتی با بخش‌های دولتی و خصوصی هستیم

 

نشست مشترک اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با امیر سرتیپ آشتیانی وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و رؤسای سازمان‌های عقیدتی سیاسی، حفاظت اطلاعات و همچنین مدیران عامل سازمان‌های وزارت دفاع در ستاد وزارت دفاع برگزار شد. امیر آشتیانی در این نشست با تأکید بر انتقال تجارب صنعت دفاعی به حوزه‌های غیر نظامی برای کمک به توسعه اقتصادی کشور گفت: بسترهای موجود در وزارت دفاع اعم از صنعت و و فناوری امکان حمایت از تولید اقلام و محصولاتی که نیاز اساسی مردم است را فراهم می‌کند و در این زمینه آماده همکاری صنعتی و فن آوری با بخش‌های ‌دولتی و خصوصی هستیم.

 

* شهروند 1400/08/19

** حجم سلاح در پایتخت مقداری زیاد شده است

 

فرمانده انتظامی تهران بزرگ از افزایش حجم سلاح در پایتخت خبر داد و بر ضرورت افزایش مجازات افراد مرتبط با سلاح تاکید کرد. سردار رحیمی در حاشیه اجرای طرح «اقتدار» درباره استفاده از سلاح در پایتخت و کشفیات آن گفت: «ما معتقدیم که باید در تمام جرایم مرتبط با سلاح اعم از انواع سلاح، یعنی سلاح جنگی، لوله کوتاه، لوله بلند و ... مجازات مجرمان و تمام افراد مرتبط با سلاح جدی‌تر شود.» وی اضافه کرد: «همانطور که گفتم ما گزارشی دادیم که حجم آن زیاد شده و باید مجازات افراد مرتبط با آن نیز بیشتر شود.»

 

 

*اخبارخبرگزاری ها و سایت های اینترنتی

 

**باید تلاش شود تا قم به شهری نمونه در جهان اسلام تبدیل گردد

 

حوزه/ آیت الله العظمی نوری همدانی در دیدار استاندار جدید قم، گفتند: باید تلاش شود تا با پیشرفت در بخش‌های اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی قم به شهری نمونه در جهان اسلام تبدیل شود.ایشان افزودند: در کنار برنامه ریزی برای پیشرفت و کاهش دغدغه‌های معیشتی و اقتصادی مردم، تحقق حجاب اسلامی و امر به معروف و نهی از منکر موضوعات مهمی است که باید تحقق آن عملی شود. معظم له به اهمیت خدمت رسانی به مردم قم و شهر کریمه اهل بیت پرداختند و گفتند: شهر کریمه اهل بیت باید بیش از این در زمینه‌های مختلف پیشرفت داشته باشد و با توجه به اهمیت قم در تاریخ تشیع و وجود بارگاه حضرت فاطمه معصومه مسئولان توفیق خدمت در این شهر را قدر بدانند.

 

**حضور بیشتر در بین مردم سبب جلب اعتماد عمومی می‌شود

 

رسا/ آیت الله العظمی سبحانی در دیدار سید محمد تقی شاهچراغی، استاندار جدید قم، رفع موانع تولید و اتمام پروژه‌های نیمه تمام در قم را اولویت مهمی در کمک به معیشت مردم دانستند و گفتند: همت کنید کارهای ناقص تکمیل شود و شبانه روز در خدمت مردم باشید تا مشکلات رفع گردد.ایشان بیان کردند: نسبت به امنیت مردم اهتمام بیشتری داشته باشید و حضور بیشتر در بین مردم باعث جلب اعتماد مردم و بزرگترین پشتوانه برای خدمت بیشتر است.

 

**بعضی رسانه‌ها نقد را با اهانت اشتباه می‌گیرند

 

رسا/آیت الله حسینی بوشهری، در دیدار ، مدیرعامل و جمعی از مسؤولان خبرگزاری رسا؛ دیده بانی، هشدار به موقع، نقد و پیشنهاد مصلحانه و منصفانه را از رسالت‌های رسانه‌ها دانست و افزود: نقد اساساً موضوع خوبی است، اما متأسفانه گاهی برخی رسانه‌ها نقد و توهین را با هم اشتباه می‌گیرند و به جای نقد، دست به توهین و اهانت می‌زنند. رییس شورای عالی جامعه مدرسین با تأکید بر ضرورت شکل گیری نقدهای منصفانه در رسانه ها، ابراز کرد: اگر در رسانه‌ای نقدی صورت بگیرد، اما شرایط آن رعایت نشود، آن نقد به جای اثر مثبت، بازخورد منفی بر جای خواهد گذاشت و فضای جامعه را ملتهب می‌کند.وی همچنین عنوان کرد: اخیراً در برخی رسانه‌ها مشاهده کردیم متأسفانه به جای این که قلم به سوی نقد منصفانه حرکت کند، به سوی مسیرهای دیگری رفت و از همین جهت اثربخشی مورد نظر نویسنده نیز محقق نشد و سرانجام به عذرخواهی منتهی شد.

 

**حمله مجدداسرائیل به سوریه

 

تسنیم/ «وادیم کولت» نایب‌رئیس مرکز روسی «حمیمیم» اظهار داشت که نیروی هوایی رژیم صهیونیستی با به پرواز درآوردن 6 فروند جنگنده (اف‌ـ‌15) بر فراز آسمان سوریه از شمال لبنان، 6 موشک به‌سمت حمص شلیک کرد.وی اظهار داشت که سامانه‌های دفاعی موشکی ساخت روسیه، 6 موشک از 8 موشک شلیک‌شده توسط جنگنده‌های اسرائیلی را در استان حمص سرنگون کردند.دوشنبه‌شب گذشته رژیم صهیونیستی نقاطی در استان حمص را هدف حملات هوایی خود قرار داد، این هفتمین تهاجم اسرائیل علیه سوریه طی 10روز گذشته بوده است.

 

**تانکر ترکرز: نفتکش ویتنامی آزاد شده است

 

تسنیم/ شرکت تانکر ترکرز که حرکت کشتی‌ها در آب‌های آزاد را رصد می‌کند، در پیامی توئیتری مدعی شد که نفتکش ویتنامی «ام‌وی ساوتیس» که اوایل آبان‌ماه از سوی نیروهای سپاه پاسداران در دریای عمان توقیف شد، آزاد شده است.شرکت تانکر ترکرز افزود: به‌نظر می‌رسد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اکنون کشتی SOTHYS را آزاد کرده است. این کشتی در زمان حاضر خالی از محموله و به‌سمت جنوب در حال حرکت است. اگرچه گزارش شده است که مقصد این کشتی دبی خواهد بود، اما مسیر کنونی آن خلیج عمان است.هفته پیش وزارت خارجه ویتنام اعلام کرده بود که این کشور در حال مذاکره با مقامات تهران بر سر توقیف یک نفتکش ویتنامی در سواحل ایران است.

 

**مسیر بازگشت آمریکا به برجام روشن و بدیهی است

 

تسنیم/ سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در واکنش به اظهارات مشاور امنیت ملی آمریکا خاطرنشان کرد که مسیر بازگشت آمریکا به برجام واضح است و این مسیر از پایان کارزار «شکست حداکثری» و تضمین رعایت حقوق بین‌الملل می‌گذرد.خطیب‌زاده در توئیتر نوشت: جیک سالیوان مشاور امنیت ملی آمریکا ادعا می‌کند که ایران برجام را ترک کرده است، آیا اطلاع ندارد که این آمریکا بود که این توافق را ترک کرد؟وی ادامه داد: تضمین آنکه حقوق بین‌الملل دیگر به‌سخره گرفته نخواهد شد. برجام مؤید این انتظارات بدیهی و پایه است.

 

**نگرانی آمریکا از سفر وزیر خارجه امارات به سوریه

 

فارس/ سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در واکنش به سفر «عبدالله بن زاید» وزیر خارجه امارات به دمشق و دیدار با رئیس جمهور سوریه به ابراز نگرانی و نارضایتی پرداخت.پرایس در ادامه گفت: «آمریکا روابط خود با رژیم اسد را عادی سازی یا ارتقا نخواهد بخشید و از انجام این اقدام توسط دیگر کشورها نیز حمایت نمی‌کنند».عبدالله بن زاید آل نهیان وزیر امور خارجه امارات متحده عربی شامگاه دیروز سه‌شنبه در دمشق به دیدار بشار اسد رئیس جمهور رفت.در این دیدار روابط دوجانبه، توسعه همکاری‌های دوجانبه در زمینه‌های مختلف و مشترک‌المنافع، افزایش تلاش‌ها برای کشف افق‌های جدید این همکاری‌ها به ویژه در بخش‌های مهم به منظور افزایش سرمایه‌گذاری در این بخش‌ها مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

 

تصویب ۶ قطعنامه علیه رژیم صهیونیستی در سازمان ملل

 

ایرنا/ همزمان با تداوم تجاوزات رژیم صهیونیستی علیه مردم مظلوم فلسطین و به رغم مخالفت هیات‌های آمریکا، کانادا و رژیم صهیونیستی، کمیته چهارم مجمع عمومی سازمان ملل متحد ۶ قطعنامه علیه این رژیم تصویب کرد.این قطعنامه‌ها اقدامات رژیم صهیونیستی در نقض سیستماتیک حقوق بشر مردم فلسطین و کاربرد زور علیه شهروندان فلسطینی بویژه ساکنان نوار غزه که منجر به کشته و زخمی شدن غیرنظامیان شده و نیز شهرک سازی در سرزمین‌های اشغالی از جمله در بیت المقدس شرقی و جولان اشغالی را محکوم کردند. در این قطعنامه‌ها همچنین محاصره زمینی، هوایی و دریایی غزه، شهرک سازی در سرزمینهای اشغالی، ‌اقدامات تحریک آمیز شهرک نشینان علیه شهروندان فلسطینی در سرزمینهای اشغالی و نیز تخریب منازل و بازداشت‌های خودسرانه و زندانی کردن فلسطینیان محکوم و بر بازگشت آوارگان فلسطینی به خانه و کاشانه خود، تاکید شده است.

 

**اسرائیل ۲۲ ساختمان فلسطینیان را تخریب کرد

 

ایرنا/ دفتر هماهنگی امور بشر دوستانه سازمان ملل متحد سه شنبه شب در گزارشی اعلام کرد، رژیم صهیونیستی طی دو هفته گذشته ۲۲ منزل مسکونی و سازه متعلق به فلسطینیان را در کرانه باختری و قدس شرقی تخریب یا مصادره کرده است. این اقدام مقام‌های صهیونیستی باعث اخراج ۱۳ نفر و آسیب به کسب و کار و معیشت ۱۴۰۰ نفر شده است.این گزارش می‌افزاید، مقام‌های صهیونیستی با مصادره بخشی از مدرسه کودکان فلسطینی که با حمایت مالی بین‌المللی در منطقه حمامات المالح در دره اردن ساخته شده، به تحصیل ۵۰ دانش آموز آسیب زده است.

 

**بازگشت به برجام به نفع شرکا و متحدان ما در منطقه است

 

ایسنا/ سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در یک کنفرانس خبری در پاسخ به سوالی درباره تاثیر مواضع جنگ طلبانه اسراییل علیه ایران بر مذاکرات وین، گفت: آمریکا در اعتقاد خود نسبت به این که بازگشت به برجام و دیپلماسی موثرترین راه حل و فصل مسئله هسته‌ای ایران است، جدی و ثابت قدم می‌باشد. ندپرایس ادامه داد: ما باور داریم نتیجه‌ای دیپلماتیک، بازگشتی دوجانبه به پایبندی به برجام[توافق هسته ای] در راستای منافع ملی آمریکا و به نفع شرکا و متحدان ما در منطقه است که ببینند ایران هیچ گاه در جایگاه دست یافتن به یک سلاح هسته‌ای قرار نگیرد. به همین دلیل است که ما به دنبال تعامل سازنده در وین هستیم، از جمله وقتی که مذاکرات بعدی در ماه جاری از سر گرفته می‌شوند. اخیرا آویو کوخاوی، رئیس ستاد ارتش رژیم صهیونیستی در کمیته «روابط خارجی و دفاعی» کنست اعلام کرد که ارتش این رژیم «در حال تسریع بخشیدن به برنامه‌های عملیاتی و تدارکات رویارویی با ایران و تهدید هسته‌ای نظامی است و گفت: خوشبختانه، بودجه‌ای که تایید شده بود، مقابله با انواع مختلف تهدیدها را امکان پذیر می‌سازد».

طلیعه

تصویر مطلببیش از یک ماه از ورود جو بایدن رییس جمهور جدید آمریکا به کاخ سفید می گذرد . پیش از ورود او به کاخ سفید برخی با تحلیل‌های ساده انگارانه ، منتظر تغییرات چشمگیر در سیاست‌های جهانی ایالات متحده آمریکا بودند. اما در هفته‌های اخیر برخی رفتارهای وی در عرصه بین‌الملل، نشان داد که هیچ فرقی بین روسای جمهور آمریکا در استراتژی کلان وجود ندارد . گرچه ممکن است در برخی تاکتیک‌ها و نحوه تعامل فرق‌هایی داشته باشند. در ادامه به بررسی و تحلیل اجمالی برخی از این حرکات و رفتارها در عرصه بین الملل می پردازیم : 1 – پس...
مطالب بیشترطلیعه  
Template Design:Jameeh modarresin Qom