Ayeh

رهنمود

تصویر مطلبرهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار رئیس و منتخبان ملت در مجلس خبرگان، منظومه‌ی مفاهیم معرفتی و ارزشی اسلام را نرم افزارِ ساختار نظام اسلامی دانستند و با اشاره به لزوم روزآمد شدن این نرم افزار متناسب با گسترش دامنه‌ی فعالیت‌های نظام اسلامی و بروز چالش‌های جدید گفتند: یکی از وظایف مهم فضلا و متفکرین، تقویت مبانی فکری نظام اسلامی به‌منظور عملیاتی کردن مفاهیم دینی مورد نیاز جامعه است.  ایشان روزآمد کردن نرم افزارِ نظام اسلامی را وظیفه فضلای صاحب نظر دانستند و گفتند: البته این به‌روزرسانی به معنای...
مطالب بیشتررهنمود  

آمار بازدیدکنندگان

امروز413
دیروز1311
در هفته4477
در ماه29517
مجموع2172528

بازدید کنندگان برخط

5
Online

پیام رهبر معظم انقلاب به مناسبت هفته بسیج: شما بسیجیان می‌توانید در همه مسائل عمومی کشور اثربخش و مشکل‌گشا باشید

 

در دیدارهای رئیس رسانه ملی مطرح شد؛ جلب رضایت و انعکاس مشکلات مردم دو توصیه مهم مراجع عظام تقلید و علما به رئیس رسانه ملی

 

رئیس جمهور: پرداخت‌های نابرابر و غیرمتعارف در دولت و شرکت‌های دولتی قابل تحمل نیست

 

آیت‌الله جنتی: مسئولان تمام تلاش خود را برای حل مشکلات معیشتی به‌کارگیرند

 

رئیس قوه قضائیه: باید حجم کار قضات را کم کنیم تا کیفیت کار بالاتر رود

 

 

* جام جم1400/09/04

** جلب رضایت و انعکاس مشکلات مردم ؛ دو توصیه مهم مراجع عظام تقلید و علما به رئیس رسانه ملی

 

رئیس سازمان صدا و سیما در سفر به شهر مقدس قم با مراجع عظام‌تقلید و علما دیدار کرد. جبلی در ابتدای دیدار‌هایش شعار رسانه ملی در دوره جدید را هویت محوری و عدالت گستری عنوان کرد و گفت: رسانه ملی در دوره جدید تمام تلاش خود را برای بازسازی و تقویت هویت ملی دینی و انقلابی به کار خواهد گرفت. وی افزود: رسانه ملی موظف است از داشته‌های مردم در حوزه‌های مختلف از جمله:دین، فرهنگ، اخلاق، اقتدار و وحدت محافظت کند و واسطه‌ای امین میان مردم و دولت باشد.

آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی: باید از تجربه و اندوخته خود برای رسیدن صدا و سیما به یک دانشگاه اسلامی استفاده کنید و در کنار جلب اعتماد مردم، مشکلات آنها را هم پیگیری کنید. باید از ظرفیت حوزه برای ارتقای برنامه‌های دینی استفاده شود.

آیت‌الله العظمی نوری همدانی: رسانه‌ملی تنها داشته انقلاب و مردم در انبوه رسانه‌های دنیا است. وضعیت هر منطقه از کشور را قبل و بعد از انقلاب نشان دهید تا مردم با دستاوردها و خدمات نظام اسلامی بیشتر آشنا شوند.

آیت‌الله العظمی جوادی‌آملی:‌ جلب اعتماد عمومی ضرورت دارد و امیدوارم که رسانه‌ملی بتواند در دوره تحولی جدید این اعتماد را جلب کند. جوانگرایی به این معنا نیست که همه امور را به دست جوانان بسپاریم، بلکه باید در کنار افراد پیشکسوت و با تجربه کارهای اجرایی را به دست بگیرند.

آیت‌الله العظمی سبحانی: رسانه‌ملی در پخش اخبار مربوط به فسادهای مالی حفظ آبروی افراد را مدنظر قرار دهد. صدا و سیما به عنوان یکی از ارکان شاخص نظام اسلامی می‌تواند مبانی دینی و انقلاب اسلامی را عالمگیر کند.

آیت‌الله علوی گرگانی: رسانه ملی باید بتواند در دوره جدید رضایت مردم را جلب کند. صدا و سیما باید با به‌کارگیری نیروی‌های جوان با انگیزه و مستعد، روحیه نشاط و شادابی را به جامعه تزریق کند. ضروری است صدا و سیما با تولید برنامه‌های غنی دینی از حریم دین حراست کند.

آیت‌الله حسینی بوشهری: در قضایای اخیر، رسانه‌ملی با پوشش مناسب خبری، توطئه دشمنان را خنثی کرد و موجب افزایش اعتماد مردم شد. صدا و سیما مجموعه‌ای عظیم و فرهنگ‌ساز است که ضروری است در موضوعات اساسی جامعه از جمله فرزندآوری و حمایت از تولید ورود کند. 

 

* همشهری1400/09/04

** توافق کلی با آژانس حاصل شده است

 

سخنگوی سازمان انرژی اتمی درباره سفر گروسی به ایران و اظهارات او گفت: ‌گفت‌وگوها در فضای سازنده مطرح شد و دو طرف در ارتباط با چگونگی پیگیری موضوعات مورد علاقه به توافقات کلی رسیدند. کمالوندی یادآور شد: با توجه به فشردگی این سفر که در آستانه نشست شورای حکام صورت گرفته بود و ضیق وقت، طرفین ضمن توافق بر روی کلیات موضوعات مورد نظر، موافقت کردند که به رایزنی‌های خود برای تکمیل چارچوب و جزییات تداوم همکاری‌ها همچنان ادامه دهند.

 

* کیهان1400/09/04

** شما بسیجیان می‌توانید در همه مسائل عمومی کشور اثربخش و مشکل‌گشا باشید

 

حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای در پیامی هفته بسیج را تبریک گفتند. متن پیام رهبر معظم انقلاب اسلامی به این شرح است:

بسم الله الرّحمن الرّحیم

هفته‌ بسیج بر همگان مبارک باد، به‌ویژه بر رویش‌های تازه و با طراوت بسیجی که همچنان مانند نسل پیش از خود، فرزندان محبوبِ امام راحل عظیم‌الشأنند. عزیزان! قدرشناس جایگاه خود باشید و بدانید که با همّت بلند، و در پرتو خردمندی و درست‌اندیشی، و با اعتماد و توکّل به خداوند دانا و توانا، می‌توانید در همه‌ مسائل عمومی کشور و ملت، اثربخش و مشکل‌گشا باشید. این تجربه‌ چند دهه‌ ملت ایران است.

 

**دشمن جرأت نمی‌کند در جنگ‌ سخت با ما درگیر شود

 

همزمان با هفته بسیج، اجتماع بزرگ بسیجیان در سراسر کشور برگزار شد. در تهران، این اجتماع با سخنرانی سردار علی فدوی، جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در مصلی امام خمینی(رحمت الله علیه) برگزار شد. وی ضمن گرامیداشت هفته بسیج، با اشاره به توطئه‌های دشمنان علیه ملت ایران در دفاع مقدس و در عرصه‌های مختلف فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و اقتصادی و نیز توان و جایگاه دفاعی ایران در بین قدرت‌های جهانی و توان بازدارندگی کشورمان گفت: دشمنان ضعیف و بزدل ما جرأت نمی‌کنند با جنگ‌ سخت با ما درگیر شوند.

 

**نمی‌توانیم جلوی درز اطلاعات را بگیریم اما ایران باید اطلاعات بدهد!

 

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ‌در کنفرانس خبری خود در «وین» تصریح کرد: رایزنی‌ها با مقامات ایران بی‌نتیجه بود به این مفهوم که ما نتوانستیم به نتیجه برسیم من برای یافتن راه‌حل متوقف نمی‌شوم و ادامه می‌دهم. گروسی گفت: «من خواهان احیای ظرفیت نظارت و بازرسی‌‌های مورد نیاز آژانس هستم. خواهان احیای دوربین‌های آژانس، سرویس و تعمیر تجهیزات آژانس و تمامی این چیزها هستم.» درخواست گروسی در حالی است که وی در پاسخ به این سؤال پرس‌تی‌وی مبنی بر اینکه «یکی از مشکلات اساسی که ایران با آژانس داشته است این است که اطلاعات محرمانه (به بیرون) درز پیدا می‌کند... آژانس برای ممانعت از این اتفاق چه کاری می‌تواند بکند؟» اظهار داشت: آژانس از همه اطلاعاتی که کسب می‌کند، حفاظت می‌کند و اگر افرادی هستند که اطلاعات را درز می‌دهند، آژانس هیچ ظرفیتی برای کنترل این موضوع ندارد!

 

* شرق1400/09/04

** روابط خارجی باید با توجه به مؤلفه آب بازنگری شود

 

دبیر شورای راهبردی روابط خارجی گفت: دستگاه سیاست خارجی و تجارت خارجی ما باید بحث آب، دیپلماسی آب و آب مجازی را به‌‌طور جدی در دستور کار خود قرار دهند و برای خود مأموریت تعریف کنند که چگونه می‌توانند در این زمینه به کشور کمک کنند. عراقچی در نشست «دیپلماسی آب؛ با تأکید بر تجارب آب مجازی» تأکید کرد:‌ با توجه به مؤلفه آب باید روابط خارجی ما بازنگری و بررسی شود که با توجه به سیاست آب مجازی با چه کشورهایی می‌توانیم رابطه داشته باشیم.

 

* ایران1400/09/04

** پرداخت‌های نابرابر و غیرمتعارف در دولت و شرکت‌های دولتی قابل تحمل نیست

 

رئیس جمهور در هیأت وزیران پس از بحث و بررسی سند مالی سالانه کشور، به یکی از مهم‌ترین مباحث مطرح در کشور و بودجه یعنی: تعیین تکلیف پرداخت‌ها و حقوق‌ها در دولت و شرکت‌های دولتی اشاره کرد. آیت الله رئیسی پرداخت‌های نابرابر و غیرمتعارف در دولت و شرکت‌های دولتی را غیرقابل تحمل دانست و با تأکید بر اینکه «به حقوق نجومی باید خاتمه داده شود»، به سازمان اداری و استخدامی کشور مأموریت داد قبل از نهایی شدن بودجه ۱۴۰۱ نسبت به تدوین یک نظام پرداخت عادلانه حقوق و دستمزد اقدام کند.  وی با تأکید بر اهمیت یک‌صدایی در دولت، از تدوین سند تحول دولت در ۳۷ مسأله اصلی کشور خبرداد و اعلام کرد که این سند بزودی اعلام خواهد شد.

 

**حمایت قاطعانه از خواسته‌های ایران درباره برجام

 

 سفیر چین در تهران تأکید کرد که کشورش قاطعانه از دفاع ایران از حاکمیت ملی و عزت ملی، مخالفت با مداخله خارجی و خواسته‌های منطقی این کشور در مورد توافق جامع در مورد موضوع هسته‌ای ایران حمایت می‌کند. چانگ هوآ افزود: «تهران و پکن در سال‌جاری برای بهره‌برداری از ظرفیت‌های همکاری در زمینه‌های مختلف و برنامه‌ریزی چشم‌انداز همکاری‌های بلندمدت، یک طرح همکاری جامع امضا کردند. این امر به بهبود مستمر و ارتقای مشارکت راهبردی جامع چین و ایران کمک خواهد کرد و به نفع دو ملت خواهد بود».

 

**رأی اعتماد هیأت وزیران به استاندار خراسان جنوبی

 

هیأت وزیران پس از بررسی سوابق و برنامه‌های جواد قناعت، به وی به عنوان استاندار خراسان جنوبی رأی اعتماد دادند. جواد قناعت دارای مدرک دکترای شیمی آلی، کارشناسی ارشد شیمی تجزیه و کارشناسی شیمی محض است. او از سال ۱۳۹۸ تاکنون به عنوان معاون امور توسعه مدیریت و منابع بنیاد مستضعفان فعالیت داشته و پیش از آن نیز دارای مسئولیت‌هایی همچون استاندار گلستان و معاون سیاسی و امنیتی استانداری مازندران بوده است.

 

* جمهوری اسلامی1400/09/04

** اظهارات ضد ایرانی نماینده سعودی در شورای حکام آژانس

 

نماینده عربستان در شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی در اظهاراتی ضد ایرانی با تکیه بر ادعاهای بی اساس غرب و آمریکا علیه برنامه هسته ای کشورمان، خواستار پایبندی کامل ایران به تعهدات هسته ای اش ذیل برجام شد. عبدلله بن خالد بن سلطان در ادامه گزافه‌گویی‌های خود مدعی شد که ایران با برنامه هسته‌ای‌اش در حال باج‌گیری از جهان است و اجرای تعهدات هسته ای این کشور نباید با مذاکرات (وین) گره بخورد. وی همچنین ادعاهای ساختگی درباره نحوه برخورد با بازرسان آژانس اتمی در ایران را تکرار کرد و مدعی شد که تهران اقداماتی خودسرانه علیه بازرسان هسته ای اتخاذ کرده است.

 

**برخی در آمریکا حاضرند برای حمایت از اسراییل قانون اساسی کشور را لگدمال کنند

 

وزیر امور خارجه پیشین کشورمان در پیامی توییتری از حمایت بی‌چون‌ و چرای آمریکا از رژیم صهیونیستی انتفاد کرد. ظریف در پیامی توییتری نوشت: برای آن‌ها که اول اسراییل ورد زبانشان است، هزینه کردن از منافع آمریکا در خارج از کشور کافی نیست. حالا آن‌ها می‌خواهند قانون اساسی آمریکا را لگدمال کرده و از منافع آمریکا در داخل کشور نیز هزینه کنند. آیا حد و حدودی برای این وجود ندارد؟

 

* وطن امروز1400/09/04

** بسیجیان با توجه به «افق تمدنی انقلاب» عهده‌دار مسؤولیت‌های خطیری هستند

 

سرلشکر باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح در پیامی در آستانه سالروز صدور فرمان امام خمینی(رحمت الله علیه) مبنی بر تشکیل بسیج مستضعفین نوشت: اینک در شرایطی که جمهوری اسلامی و ملت قهرمان ایران عزم خود را در «گام دوم انقلاب» به سمت «تمدن‌سازی نوین اسلامی» جزم کرده‌اند، بسیجیان با توجه به «افق تمدنی انقلاب» عهده‌دار مسؤولیت‌های خطیر و سنگینی هستند.

 

**هیأت ایرانی برای پیگیری پرونده شهادت سردار سلیمانی وارد بغداد شد

 

منابع عراقی گزارش دادند هیأتی قضایی از ایران برای بررسی پرونده ترور فرمانده شهید نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران و نایب‌رئیس شهید سازمان حشدالشعبی عراق وارد بغداد شده است. هدف از سفر این هیأت ایرانی به بغداد پیگیری پرونده ترور سردار شهید سپهبد حاج‌قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران و شهید ابومهدی المهندس، نایب‌رئیس سازمان حشدالشعبی است.

 

**به دنبال تولید پیشرفته‌ترین تجهیزات نظامی هستیم

 

سخنگوی ارشد نیروهای مسلح گفت: به دنبال ساخت و تولید قوی‌ترین و پیشرفته‌ترین سلاح‌ها و تجهیزات نظامی هستیم. سردار شکارچی ضمن گرامیداشت هفته بسیج با بیان اینکه کشور ما با همه کشورهای دنیا یک سری تفاوت‌ها و یک سری وجوه مشترک دارد، گفت: تنها چیزی که دنبال نمی‌کنیم سلاح اتمی است و هر چیز دیگر را برای دفاع از کشور، مملکت و مردم‌‌مان دنبال می‌کنیم.

 

* جوان1400/09/04

** باید حجم کار قضات را کم کنیم تا کیفیت کار بالاتر رود

 

رئیس قوه قضائیه در نشستی با قضات دادگاه‌های تجدیدنظر استان تهران با بیان اینکه نباید اجازه داد یک پرونده یک سال بماند و بعد بررسی و معلوم شود، نقص داشته و تازه بخواهیم برای رفع نقص آن را عودت دهیم، گفت: وقتی پرونده‌ای ارجاع شد، ترتیبی اتخاذ کنید اجمالاً نگاه کنید و اگر نقص داشت همان موقع برای رفع نقص اقدام کنید یا اگر نیاز به کارشناسی داشت، زودتر اقدام شود. حجت‌الاسلام محسنی‌اژه‌ای گفت: امر قضایی سنگین است و در حال حاضر بیش از حد متعارف کار برای کارمندان و قضات تعریف شده است. وی تأکید کرد: باید حجم کار قضات را کم کنیم تا کیفیت کار بالاتر رود.

 

**بسیج و ملت از هم جدا نیستند

 

فرمانده کل سپاه هفته بسیج را با حضور در نمایش اقتدار بسیجیان استان خراسان جنوبی که در ورزشگاه آزادی بیرجند برگزار شد، گرامی داشت. سرلشکر سلامی در این مراسم تأکید کرد که بسیج از ملت جدا نیست و ملت هم از بسیج جدا نیست. وی گفت: بسیج متن ملت است و ملت زمینه‌ای است که درخشش و زیبایی تصویر بسیج در آن دیده می‌شود و این راز شکست‌ناپذیری بسیج و مردم شریف و عزیز ایران در صحنه‌های سخت و خطرناک است.

 

* آفتاب یزد1400/09/04

** منتظرِ ایرانِ آماده برای مذاکره با حسن نیت هستیم

 

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در پاسخ به این سوال که از دیدگاه دولت بایدن، آیا مذاکرات وین روز دوشنبه هشتم آذر[۲۹ نوامبر] نتیجه مثبتی در بر خواهد داشت، گفت: ما امیدواریم دولت جدید ایران در وین حاضر شده و آماده برای مذاکره با حسن نیت، پیش‌رفت‌هایی که در شش دور قبلی مذاکرات انجام شده بود را مبنای کار قرار دهد. ند پرایس ادامه داد: ما همچنان بر این باوریم که بازگشتی دوجانبه به پایبندی به برجام[توافق هسته‌ای]، بهترین و موثرترین ابزار است که می‌توان با آن محدودیت‌های دائمی و قابل راستی‌آزمایی را دوباره بر برنامه هسته‌ای ایران اعمال کرد و مانع دست‌یابی ایران به یک سلاح هسته‌ای شد.

 

**رشد صادرات ایران به سوریه

 

رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و سوریه اظهارکرد: با وجود همه محدودیت‌هایی که ایران در تجارت خارجی با آن مواجه است در دو سال گذشته میزان صادرات ایران به سوریه روندی صعودی داشته است و تقریبا سه برابر شده است و برنامه‌ریزی شده است که تا سال 2023 میزان صادرات به این کشور به 500 تا 700 میلیون دلار افزایش یابد. کاشفی تاکید کرد:‌ زیرساخت‌های لازم در حال انجام است تا بتوان میزان صادرات به سوریه را افزایش داد؛ منوط به آنکه تحریم‌ها را تقلیل داد.

 

* خراسان1400/09/04

** آیت‌الله العظمی سیستانی در سلامتی کامل به سر می‌برند

 

یک منبع نزدیک به دفتر آیت‌الله العظمی سیستانی در واکنش به برخی شایعات مطرح شده در شبکه‌های اجتماعی درباره وضعیت سلامتی آیت‌الله العظمی سیستانی گفت که ایشان در سلامتی کامل به سر می‌برند و شایعات مطرح شده بی‌پایه و اساس است. منبع مذکور تأکید کرد که آنچه درباره وخامت حال آیت‌الله العظمی سیستانی و انتقال ایشان به بیمارستان منتشر شده است، صحت ندارد.

 

**بحرین به پرداخت ۲۰۰ میلیون یورو غرامت به بانک ملی و صادرات محکوم شد

 

رئیس مرکز امور حقوقی بین المللی معاونت حقوقی ریاست جمهوری گفت: دیوان داوری بین‌المللی ضمن رد دفاعیات بحرین، این کشور را ناقض معاهده دوجانبه قلمداد کرد و آن دولت را به پرداخت بیش از ۲۰۰ میلیون یورو غرامت به بانک‌های ملی و صادرات محکوم کرد. حبیب‌زاده افزود: در یک داوری بین‌المللی تحت نظارت دیوان دایمی داوری لاهه، بانک های ملی و صادرات بر مبنای موافقت نامه دو جانبه تشویق و حمایت از سرمایه‌گذاری بین دولت ایران و دولت بحرین، دعوایی را علیه دولت بحرین مطرح کردند که پس از رسیدگی‌های مفصل به محکومیت این دولت منجر شد.

 

* اعتماد1400/09/04

** باقري با وزير مشاور امور خارجه امارات ديدار كرد

 

باقری کنی، معاون سیاسی وزیر خارجه کشورمان با انور محمد قرقاش، مشاور دیپلماتیک، رئیس‌ امارات در حضور خلیفه شاهین المرر، وزیر مشاور دولت در امورخارجه امارات دیدار کرد. در این دیدار درخصوص روابط میان ایران و امارات متحده عربی گفت‌وگو شده است. طرفین این دیدار همچنین بر لزوم تقویت اساس همسایگی خوب و احترام متقابل در چارچوب منافع مشترک جهت حصول ثبات و شکوفایی در منطقه و گسترش روابط اقتصادی و تجارب میان دو کشور تاکید کرده‌اند. در این دیدار همچنین درخصوص تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی مورد اهتمام دو طرف گفت‌وگو انجام گرفت.

 

* رسالت1400/09/04

** مسئولان تمام تلاش خود را برای حل مشکلات معیشتی به‌کارگیرند

 

دبیر شورای نگهبان در جلسه این شورا با اشاره به تشکیل بسیج در ۵ آذر ۱۳۵۸ به‌فرمان امام خمینی (رحمت الله علیه) ضمن تبریک هفته بسیج گفت: روحیه بسیجی یک روحیه اسلامی و انقلابی است که باید در همه عرصه‌ها و دستگاه‌ها همچون دولت، مجلس، قوه قضائیه، حوزه‌های علمیه، دانشگاه‌ها و مدارس حاکم شود. آیت الله جنتی به مشکلات اقتصادی و معیشتی اشاره و با بیان اینکه اگر روحیه بسیجی حاکم باشد همه مشکلات حل می‌شود، خاطرنشان کرد: مسئولان باید تمام تلاش خود را برای حل مشکلات اقتصادی و معیشتی به‌کارگیرند. این مردم که همه‌چیزشان را درراه اسلام و انقلاب فدا کرده‌اند و در همه صحنه‌های دفاع از اسلام و انقلاب حاضر بوده‌اند، باید مشکلاتشان برطرف شود. نباید در این مملکت کسی پیدا شود که شب را گرسنه بخوابد.

 

**استراتژی مقابله با ایران شکست خورده است

 

مدیرکل سابق سیاسی امنیتی وزارت جنگ رژیم صهیونیستی گفت: «استراتژی دولت قبلی تحت رهبری بنیامین نتانیاهو شکست خورد زیرا در لغو توافق [هسته‌ای با ایران] نقش داشت و در آن زمان بود که ایرانی‌ها پیشروی کردند». عاموس گلعاد ادعا کرد: «آزمودن نتایج سیاسی برای سوق دادن آمریکا به سمت لغو توافق حاصل شده، منجر به پیشروی چشمگیر و دراماتیک ایران در این تهدید شد و امروز به ابعادی رسیده است که قبلا نبود.این یک شکست محسوب می‌شود».

 

* مردم سالاری1400/09/04

** رئیس جمهور به ترکمنستان می‌رود

 

رئیس جمهور روز شنبه به دعوت «قربانقلی بردی محمداف» رئیس جمهور ترکمنستان، در راس هیات عالیرتبه سیاسی و اقتصادی عازم عشق آباد، پایتخت ترکمنستان می‌شود.‏ آیت الله رئیسی با حضور و سخنرانی در اجلاس سران سازمان همکاری‌های اقتصادی (اکو)، مواضع و پیشنهادات جمهوری اسلامی‌ایران در زمینه تقویت مناسبات منطقه ای و بین المللی و بویژه رفع موانع و افزایش سطح همکاری‌ها و تبادلات اقتصادی کشورهای عضو سازمان اکو را تشریح و تبیین خواهد کرد. وی در این سفر ضمن دیدار با همتایان شرکت ‌کننده در اجلاس، راه‌های توسعه و تعمیق روابط دوجانبه را مورد بحث و بررسی قرار می‌دهد.

 

**ایراد هیات عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت به طرح سامان‌دهی صنعت خودرو

 

سخنگوی شورای نگهبان گفت: طرح سامان‌دهی صنعت خودرو در جلسه دیروز شورای نگهبان بررسی نشد و رسیدگی به آن به هفته بعد موکول شد. طحان‌نظیف درباره آخرین وضعیت طرح ساماندهی صنعت خودرو گفت: هیات عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام «طرح سامان‌دهی صنعت خودرو» را مغایر با سیاست‌های کلی نظام طی نامه‌ای اعلام کرده که ایرادات سابق این هیات، همچنان به قوت خود باقی است لذا مراتب به مجلس اعلام خواهد شد.

 

* آرمان1400/09/04

** توافقات مهم ایران و آژانس

 

مذاکرات مدیر کل آژانس بین المللی اتمی و مقامات ایرانی در تهران، به توافقات مهمی منجر شده است. یک منبع مطلع در سازمان انرژی اتمی گفت: مذاکرات تهران یک گام بزرگ رو به جلو بود و قرار شد پیگیری توافقات، در مذاکرات بعدی که در وین برگزار می شود، صورت پذیرد. وی تاکید کرد که گروسی تحت فشار طرف های غربی است تا نتایج سفر را وارونه جلوه دهد ولی متن مذاکرات تهران حاکی از پیشرفت های جدی است که البته هنوز کافی نیست.

 

* قدس1400/09/04

** آمریکا را براساس رفتار قضاوت می‌کنیم

 

امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان و ایگنازیو کاسیس، وزیر خارجه سوئیس، در یک گفت‌وگوی تلفنی درباره مسائل دوجانبه، گفت‌وگوهای وین و برخی موضوعات منطقه‌ای به بحث و تبادل نظر پرداختند. امیرعبداللهیان در این گفت‌وگو با اشاره به آغاز دور جدید مذاکرات هسته‌ای در روزهای آتی در وین، گفت: جمهوری اسلامی ایران آمریکا را بر اساس رفتار مورد قضاوت قرار می‌دهد.

 

**تکذیب حمله سایبری به سدهای کشور

 

مدیرکل دفتر پدافند غیرعامل وزارت نیرو ضمن تکذیب اخبار منتشر شده در خصوص حملات سایبری به سیستم اطلاعات سدهای کشور گفت: برخی محدودیت‌ها از سوی وزارت نیرو برای افراد خارج از سیستم به منظور دسترسی به اطلاعات اعمال شده است. پیش‌تر صداوسیما از قول یک منبع مدعی شده بود در دو هفته گذشته سیستم‌های جمع‌آوری و ارزیابی ذخایر سدهای کشور قطع شده است.

 

* اطلاعات1400/09/04

** دستوردادستان برای تعیین تکلیف ۸۰ درصد خودروهای توقیفی از قاچاقچیان

 

پیرو دستور رئیس قوه قضائیه به دادستان کل کشور مبنی بر تسریع تعیین تکلیف وسایل نقلیه توقیف و یا ضبط شده در پرونده‌های مواد مخدر، حجت الاسلام منتظری از پارکینگ خودروهای توقیفی مرتبط با پرونده‌های مواد مخدر در منطقه شهریار دیدن کرد. دادستان کل کشور در این بازدید در جریان آمار خودروهای توقیفی، تعداد و سال توقیف، نحوه مزایده و فروش و چگونگی نگهداری آنها قرار گرفت و با بیان این که حدود ۱۴هزار و ۷۰۰خودرو در پارکینگ‌های ستاد مبارزه با مواد مخدر توقیف هستند، بر تعیین تکلیف ۸۰درصدی خودروهای توقیفی تا پایان امسال تاکید کرد.

 

 

*اخبارخبرگزاری ها و سایت های اینترنتی

 

**موشک‌های ایران توانایی اصابت دقیق به اهداف را دارند

 

تسنیم / فرمانده نیروهای ترویست آمریکایی در منطقه (سنتکام) اعلام کرد: موشک‌های ایران ثابت کرده‌اند که توانایی اصابت دقیق به اهداف را دارند.ژنرال مک‌کنزی همچنین گفت: یکی از اقداماتی که ایرانی‌ها در سه تا پنج سال اخیر انجام داده اند  این است که یک پلتفرم موشکی با قابلیت بسیار بالا ساخته‌اند.وی همچنین مدعی شد: نیرو‌های ما برای استفاده از گزینه نظامی در صورت شکست مذاکرات با ایران، آمادگی دارند. چنانچه دستور برخورد با ایران را دریافت کنیم، برنامه‌های متعددی داریم.

 

 **مقاومت آماده واکنش به هرگونه تجاوز اسرائیل است

 

تسنیم / دبیرکل جنبش جهاد اسلامی فلسطین گفت که شهید «بهاء ابوالعطا» (از فرماندهان ارشد «سرایا القدس) اثری بزرگ از خود بر جای گذاشت و ما راه او در مقاومت را کامل خواهیم کرد. زیاد النخاله گفت: ترور یا هدف قرار گرفتن فرماندهان و اعضای جنبش جهاد اسلامی را بعید نمی‌دانیم و واکنش ما بمباران فوری تل‌آویو است.وی افزود: عملیات استشهادی شیخ «فادی ابوشخیدم» درسی برای رژیم اشغالگر و مزدورانش بود.النخاله گفت: عملیات نظامی در کرانه باختری و قدس ادامه خواهد یافت و مقاومت آماده واکنش به هرگونه تجاوز اسرائیل است و ما می‌توانیم در آن واحد همه شهرک‌های صهیونیست نشین را هدف قرار دهیم.

 

**سیگنال‌های دلگرم‌کننده‌ای درباره مذاکرات وین از تهران دریافت نمی‌شود

 

تسنیم / نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران در مصاحبه با رادیو ملی آمریکا (NPR) مدعی شد «سیگنال‌های دلگرم‌کننده‌ای» از ایران در ارتباط با مذاکرات احیای برجام دریافت نمی‌شود.رابرت مالی در ادامه تلاش‌های مقامات غربی برای مقصر جلوه دادن ایران در طولانی شدن مذاکرات احیای برجام، اظهار داشت: «ما آماده‌ایم به این توافق [برجام] بازگردیم و همه تحریم‌های مغایر با آن را برداریم. اگر ایران می‌خواهد به توافق بازگردد، راهش این است.»وی ادامه داد: «اما اگر ایران نمی‌خواهد به توافق بازگردد و اگر می‌خواهد به روند کنونی ادامه دهد، برای مذاکره تعلل کند و برنامه غنی‌سازی خود را شتاب بخشد، ما نیز واکنش متناسب با آن خواهیم داشت.»

 

**جان‌باختن دهها پناهجو مقابل چشم مدعیان حقوق بشر

 

فارس / علی‌رغم ادعای کشورهای اروپایی مبنی بر حمایت از حقوق بشر، اما قربانی‌شدن پناهجویانی که قصد گریختن از بحران‌های دست‌ساز اروپایی‌ها و ورود به این کشورها را دارند، همچنان ادامه دارد.اخیرا ۳۱ پناهجو پس از واژگونی قایق آنها هنگام عبور از «کانال مانش» از مبدأ فرانسه به انگلیس جان باختند که بدترین فاجعه ثبت شده درخصوص مهاجران در آب‌های بین این دو کشور است.

 

**ادامه کارشکنی اروپایی ها از اقدامات هسته‌ای ایران

 

تسنیم/ سه کشور اروپایی عضو توافق هسته‌ای موسوم به برجام طی بیانیه‌ای در نشست شورای حکام، اقدامات هسته‌ای ایران طی دو سال اخیر را نگران‌کننده عنوان کردند.تروئیکای اروپایی در بیانیه طلبکارانه خود ایران را به «تنش‌زایی هسته‌ای سیستماتیک» متهم کرده و مدعی شدند که ایران با ارتقای توانمندی‌های هسته‌ای خود به صورت «دائم و برگشت‌ناپذیر» خطر قابل‌توجهی را متوجه جامعه جهانی کرده است.این کشورها ادعا کردند: «ایران هیچ توجیه غیرنظامی قابل‌قبولی برای غنی‌سازی چه در سطوح 20 درصد و 60 درصد ندارد. تولید اورانیوم با درجه خلوص بالا، برای کشوری که برنامه‌ای برای ساخت سلاح هسته‌ای ندارد، بی‌سابقه است.» آنان همچنین مدعی شدند: «ایران همزمان با گسترش فعالیت‌های هسته‌ای خود، همکاری‌های حیاتی با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را کاهش داده و توانایی آژانس برای نظارت بر برنامه هسته‌ای خود را به طور جدی تضعیف کرده است.»

 

**واکنش ایران به ادعای واهی دولت بحرین

 

تسنیم/ سخنگوی وزارت خارجه در واکنش به بیانیه وزارت کشور بحرین، هرگونه ادعای مقامات دولت بحرین مبنی بر کشف سلاح و مواد منفجره و ارتباط آن با ایران را به شدت رد کرد. خطیب زاده خاطر نشان کرد: چنین ادعاهای واهی از سوی مقامات بحرین همزمان با برگزاری اجلاس گفت و گوهای منامه که به تریبونی علیه ایران بدل شده بود، نشان از عدم درک بحرین نسبت به مسائل منطقه است. وی افزود:دولت بحرین ارتباط با رژیم نامشروع صهیونیستی را بر ارتباط با مردم خود ترجیح داده است و از تحقق مطالبات مدنی آنان خودداری می کند.سخنگوی وزارت امور خارجه تصریح کرد: دولت بحرین نمی تواند با اینگونه اتهامات واهی بر مشکلات داخلی و خارجی خود سرپوش گذارد.

 

**اعتراض قانونگذاران اردنی به توافق  با صهیونیست‌ها

 

فارس / نزدیک به ۷۰ عضو پارلمان اردن درنامه ای خواستار برگزاری یک جلسه فوری به منظور بررسی توافق به امضا رسیده میان اردن و رژیم صهیونیستی در خصوص همکاری در تولید برق از انرژی خورشیدی و نمک زدایی از آب شدند. در این نامه  خطاب به رئیس پارلمان آمده است: ما نمایندگان خواستار برگزاری جلسه فوری بحث و گفت‌وگوی عمومی در خصوص موضوع موافقتنامه امضا شده توسط  وزیر آب دولت اردن با دشمن صهیونیستی و امارات هستیم.

 

**ادامه آتش‌سوزی های بزرگ در فلسطین اشغالی

 

فارس/ منابع خبری گزارش دادند که یک کارخانه دیگر در اراضی اشغالی در آتش‌ شعله‌ور شده است. ده‌ها تیم آتش‌نشانی برای اطفای حریق و جلوگیری از سرایت آن به ساختمان‌های دیگر به محل اعزام شدند.هنوز جزئیات دقیقی درباره تلفات و خسارت‌های احتمالی ناشی از این آتش‌سوزی گزارش نشده است.این آتش‌سوزی در حالی است که رسانه‌های رژیم صهیونیستی چندی پیش از وقوع چندآتش‌سوزی بزرگ در اراضی اشغالی خبر داده بودند.

 

**تغییر واشنگتن در تحریم‌های سوریه

 

ایسنا/ وزارت خزانه داری آمریکا اصول تحریم‌ها علیه سوریه را تعدیل کرد. وزارت خزانه داری آمریکا در بیانیه‌ای کوتاه اعلام کرد: واشنگتن تحریم‌ها علیه سوریه را برای گسترش سطح اختیارات و مسؤولیت‌های سازمان‌های غیردولتی مربوطه (NGO) تغییر داد.آمریکا در ژوئیه ۲۰۲۱ تحریم‌های جدیدی علیه سوریه اعمال کرد که شامل تعدادی از افراد و نهادها بود که فشار بر نظام سوریه را افزایش می‌داد.

 

**گسترش همکاری‌ روسیه و چین برای مقابله با آمریکا

 

مهر / وزرای دفاع روسیه و چین ، سند نقشه راه برای روابط نظامی دو کشور را امضا کردند.«سرگئی شویگو»، رئیس امور دفاعی روسیه با امضای این سند به پرواز بمب‌افکن‌های استراتژیک آمریکا در نزدیکی مرزهای هر دو کشور اشاره و این مسئله را ضرورت امضای این سند دانست. در این نشست وزیر دفاع چین گفت: آمریکا در مقابل پکن و مسکو اقدامات نظامی تهاجمی مشابهی اتخاذ کرده است اما چین و روسیه با یکدیگر در اقدامی متقابل این اقدامات واشنگتن را خنثی خواهند کرد. وزیر دفاع چین در ادامه تاکید کرد که کاملاً با تقویت سطح همکاری نظامی چین-روسیه موافق است. وی افزود: من همچنین از دیدگاه وزیر دفاع روسیه نسبت به تهدید نظامی آمریکا برای کشورهایمان حمایت می‌کنم.

 

**۲۷ نهاد خارجی دیگر در لیست سیاه آمریکا

 

مهر / وزارت بازرگانی آمریکا با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که ۲۷ نهاد خارجی که ۱۲ مورد از آنها چینی هستند را به بهانه «نگرانی‌های امنیت ملی» در لیست سیاه خود قرار داده است.در بیانیه صادره ادعا شده است: ۲۷ نهاد مذکور که توسط دولت آمریکا تعیین شده اند، برخلاف امنیت ملی یا منافع سیاست خارجی واشنگتن عمل کرده اند! علاوه بر ۱۲ نهاد چینی این فهرست دربرگیرنده شرکت‌هایی از ژاپن، پاکستان، سنگاپور و یک نهاد نیز مستقر در کشور روسیه است.

 

**حمایت کامل جهاد اسلامی فلسطین از حزب الله لبنان

 

مهر / در پی اقدام استرالیا در تروریستی خواندن حزب الله لبنان جنبش حماس با انتشار بیانیه‌ای به شدت این اقدام را محکوم و حمایت کامل خود از جنبش حزب‌الله لبنان اعلام کرد. حزب‌الله لبنان نیز با صدور بیانیه‌ای این اقدام مقامات استرالیایی را گردن نهادن به دیکته‌های آمریکا و رژیم صهیونیستی و دنباله روی کورکورانه در راستای خدمت به منافع رژیم صهیونیستی و سیاست‌های مبتنی بر تروریسم، قتل و کشتار آن دانست.

 

طلیعه

تصویر مطلببیش از یک ماه از ورود جو بایدن رییس جمهور جدید آمریکا به کاخ سفید می گذرد . پیش از ورود او به کاخ سفید برخی با تحلیل‌های ساده انگارانه ، منتظر تغییرات چشمگیر در سیاست‌های جهانی ایالات متحده آمریکا بودند. اما در هفته‌های اخیر برخی رفتارهای وی در عرصه بین‌الملل، نشان داد که هیچ فرقی بین روسای جمهور آمریکا در استراتژی کلان وجود ندارد . گرچه ممکن است در برخی تاکتیک‌ها و نحوه تعامل فرق‌هایی داشته باشند. در ادامه به بررسی و تحلیل اجمالی برخی از این حرکات و رفتارها در عرصه بین الملل می پردازیم : 1 – پس...
مطالب بیشترطلیعه  
Template Design:Jameeh modarresin Qom