Ayeh

رهنمود

تصویر مطلبرهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار رئیس و منتخبان ملت در مجلس خبرگان، منظومه‌ی مفاهیم معرفتی و ارزشی اسلام را نرم افزارِ ساختار نظام اسلامی دانستند و با اشاره به لزوم روزآمد شدن این نرم افزار متناسب با گسترش دامنه‌ی فعالیت‌های نظام اسلامی و بروز چالش‌های جدید گفتند: یکی از وظایف مهم فضلا و متفکرین، تقویت مبانی فکری نظام اسلامی به‌منظور عملیاتی کردن مفاهیم دینی مورد نیاز جامعه است.  ایشان روزآمد کردن نرم افزارِ نظام اسلامی را وظیفه فضلای صاحب نظر دانستند و گفتند: البته این به‌روزرسانی به معنای...
مطالب بیشتررهنمود  

آمار بازدیدکنندگان

امروز2122
دیروز7368
در هفته31814
در ماه115220
مجموع1189725

بازدید کنندگان برخط

9
Online

اظهار نگرانی آیت‌الله العظمی نوری‌همدانی نسبت به وضعیت فضای مجازی


رییس قوه قضاییه:ایران آزمایشگاه واکسن آمریکایی و انگلیسی نیست


آیت‌الله کعبی:حجم فعالیت دشمن در بر هم ریختن فضای عمومی و ظاهری قم زیاد است


آیت الله فاضل لنکرانی:می‌خواهند بی‌بندوباری را در قم ترویج کنند


بانک مرکزی:کره جنوبی برای پرداخت مطالبات ایران تعهد داد* جام جم 99/10/23
** سئول سریع‌تر دسترسی ایران به منابع ارزی خود را در کره فراهم کند

 

وزیرخارجه در دیدار با قائم‌مقام وزیر خارجه کره جنوبی تاکید کرد با توجه به پیامدهای بهداشتی و اقتصادی کرونا، در حال حاضر اولویت اصلی مناسبات دو کشور فراهم شدن دسترسی به این منابع است. ظریف در دیدار با چوی جونگ کن افزود: اقدام غیرقانونی بانک‌های کره، جو عمومی و دیدگاه مردم ایران نسبت به کره‌جنوبی را به‌ شدت منفی‌کرده و به وجهه این کشور آسیب‌جدی وارد کرده‌است؛ لذا نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر حق قانونی خود برای ورود به موضوع، تاکید دارند که این مشکل باید هرچه زودتر حل شود.

 

* همشهری 99/10/23
** احیای دیپلماسی برجام از نگاه مدیرکل آژانس

 

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با اشاره به پایان دوره ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ در آمریکا تصریح کرد که تنها چند هفته تا احیای دیپلماسی درباره توافق ‌هسته‌ای ایران باقی مانده است. گروسی همچنین در باره طرح کاهش دسترسی بازرسان این سازمان در ایران هم گفت که دوست ندارد ۲۱ فوریه از ایران بشنود که حضور بازرسان در ایران کاهش می‌یابد. او با این حال ابراز امیدواری کرد که تا این تاریخ بتوان به‌نوعی توافق کمکی یا نقشه‌راه جهت اطمینان حاصل کردن از بازگشت تمام طرف‌ها به توافق هسته‌ای دست یافت، فارغ از اینکه موضوعاتی مانند غنی‌سازی ۲۰ درصدی یا سانتریفیوژهای اضافه باید برطرف شوند.

 

* کیهان 99/10/23
** اگر آمریکا می‌خواهد به برجام برگردد شرطش برداشتن تحریم‌هاست

 

مشاور رهبر معظم انقلاب در امور بین‌الملل گفت: اگر آمریکا می‌خواهد به برجام برگردد شرطش برداشتن تحریم‌ها و جبران کوتاهی‌های گذشته است. ولایتی با‌ اشاره به بیانات اخیر رهبر معظم انقلاب مبنی بر اینکه تحریم‌ها باید برچیده شود و این امر بر بازگشت آمریکا به برجام اولویت دارد، گفت: به‌علاوه اینکه ما از قبل هم خسارت دیدیم و باید خسارت‌های ما را تأمین کنند چرا که بی‌جهت و به‌صورت غیرقانونی تحریم کردند و ما خسارت‌های زیادی را متحمل شدیم. وی گفت: ما اصراری نداریم به این برگشت، اما اگر می‌خواهند برگردند باید شرایط مورد نظر که شرایط کاملاًً معقولی است را انجام بدهند و کوتاهی‌های گذشته را جبران کنند.

 

** اضطراب و کابوس عین‌الاسد هنوز رهایمان نکرده است

 

یک روزنامه آمریکایی با افشاگری درباره سیلی موشکی ایران به نظامیان آمریکا در «عین‌الاسد» نوشت، 110 نظامی آمریکا مستقر در عین‌الاسد حین حمله موشکی ایران با آسیب مغزی مواجه و برخی نیز مدت‌ها بستری شدند. واشنگتن‌پست گزارشی منتشر کرد که در آن برخی نظامیان آمریکایی مستقر در عین‌الاسد هنگام حمله موشکی ایران گوشه‌هایی از خاطرات تلخ خود را افشا کردند. واشنگتن‌پست با افشای جزئیات بیشتری از حمله موشکی ایران به عین‌الاسد و مخفی کاری آن موقع پنتاگون نوشت، 29 نظامی آمریکا از جمله سرگرد جانسون به شدت مجروح شدند. واشنگتن‌پست در خاتمه نوشت، نیروهای آمریکایی با اینکه از هجوم موشک‌های ایران جان سالم به در بردند، اما با گذشت یک سال هنوز عواقب آن حمله ‌گریبانگیر آنهاست.

 

** ترامپ فوراً برکنار شود در غیر این صورت استیضاح شروع می‌شود

 

تنها 8 روز مانده به پایان کار رسمی ترامپ به عنوان رئیس‌جمهور، دموکرات‌ها رسماً پروژه استیضاح و برکناری وی را کلید زدند. رئیس‌مجلس نمایندگان آمریکا طی یک ضرب الاجل 24 ساعته به «مایک پنس»، معاون رئیس‌جمهور از وی خواسته ترامپ را طبق متمم 25 قانون اساسی برکنار کند در غیر این صورت فرایند استیضاح بلافاصله شروع خواهد شد. طبق گفته نانسی پلوسی، مجلس نمایندگان تلاش می‌کند قطعنامه‌ای (غیرالزام‌آور) را به اتفاق آرا به تصویب برساند که براساس آن از «مایک پنس» معاون رئیس‌جمهور و کابینه ترامپ می‌خواهد ظرف 24 ساعت با اتکا به متمم 25 قانون اساسی رئیس‌جمهور را از قدرت خلع کند و اگر این اتفاق نیفتد روز سه شنبه رای‌گیری نهایی (استیضاح) انجام خواهد شد.

 

* شرق 99/10/23
** ایران تا قبل از عید 2 میلیون واکسن از هند، چین و روسیه وارد می‌کند

 

رئیس سازمان نظام پزشکی گفت: واکسن تولید ایران از بسیاری واکسن‌های خارجی اطمینان‌بخش‌تر است، اما چون تولید آن طول می‌کشد بنا بر اعلام وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی قرار است حدود دو میلیون واکسن از هند، چین یا روسیه تا قبل از عید وارد شود. ظفرقندی افزود: واکسن آسترازنکا که تولید سوئد است و فقط مطالعات علمی آن در آکسفورد انگلیس انجام شده و نگهداری آن هم در ایران امکان‌پذیر است می‌تواند خریداری شود. ضمن اینکه تولید واکسن در هند، چین و روسیه نیز طبق قرارداد با آسترازنکا انجام می‌شود و خرید این واکسن از منابع مختلف در دستور کار است.

 

* ایران 99/10/23
** ایران ظرفیت تبدیل شدن به قدرت اقتصادی منطقه را دارد

 

نخست‌وزیر پاکستان که همواره بر لزوم لغو فوری تحریم‌های غیرقانونی امریکا تأکید کرده است، گفت: متأسفانه ایران با تحریم‌هایی مواجه است که جلوی توسعه همکاری‌های تجاری پاکستان با آن کشور را گرفته است. «عمران خان» در دیدار با پژوهشگران و چهره‌های ارشد رسانه‌ای این کشور با ابراز امیدواری نسبت به رفع تحریم‌های ناعادلانه علیه ایران گفت: جمهوری اسلامی ایران این ظرفیت را دارد که به قدرت اقتصادی منطقه تبدیل شود. وی با اشاره به سیاست خارجی مستقل اسلام آباد به‌منظور تقویت روابط با کشورهای همسایه و دوست، افزود: طی سال‌های اخیر تفاهم خوبی برای تحکیم روابط پاکستان با جمهوری اسلامی ایران برقرار شده است. ما تفاهم خوبی با ایران برای توسعه روابط داریم.

 

* وطن امروز 99/10/23
** اظهار نگرانی آیت‌‌الله العظمی نوری‌همدانی نسبت به وضعیت فضای مجازی

 

آیت‌‌الله العظمی نوری‌همدانی در دیدار رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، حملات دشمن در شبکه‌های ماهواره‌ای و سایت‌ها و فضای مجازی را شدید دانست و تأکید کرد: انواع شبهه و دروغ و تهمت را بیان می‌کنند و منتشر می‌کنند و چون نظارتی هم نیست، براحتی می‌توانند موفق شوند. بر این اساس سازمان تبلیغات و دستگاهای فرهنگی باید هر چه سریع‌تر با استفاده از نخبگان و افراد متخصص شبهات را رصد کرده و با استدلال پاسخ دهند.

 

** ایران آزمایشگاه واکسن آمریکایی و انگلیسی نیست

 

رئیس دستگاه قضا در جلسه شورای عالی قضایی از اعتماد‌به‌نفس و اتکا به خداوند به عنوان ۲ عامل موفقیت ملت ایران یاد کرد و با اشاره به تولید واکسن داخلی کرونا با تکیه بر این ۲ عنصر مهم گفت: اقدامات افتخارآمیز برای تولید واکسن ملی در کشورمان از جلوه‌های اعتماد‌به‌نفس ملی و محصول توجه به فرهنگ «ما می‌توانیم» است. آیت‌‌الله رئیسی دستور رهبری در تحریم واکسن آمریکایی و انگلیسی را تدبیری حکیمانه برای صیانت از جان مردم در برابر کسانی دانست که بی‌پروا و بدون توجه به جان مردم دنبال واردات این نوع واکسن‌ها هستند و متذکر شد: تأکید مقام معظم رهبری بر ممنوعیت ورود واکسن از آمریکا و انگلیس برای آن بود که نباید ایران به آزمایشگاهی برای واکسن‌های آنها تبدیل شود.

 

** ۲۰ بهمن تاریخ محاکمه نتانیاهو

 

در حالی که به دنبال برگزاری جلسات مقدماتی رسیدگی به پرونده‌های فساد دولتی و مالی «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی، وکلای او خواستار تعویق این جلسات شده‌اند، روزنامه صهیونیستی «یدیعوت آحارونوت» دیروز در خبری کوتاه از تعیین تاریخ هشتم فوریه (۲۰ بهمن) به عنوان تاریخ جدید برگزاری جلسه محاکمه وی خبر داد.

 

* جوان 99/10/23
** مکتب سلیمانی قدرت نرم‌افزاری شکست امریکا است

 

دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا مکتب شهید سلیمانی را قدرت نرم افزاری و راهبردی شکست امریکا و صهیونیسم بین‌الملل دانست و گفت: در این مکتب از ظرفیت‌های عظیم ملت‌های اسلامی در سوریه و عراق و یمن و لبنان استفاده شد. سرلشکر صفوی در پیش نشست «دومین همایش بین‌المللی گام دوم انقلاب، مکتب شهید سلیمانی، الگوی تربیت مدیران جهادی تمدن ساز»، با بیان اینکه مکتب فکری چشم اندازی فلسفی، جنبشی، اجتماعی، فرهنگی و هنری است، گفت: مهم‌ترین کارکرد و عملکرد این مکتب تربیت و ساختن ملت جوانی است که توانستند تحت تأثیر این ایدئولوژی و مکتب چهار رخداد راهبردی را در ۴۲ سال گذشته رقم بزنند.

 

** حفظ هویت اسلامی و تقویت قدرت رزمی رمز پیروزی ماست

 

فرمانده نیروی دریایی سپاه در سالروز دستگیری تفنگداران امریکایی، حفظ هویت اسلامی و تقویت قدرت رزمی با اتکال به خداوند متعال را رمز پیروزی جمهوری اسلامی ایران دانست. دریادار تنگسیری در جمع رزمندگان دریادل ستاد این نیرو در بندرعباس افزود: الحمدلله امروز اقتدار نیرو‌های مسلح جمهوری اسلامی به لطف عنایت خداوند و هدایت و رهبری حکیمانه امام خامنه‌ای (حفظه‌الله) به هویت و قدرتی دست یافته است که مایه عزت و افتخاری بس شگرف برای ملت غیور خودمان و مستضعفان عالم شده است.

 

** تا جایی که ما می‌دانیم ایران قربانی تسلیحات شیمیایی است

 

نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی به ادعای اخیر وزیر امور خارجه امریکا علیه ایران واکنش نشان داد. مایک پمپئو اخیراً در توئیتی مدعی شده که امریکا اسنادی را درباره استفاده ایران از سلاح شیمیایی فاش کرده است. اولیانوف در صفحه توئیترش نوشت: «این برای من تازگی دارد. تا اینجا، من هم مانند بقیه جامعه بین‌المللی باور دارم که ایران یک قربانی به کارگیری تسلیحات شیمیایی توسط صدام حسین است. اگر این اطلاعات درست است، امریکا چرا آن را مخفی نگه داشته بود؟»

 

* آفتاب یزد 99/10/23
** درخواست صدور اعلام قرمز اینترپل برای عاملان ترور شهید فخری‌زاده

 

سخنگوی ناجا از درخواست صدور اعلان قرمز برای چهار نفر از مرتکبان ترور شهید فخری زاده به اینترپل خبر داد. سردار حاجیان گفت: درخواست صدور اعلان قرمز برای چهار نفر از مرتکبان ترور شهید فخری زاده به اینترپل داده شده است. وی ادامه داد: همچنین لایحه دفاعی صدور اعلان قرمز اینترپل برای عاملان وآمران ترور سردارشهید قاسم سلیمانی نیز تنظیم شده است.

 

** آزادسازی منابع ارزی ایران در ترکیه همچنان ابهام دارد

 

رئیس اتاق مشترک ایران و ترکیه اظهار کرد: ممکن است در آینده نزدیک، تغییری در وضعیت منابع مالی ایران در ترکیه رخ دهد، اما بانک مرکزی و وزارت صمت که به عنوان اصلی‌ترین متولیان این امر محسوب می‌شوند، بخش خصوصی را تاکنون در جریان سیاست‌های اتخاذ شده نگذاشته اند. مهرداد سعادت بیان کرد: تمام منابع مالی که نه تنها در ترکیه بلکه در کشور‌های دیگر نیز وجود دارد، حق مردم ایران است و باید به منابع ارزی داخل کشور منتقل شود، اما همچنان، اما و اگر‌هایی در این زمینه وجود دارد.

 

* خراسان 99/10/23
** کره جنوبی برای پرداخت مطالبات ایران تعهد داد

 

رئیس کل بانک مرکزی ضمن تأکید بر استقلال رفتار کره جنوبی در قبال منابع ایران در این کشور گفت: هفت میلیارد دلار متعلق به ملت ایران بیش از دو سال است که در بانک‌های کره جنوبی متوقف شده، این موضوع غیرقابل قبول است و قطعاً ایران در قبال تداوم این مسئله بی تفاوت نخواهد بود. همتی در دیدار با چوی جونگ کان، قائم مقام وزیر امور خارجه کره جنوبی با بیان این که مسدود شدن پولمان در کره جنوبی چالش اصلی ما با این کشور است، تأکید کرد: برای احقاق حقوق مان و استفاده از حق طبیعی و منابع مان در کره، پیگیری‌های حقوقی را ادامه خواهیم داد. همچنین روابط عمومی بانک مرکزی در پیامی توییتری نوشت: دیروز دکتر همتی در جلسه مشترک با هیئت کره‌ای تاکید کرد که طرف کره ای به پیگیری برای رفع سریع مشکل متعهد شد.

 

* رسالت 99/10/23
** نحوه اجرای پرداخت یارانه ۱۲۰ هزارتومانی پیگیری شود

 

در پی نظارت میدانی رئیس مجلس شورای اسلامی از محله امام‌زاده یحیی(ع) تهران و ادعای بی‌خبری برخی مردم محروم این منطقه از یارانه ۱۲۰ هزارتومانی که توسط نمایندگان مردم مصوب شده است، او در نامه‌ای خواستار بررسی چگونگی اجرای قانون مجلس در این‌باره و ارائه گزارش آن شد. قالیباف در این نامه خطاب به پژمان پشمچی‌زاده معاون نظارت مجلس شورای اسلامی، نوشته است: «پیرو نظارت میدانی برای بررسی چک نهایی دریافت یارانه قانون حمایت معیشتی مجلس و ادعای تعدادی از محرومین مبنی بر عدم دریافت یارانه مردمی، ضروری است چگونگی اجرایی شدن پرداخت یارانه ۱۲۰ هزارتومانی برای محرومین و ۱۰۰ هزارتومانی برای اقشار کم‌درآمد پیگیری و گزارش آن به اینجانب ارائه شود.»

 

** سازمان انرژی اتمی قانون لغو تحریم‌ها را به‌طور کامل اجرا می‌کند

 

سخنگوی سازمان انرژی اتمی با اشاره به قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران، گفت: سازمان انرژی اتمی کار فنی خود را طبق این قانون دنبال می‌کند و صرف‌نظر از این‌که آئین‌نامه اجرای قانون چگونه تهیه و تدوین شده، ما در حال اجرای موضوعات فنی قانون هستیم. کمالوندی تصریح کرد: در شرایط فعلی کارها به نحوی پیش می‌رود که سازمان انرژی اتمی به‌طور صد در صد خواسته‌های قانونی را به لحاظ فنی اجرا می‌کند. وی یادآور شد: سازمان بر اساس قانون، غنی‌سازی ۲۰ درصد را اجرا کرده و به اطلاع آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هم رسیده و نصب سانتریفیوژ IR2M هم آغاز شده است.

 

* مردم سالاری 99/10/23
** آمریکا مسئول ترور دانشمندان ایرانی است

 

وکیل مدافع خانواده‌های شهدای هسته‌ای در طرح دعوای حقوقی آنها علیه دولت آمریکا گفت: دولت آمریکا و مقامات این کشور مسئول ترور دانشمندان ایرانی هستند. سمیه افضلی نیکو در نشست خبری تبیین دعوای حقوقی خانواده‌های شهدای دانشمندان هسته‌ای علیه دولت آمریکا به دلیل حمایت از اقدامات تروریستی رژیم اشغالگر قدس گفت: دادخواست اولیه تنظیمی در حدود ۴۰۰ صفحه و بیش از ۵۰۰ صفحه ضمایم تدوین شده است و شامل ۳۲ خوانده آمریکایی و ۱۱ خواهان ایرانی است. افضلی در خصوص زمان رسیدگی به این پرونده گفت: زمان رسیدگی به پرونده ۲۱ فرورین ۱۴۰۰ است و قرار است جلسه رسیدگی در این تاریخ برگزار شود و امیدوارم این جلسه علنی برگزار شده و انعکاس رسانه‌ای خوبی داشته باشد.‌

 

* آرمان ملی 99/10/23
** جلسه سازوکار براي اعاده اموال نامشروع

 

حجت الاسلام منتظری دادستان کل کشور با اشاره به ابلاغ دستورالعمل شناسايي و بازپس‌گيري اموال نامشروع مسئولان از سوي رئيس دستگاه قضا گفت: پيگيري‌ها براي اجراي اين دستورالعمل بلافاصله در دستورکار دادستاني کل قرار گرفته و اولين جلسه براي تعيين سازوکار‌هاي اجراي اين دستورالعمل برگزار شده است.

 

** دلیل مخالفت با واردات واکسن‌

 

وزير بهداشت گفت: چطور ممکن است کشوري که به‌دليل تحريم‌ها مظلوم واقع شده است، رهبرش باور کند آمريکايي که براي بيمار ما اجازه واردات و گردش پول براي دارو نمي‌‌داد، براي افراد سالم ما واکسن کرونا هديه کند؟ سعيد نمکي درباره مخالفت با واردات واکسن اظهار کرد: در خود آمريکا، مقالاتي چاپ شد که گفته شد mRNA مي‌‌تواند عوارضي از جمله ايجاد بيماري‌‌هاي خودايمني داشته باشد. ممکن است ام‌‌آران‌‌اي با دستکاري سيستم ايمني آن را به‌هم بريزد و بسياري از افراد در خود آمريکا و اروپا اين واکسن را به‌دليل تشکيکي که ايجاد شده است، نمي‌‌زنند.

 

* قدس 99/10/23
** رئیس جمهور ماده واحده تشکیل ستاد توسعه فناوری نانو را ابلاغ کرد

 

رئیس‌جمهور، مصوبه جلسه ۸۳۵ شورای عالی انقلاب فرهنگی در تاریخ ۹دی ۱۳۹۹ را با عنوان ماده واحده تشکیل ستاد توسعه فناوری نانو ابلاغ کرد. حجت‌الاسلام والمسلمین روحانی این ماده واحده را به معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، نهاد ریاست جمهوری، ستاد توسعه فناوری نانو و ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور ابلاغ کرده است. در تبصره این ماده واحده تأکید شده است ضوابط حاکم بر فعالیت و چگونگی اداره این ستاد در مدت حداکثر ۶ ماه در ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور به تصویب برسد.

 

** ژنرال سلیمانی پوزه صهیونیستها را به خاک مالیده بود

 

سرهنگ بازنشسته اداره اطلاعات ستاد کل نیروهای مسلح روسیه با اشاره به رشادت‌های مختلف و تدابیر سردار شهید قاسم سلیمانی در سوریه و عراق جهت مبارزه با تروریستها، از وی به عنوان «نخبه نظامی» و یک «نیروی ویژه» یاد کرد. «والدیمیر کواچکوف» در پاسخ به این پرسش که به نظر شما چرا آمریکایی‌ها تصمیم به حذف فیزیکی سردار سلیمانی گرفتند، افزود: من و سردار سلیمانی هر دو سال‌های مختلف در افغانستان بودیم و متأسفانه توفیق دیدار با وی میسر نبوده است. من نمیتوانم در مورد افغانستان قضاوت کنم؛ زیرا وی پس از من در آنجا بود اما در سوریه، یمن و عراق به لطف تاکتیک‌های ژنرال سلیمانی، پوزه صهیونیستها به خاک مالیده شد.

 

* اعتماد 99/10/23
** ابراز نگراني مشترك تشديد فعاليت‌هاي داعش در سوريه

 

«گير. او. پدرسون»، نماينده ويژه دبيركل سازمان ملل متحد در امور سوريه با «علي اصغر خاجي» دستيار ارشد وزير امور خارجه جمهوري اسلامي ايران در امور ويژه سياسي تلفني گفت‌وگو و تبادل نظر كرد. در اين گفت‌وگو، طرفين آخرين تحولات سوريه از جمله نشست آتي كميته قانون اساسي سوريه، تحولات مرتبط با روند آستانه را مورد بحث و بررسي قرار دادند. پدرسون و خاجي همچنين از تشديد فعاليت‌هاي اخير گروه‌هاي تروريستي به ويژه داعش در سوريه ابراز نگراني كرده و بر ضرورت تداوم مبارزه با تروريسم تاكيد كردند.

 

* اطلاعات 99/10/23
** ایجاد ظرفیت‌های جدید برای صادرات نفت در شرایط تحریم

 

وزیر نفت از ایجاد ظرفیت‌های تازه در بخش فروش و انتقال نفت، دریافت پول نفت و بخش پیمانکاری در دوران تحریم خبر داد و گفت: اگر شرکت‌های خارجی بیایند با آنها همکاری می‌کنیم؛ اما این موضوع به آن معنا نیست که آنچه را به‌دست آوردیم، کنار می‌گذاریم. ما بر پایه جدیدی که بسیار استوارتر و در مرتبه بالاتر است با دیگران صحبت خواهیم کرد. بیژن زنگنه دیروز در آیین امضای ۸ قرارداد از مجموعه قراردادهای طرح نگهداشت و افزایش توان تولید نفت به ارزش ۲/۱ میلیارد دلار اظهار داشت: تحریم‌ها مردنی و رفتنی هستند، اما از ظرفیت‌هایی که به‌وجود آوردیم دست نخواهیم کشید و آنها را ساماندهی و تقویت می‌کنیم.

 

** جلسه سران ۳ قوه درباره‌ راه‌های حمایت از تولید و بنگاه‌های اقتصادی

 

شورای عالی هماهنگی اقتصادی با حضور سران سه قوه و به ریاست حجت‌الاسلام والمسلمین روحانی رئیس جمهوری، تشکیل جلسه داد.‌ در این جلسه درباره برخی موضوعات و مباحث مرتبط با لایحه بودجه ۱۴۰۰ مقرر شد این موارد از طریق گفتگو، تعامل و تشکیل جلسات مشترک دولت و مجلس بررسی و هماهنگی های لازم ایجاد شود.‌ در این جلسه همچنین راه های حمایت از تولید و بنگاه های اقتصادی مورد بحث قرار گرفت. در این جلسه، وزارتخانه‌های صنعت و کشور گزارش‌هایی از اجرای مصوبات قبلی شورای عالی و عملکرد ستاد ملی و کارگروه های تسهیل و رفع موانع تولید ارائه کردند.‌

 

** اجرای قانون لغو تحریم‌ها به معنای اخراج بازرسان آژانس از ایران نیست‌

 

خطیب‌زاده سخنگوی وزارت خارجه در نشست خبری:
ـ توقف نظارت‌های فراپادمان به معنای اخراج بازرسان آژانس نیست.‌ حضور بازرسان آژانس در ایران ادامه خواهد داشت زیرا این تعهد ماست.‌
ـ کشورهای اروپایی به عنوان مشارکت‌کننده در برجام نه فقط به وظایف خود عمل نکرده اند، بلکه شریک نقض برجام توسط آمریکا شدند.
ـ بعید نیست دولت ورشکسته آمریکا در روزهای پایانی میراث دیگری از خود به جا بگذارد و اقدام نابخردانه دیگری را انجام دهد. البته این اقدامات محکوم است.
ـ آمریکا همان کشوری است که دولت آن در روزهای پایانی خود تلاش می‌کند واقعیت‌ها را مخدوش کند. آمریکا شریک اقدامات و جنایات صدام علیه ایران است.
ـ شرم‌آورترین دولت آمریکا به شرم‌آورترین شکل ممکن در حال اخراج است و اقداماتی که علیه کشورهای دیگر با زور و قلدری جلو می‌برد، لخت و عریان در خانه خود دید.

 

*اخبارخبرگزاری ها و سایت های اینترنتی

 

** حجم فعالیت دشمن در بر هم ریختن فضای عمومی و ظاهری قم زیاد است

 

حوزه/ آیت‌‌الله کعبی در نشست قرارگاه ۱۹ دی استان قم گفت: حجم فعالیت دشمن در بر هم ریختن فضای عمومی و ظاهری قم زیاد است و نیاز به فعالیت بیشتر در این شهر مقدس احساس می‌شود. عضو جامعه مدرسین در ادامه افزود: برنامه دشمن نسبت به قم غیر از برنامه دشمن برای کل کشور است هدف دشمن این است که می‌خواهد قم اسلامی و انقلابی و قم حرم اهل بیت را تبدیل به قم منحرف، فاسد، کج‌اندیش و کج اخلاق کند به همین علت در این مقوله مهم همه باید دست به دست یکدیگر داده و از حریم و حرم اهل بیت دفاع کنیم. آیت‌‌الله کعبی با اعلام آمادگی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و خبرگان رهبری برای پیگیری منویات مقام معظم رهبری و مصوبات این قرارگاه تاکید کرد: نظر این دو مجموعه مهم تقویت ساختار این قرارگاه است.

 

**می‌خواهند بی‌بندوباری را در قم ترویج کنند

 

حوزه/ آیت‌‌الله فاضل لنکرانی در دیدار سردار میرفیضی فرمانده انتظامی قم گفت: پلیس یک ملجأ برای اطمینان خاطر مردم است. هرچه پلیس قوی‌تر و حضورش در بین مردم بیشتر باشد، آرامش مردم بیشتر و خیالشان راحت‌تر می‌شود. عضو جامعه مدرسین در ادامه افزود:‌ آسیبها و حساسیت‌های قم را حتما می‌دانید، برای ما تردیدی نیست که دشمن برای قم برنامه‌ریزی کرده، دشمن برای حوزه و مردم قم برنامه‌ریزی کرده، برای جوانان، مساجد، تکایا و قومیت‌هایی که در قم وجود دارد برنامه‌ریزی کرده، این مطلب برای من أظهر من الشمس است، دشمن به خصوص برای قم، برنامه‌هایی دارد که برای شهرهای دیگر ندارد و نیازی هم ندارد داشته باشد، دشمن دنبال این است که قم را از مذهبی بودن و دیانت تهی کند، از سیاسی بودن و انقلابی بودن جدا کند، می‌خواهد به دنیا بگوید این قم که مبدأ انقلاب بوده تغییر کرده است.

 

**غنی‌سازی ۲۰ درصدی ایران نگران کننده است

 

فارس/ «جوزپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بار دیگر بر «تعهد محکم و حمایت مداوم» این سازمان از توافق هسته‌ای ایران تاکید کرد. وی در این بیانیه مدعی شد: «ما عمیقاََ از گام‌های نگران‌کننده‌ای که ایران طی دو سال قبل برداشته ابراز تأسف می‌کنیم و یادآور می‌شویم که اتحادیه اروپا مکرراََ از ایران خواسته تا تمام اقدامات متناقض با تعهدات برجامی خودش را به عقب برگرداند». این مقام اروپایی با ابراز نگرانی از غنی‌سازی ۲۰ درصدی اورانیوم در تأسیسات فردو، آن را «تحولی بسیار جدی» خوانده و افزود: «اقدام ایران همچنین با بندهای مشخص برجام درباره فردو همخوانی ندارد و به‌صورت بالقوه اثرات اشاعه‌ای حادی دارد». وی همچنین با اشاره به پایان دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ در امریکا تصریح کرد که تنها چند هفته تا احیای دیپلماسی درباره توافق ‌هسته‌ای ایران باقی مانده است.

 

**اعلام وضعیت اضطراری در واشنگتن دی‌سی

 

فارس/ «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور ایالات متحده در پایتخت این کشور وضعیت اضطراری اعلام کرد. طبق بیانیه‌ای که از سوی کاخ سفید منتشر شده، اعلام وضعیت اضطراری در واشنگتن دی‌سی به دلیل مراسم تحلیف «جو بایدن» رئیس‌جمهور منتخب آمریکا عنوان شده است. بر این اساس، وضعیت اضطراری در واشنگتن از تاریخ ۱۱ ژانویه تا ۲۴ ژانویه برقرار می‌باشد تا به اقدامات و تدابیر امنیتی در پایتخت آمریکا در بحبوحه تحلیف بایدن کمک کند. پیش از این، یک مسئول در فرماندهی گارد ملی آمریکا نیز به شبکه «اسکای‌نیوز» گفت که شهر واشنگتن در روز تحلیف، در حالت تعطیلی کامل و منع آمد‌وشد خواهد بود.

 

**حزب‌الله، تروریستی خواندن انصارالله یمن را به ‌شدت محکوم کرد

 

فارس/ جنبش حزب‌الله لبنان، در بیانیه‌ای به اقدام آمریکا در تروریستی خواندن جنبش انصارالله یمن واکنش نشان داد. در بیانیه حزب‌الله آمده است: «اعلام وزارت خارجه آمریکا در خصوص قصد تروریستی خواندن جنبش انصارالله یمن و سید عبدالملک بدرالدین الحوثی رهبر عزیز [این جنبش] و برادران مجاهد او، اقدامی جنایتکارانه و هدف آن کاستن روحیه مردم یمن است». حزب‌الله در ادامه تأکید کرد: «هدف از این اقدامات آمریکا مجازات هر آن کسی است که هیمنه و استبداد آمریکا را رد می‌کند و اشغالگری صهیونیست‌ها علیه فلسطین و ورود به جنبش شوم عادی‌سازی روابط با [رژیم صهیونیستی] را بر نمی‌تابد». همچنین جنبش النجباء عراق اقدام آمریکا در قرار دادن انصارالله یمن در فهرست تروریستی را به شدت محکوم و با این جنبش اعلام همبستگی کرد.

 

** وزارت خارجه آمریکا پایان دوران ریاست جمهوری ترامپ را اعلام کرد

 

تسنیم/ پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت امور خارجه آمریکا در اقدامی عجیب روز دوشنبه 11 ژانویه (22 دی‌ماه) را روز پایان دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ عنوان کرده است. در صفحه معرفی دونالد ترامپ در پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت امور خارجه آمریکا، دقیقاً عبارت «Donald J. Trump's term ended on 2021-01-11 19:48:41» به معنای اینکه دوره ریاست جمهوری دونالد جِی ترامپ در ساعت 19:48:41 مورخه 11 ژانویه 2021 به پایان رسیده است، دیده می‌شود. هنوز مشخص نیست که اعلام پایان دوران ریاست جمهوری ترامپ توسط پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت امور خارجه آمریکا ناشی از اشتباه کارکنان این وزارتخانه بوده و یا اینکه پایگاه اینترنتی وزارت خارجه آمریکا هدف حمله هکرها قرار گرفته است.

 

**ترامپ آینده سیاسی ندارد

 

ایرنا/ معاون امور امنیت بین‌الملل وزیر خارجه دولت پیشین آمریکا در پاسخ به این سوال که آینده سیاسی دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا را چگونه می‌بیند، گفت: من فکر می‌کنم خیلی زود است که قطعی شود، اما من معتقدم ترامپ هیچ آینده سیاسی ندارد. فرانک ویزنر افزود: من معتقدم حوادثی که در ۶ ژانویه رخ داد، یورش به ساختمان کنگره، آخرین نه به انتخاب ترامپ بود. یک عده اندک آمریکایی بودند که هیچ تاثیر انتخاباتی ندارند. او جایگاه خود را از دست داده است و نمی‌تواند شخصیت سیاسی مهمی باشد که آمریکایی‌ها به عنوان نامزد انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ ببینند.

 

**مجلس به وزیر علوم کارت زرد داد

 

فارس/ نمایندگان مجلس شورای اسلامی امروز (سه شنبه) پاسخ‌های وزیر علوم به سوال نماینده علی آباد را قانع کننده تشخیص نداده و بر همین اساس به این عضو کابینه کارت زرد دادند. از 248 نماینده حاضر در صحن علنی مجلس فقط 69 نماینده پاسخ‌های وزیر علوم را قانع کننده دانسته و 146 نماینده این پاسخ‌ها را قانع‌کننده ندانستند، ضمن این که 18 رأی هم ممتنع بود.

 

**ناگزیریم روز به روز قدرتمند شویم

 

باشگاه خبرنگاران/ وزیر دفاع با بیان اینکه رفتار‌های خصمانه دشمنان به ویژه آمریکای جنایتکار بر همگان واضح و آشکار است، گفت: دشمنان در مقابل ما تمام قد ایستاده‌اند و ایرانی‌ها را تروریست عنوان می‌کنند؛ بنابراین در این فضای نا عادلانه و بی منطق ناگزیریم روز به روز قدرتمند شویم؛ چرا که آن‌ها جز زبان قدرت، زبان دیگری را نمی‌فهمند. امیر حاتمی با بیان اینکه تمام حربه‌ها و توطئه‌های دشمنان در متوقف کردن جمهوری اسلامی با شکست مواجه شده است خاطرنشان کرد: تمام هدف آن‌ها از محدود سازی ایران در ابعاد مختلف اقتصادی و نظامی اعم از تحریم‌ها و کاهش برنامه‌های موشکی، کاهش قدرت جمهوری اسلامی و تضعیف و نهایتاً تسلیم ایران است.


**انا لله وانا الیه راجعون

 

درگذشت جناب آقای حاج مهدی مروی اخوی عضو محترم جامعه مدرسین حضرت آیت‌الله حاج شیخ جواد مروی را خدمت ایشان تسلیت و تعزیت عرض می‌نماییم. از خداوند متعال برای ایشان صبر و اجر جزیل و برای آن مرحوم رحمت و مغفرت واسعه الهی مسئلت داریم.
مرحوم مغفور حاج مهدی مروی، در وزارت امور خارجه و سفارت‌خانه‌های جمهوری اسلامی ایران به عنوان سفیر انجام وظیفه نمود.
آخرین ماموریت ایشان سفارت ایران در کشور غنا بود که حین خدمت به نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران به رحمت ایزدی پیوست.

طلیعه

تصویر مطلببیش از یک ماه از ورود جو بایدن رییس جمهور جدید آمریکا به کاخ سفید می گذرد . پیش از ورود او به کاخ سفید برخی با تحلیل‌های ساده انگارانه ، منتظر تغییرات چشمگیر در سیاست‌های جهانی ایالات متحده آمریکا بودند. اما در هفته‌های اخیر برخی رفتارهای وی در عرصه بین‌الملل، نشان داد که هیچ فرقی بین روسای جمهور آمریکا در استراتژی کلان وجود ندارد . گرچه ممکن است در برخی تاکتیک‌ها و نحوه تعامل فرق‌هایی داشته باشند. در ادامه به بررسی و تحلیل اجمالی برخی از این حرکات و رفتارها در عرصه بین الملل می پردازیم : 1 – پس...
مطالب بیشترطلیعه  
Template Design:Jameeh modarresin Qom