Ayeh

رهنمود

تصویر مطلبرهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار رئیس و منتخبان ملت در مجلس خبرگان، منظومه‌ی مفاهیم معرفتی و ارزشی اسلام را نرم افزارِ ساختار نظام اسلامی دانستند و با اشاره به لزوم روزآمد شدن این نرم افزار متناسب با گسترش دامنه‌ی فعالیت‌های نظام اسلامی و بروز چالش‌های جدید گفتند: یکی از وظایف مهم فضلا و متفکرین، تقویت مبانی فکری نظام اسلامی به‌منظور عملیاتی کردن مفاهیم دینی مورد نیاز جامعه است.  ایشان روزآمد کردن نرم افزارِ نظام اسلامی را وظیفه فضلای صاحب نظر دانستند و گفتند: البته این به‌روزرسانی به معنای...
مطالب بیشتررهنمود  

آمار بازدیدکنندگان

امروز1601
دیروز7368
در هفته31293
در ماه114699
مجموع1189204

بازدید کنندگان برخط

3
Online

آیت‌الله خاتمی:مذاکره‌ای دیگر در کار نیست؛ مقاومت حداکثری ملت فشار حداکثری آمریکا را شکست


آیت‌الله حسینی بوشهری:سبک زندگی حضرت فاطمه(س) ولایتمداری و دشمنی کردن با دشمنان خداست


آیت‌الله موسوی اصفهانی:دنیای استکبار به دنبال جلوگیری از پیشرفت علمی ماست


آیت‌الله رجبی:منطق پزشکی اقتضا می‌کند در عدم خرید واکسن از آمریکا قاطع باشیم


بازتاب گسترده نمایش اقتدار سپاه تحقیر آمریکا و اسرائیل در رزمایش بزرگ موشکی- پهپادی ایران


 
* جام جم 99/10/29
** واکنش سازمان انرژی اتمی به بیانیه ۳ کشور اروپایی


به‌دنبال ابراز نگرانی اتحادیه اروپا از فعالیت‌های جدید هسته‌ای کشورمان، سازمان انرژی اتمی در بیانیه‌ای به این ادعاها پاسخ داد. سازمان انرژی اتمی در بیانیه خود تأکید کرده است:‌ موضوع کارخانه تولید اورانیوم فلزی مندرج در ماده۴ قانون، اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از حقوق ملت ایران که مجلس شورای اسلامی، سازمان انرژی اتمی را نسبت به آن موظف کرده، موضوع تولید سوخت پیشرفته (سیلیساید) برای استفاده در رآکتور تحقیقاتی تهران دو موضوع کاملا متفاوت است. این سازمان هنوز اطلاعات پرسشنامه طراحی کارخانه اورانیوم فلزی موضوع ماده ۴ قانون بین‌المللی انرژی اتمی را به آژانس ارائه نکرده که البته پس از انجام تمهیدات لازم و در زمان مقتضی و مهلت تعیین‌شده در قانون این اقدام انجام خواهد شد.


* همشهری 99/10/29
** حرف‌های پوچ نزنید


وزیر امور خارجه کشورمان در توییتر خطاب به همتای فرانسوی‌اش نوشت: همکار محترم، شما دوران کاری‌ات در کابینه را با فروش جنگ‌افزار به جنایتکاران جنگی سعودی آغاز کردی. از بیان حرف‌های پوچ و مهمل در مورد ایران دست بردار. یادآوری واقعیت: این «شما» هستید که منطقه ما را بی‌ثبات می‌کنید.
ظریف در توییت دیگری هم به اروپایی‌ها یادآور شد که این به‌خاطر ایران است که برجام زنده است، نه 3 کشور اروپایی. او خاطرنشان کرد: رهبران 3کشور اروپایی - که برای اجرای تعهدات خود ذیل برجام بر امضا و اجازه کارگزاران اوفک (دفتر کنترل دارایی‌های خارجی خزانه‌داری آمریکا) متکی هستند - هیچ کاری برای حفظ برجام انجام نداده‌اند.


* کیهان 99/10/29
** تحقیر آمریکا و اسرائیل در رزمایش بزرگ موشکی ـ پهپادی ایران


ـ مرحله نهایی رزمایش بزرگ موشکی پهپادی پیامبر اعظم(ص) ۱۵ سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با اجرای موفق عملیات راهبردی موشک‌های بالستیک دوربرد ضدناوهای متخاصم دشمن و انهدام اهداف دریایی از فاصله ۱۸۰۰ کیلومتری به انجام رسید.
ـ سرلشکر باقری: انتخاب انبوهی از موشک‌های دوربرد برای اهداف دریایی نشانگر این است که اگر دشمنان نیت سوئی نسبت به منافع ملی، مسیرهای تجارت دریایی و سرزمین ما داشته باشند، با اقدام موشکی مورد هدف قرار گرفته و منهدم خواهند شد.
ـ سردار سلامی: یکی از راهبردهای دفاعی ما انهدام ناوهای هواپیمابر با موشک بالستیک است. با استفاده از موشکهای بالستیک می‌توانیم اهداف متحرک در اقیانوس را هدف قرار دهیم.
ـ روزنامه صهیونیستی جروزالم‌پست: این رزمایش حامل پیام صریحی به آمریکا، رژیم صهیونیستی و کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس است. ایران می‌خواهد نشان دهد که یک ابرقدرت موشکی است.
ـ شبکه فاکس‌نیوز به نقل از مقامات آمریکایی گزارش داد که دستکم یک فروند از موشک‌های بالستیک شلیک‌شده در جریان رزمایش موشکی ایران در 100 مایلی ناو هواپیمابر یواس‌اس نیمیتز و ناوگروه همراه آن در اقیانوس هند فرود آمده و منفجر شده است.


** مذاکره‌ای دیگر در کار نیست؛ مقاومت حداکثری ملت فشار حداکثری آمریکا را شکست


امام‌جمعه موقت تهران در برنامه «پیام جمعه» با بیان اینکه رهبر معظم انقلاب در سخنرانی 19 دی بر ۸ نکته تأکید داشتند، اظهار داشت: نکته اول ایشان این است که مسئله اصلی هرگز مسئله برگشتن آمریکا به برجام نیست، ارزشی ندارد، پیش‌پاافتاده است.
آنچه مهم است، رفع تحریم‌ها است. اگر بدون رفع تحریم‌ها، آمریکا به برجام برگردد، چه‌بسا زیان‌بار هم باشد. آیت‌الله خاتمی افزود: نکته دوم آن‌که بحمدالله مقاومت حداکثری ملت در حقیقت فشار حداکثری آمریکا را شکست و به یاری خداوند، تحریم‌ها به‌تدریج در حال بی‌اثر شدن است.
وی گفت: نکته سومی که مقام معظم رهبری فرمودند، این است که مذاکره‌ای دیگر در کار نیست. آنچنان‌ که مسئولان هم تأیید کردند. یک قراردادی به نام برجام بسته شده، بایستی به این قرارداد پایبند باشند. آن‌وقت در این جهت کاری که مجلس و دولت کردند، کار بسیار خردورزانه و حتی قرآنی هست؛ پای قراردادتان نایستادید، ما هم به همان اندازه که نایستادید در مقابلتان ایستادیم.


** کارزار فشار حداکثری ترامپ علیه ایران عملاً موفقیتی نداشته است


وزیر خارجه فرانسه گفت: کارزار حداکثر فشار علیه تهران که از سوی دولت ترامپ انتخاب شده بود، عملاً موفقیتی نداشته و تنها موجب افزایش ریسک و خطر و تهدید شده است. لودریان در ادامه در اظهارنظری زیاده‌‌خواهانه مدعی شد: این به‌تنهایی برای دو طرف کافی نیست که به توافق هسته‌ای بازگردند، بلکه باید بر اهمیت مذاکره درباره اشاعه موشک‌های بالستیک و رفتارهای بی‌ثبات‌کننده ایران در منطقه نیز تأکید شود.


** لشکرکشی به واشنگتن دی‌سی برای سرکوب مردم


ـ مقامات آمریکایی برای سرکوب مخالفان انتقال قدرت به جو بایدن در روز چهارشنبه، شهر واشنگتن را به یک پادگان بزرگ نظامی تبدیل کرده‌اند.
ـ دولت 25 هزار نیروی گارد ملی را در اطراف کنگره مستقر کرده و ماموریت این نیروها نیز حفاظت از مراسم تحلیف ریاست جمهوری و اعضای کنگره در برابر یورش مردم خشمگین اعلام شده است.
ـ مهم‌ترین مراکز اطلاعاتی و امنیتی آمریکا، احتمال وقوع درگیری‌های مسلحانه در واشنگتن و سایر ایالتها را بسیار بالا دانستند.
ـ نیروهای امنیتی در تمام ۵۰ ایالت آمریکا خود را برای مقابله با تظاهرات مسلحانه هواداران دونالد ترامپ آماده کردند.


* شرق 99/10/29
** ایران آمریکا را به اقدام حقوقی تهدید کرد


‌سخنگوی وزارت امور خارجه از صدور یک یادداشت رسمی هشدارآمیز و ارائه آن از طریق سفارت سوئیس به آمریکا خبر داد. خطیب‌زاده در ارتباط با پیام ارسال‌شده برای ایالات متحده توضیح داد: «در این یادداشت به طرف آمریکایی هشدار داده شده است در صورتی که اقدامات غیرقانونی خود علیه دیپلمات‌های ایرانی در سازمان‌های بین‌المللی مانند سازمان ملل، بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول را که مقر آنها در خاک آمریکاست متوقف نکند آن کشور را به دیوان بین‌المللی دادگستری خواهد کشاند».


* ایران 99/10/29
** واکسیناسیون تا آخرسال آغاز می‌شود


رئس جمهور در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به برخی نگرانی‌ها از سوی مقام‌های بهداشتی و درمانی کشور از لغو برخی محدودیت‌ها و شروع بازگشایی‌ها گفت: این اظهار نگرانی‌ها با توجه به نگرانی‌های موجود از جهش‌های ویروس کرونا، فصل سرما و در نتیجه بسته شدن فضاها و وارونگی هوا، کاملاً بحق است و باید دستورالعمل‌های بهداشتی بیش از پیش به طور دقیق مراعات شوند. حجت‌الاسلام والمسلمین روحانی درباره مراسم ۲۲ بهمن گفت: به دلیل شرایط خاصی که داریم این مراسم امسال باید عمدتاً به صورت نمادین خودرویی و موتوری برگزار شود.
وی درباره واکسن کرونا نیز اظهار داشت: همه تلاش ما این است که واکسیناسیون با اولویت کادر درمانی و افراد دارای شرایط پرخطر در همین ماه‌های باقیمانده در سال ۹۹ آغاز شود.


** تحریم‌های امریکا کارکردی ندارند


محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس جمهوری در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت: «تحریم‌های اخیر امریکا اگرچه کارکردی جز نمایش ندارد، اما نشانه دیگری برای اثبات شرارت دولت جنایتکار ترامپ است.دولت ورشکسته‌ای که در آخرین روزهای استقرار هم نمی‌تواند ضدیت با ایرانیان را کنار بگذارد. حیرت‌انگیز اینکه به رغم این همه دشمنی وقیحانه مدعی‌اند کنار ملت ایران ایستاده‌اند!»


* جمهوری اسلامی 99/10/29
** بهره‌برداری رسمی از 60 طرح اقتصادی و زیربنایی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور


رئیس‌جمهور در چهل و یکمین هفته پویش ملی تدبیر و امید برای جهش تولید، 60 طرح اقتصادی و زیربنایی را در 6 منطقه آزاد و ویژه تجاری کشور افتتاح کرد. 4 طرح تولیدی و صنعتی در منطقه ویژه اقتصادی سهلان، واحد تولید استیل صنعت ماهان پویا و 4 واحد صنعتی دیگر در منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان، پالایشگاه نفت خام فوق سنگین و 26 طرح اقتصادی و زیربنایی در منطقه آزاد قشم، 4 طرح ساخت اسکله مجتمع بندری و زیرساخت‌های پسکرانه و 14 طرح زیربنایی و صنعتی، طرح پترو دوار کیش و 2 طرح صنعتی و خدماتی دیگر در منطقه ویژه اقتصادی پارس بوشهر و 3 طرح توسعه زیرساخت لجستیکی و صنعتی در منطقه ویژه اقتصادی کاوه در استان مرکزی با دستور دکتر روحانی به شکل رسمی افتتاح و مورد بهره‌برداری قرار گرفتند. برای اجرای این 60 طرح در مجموع 9 هزار و 460 میلیارد تومان اعتبار صرف شده و برای 3 هزار و 223 نفر اشتغال ایجاد شده است.


* وطن امروز 99/10/29
** لفاظی ضدایرانی مایک پنس در پایگاه هوایی کالیفرنیا


نفر دوم دولت آمریکا در فاصله چند روز مانده به پایان کار این دولت با تمجید از مواضع خارجی دولت ترامپ بویژه در قبال ایران گفت: در آغاز به کار دولت ترامپ و به دلیل مواضع نادرست دولت قبلی آمریکا، [قدرت] ایران در سراسر منطقه غرب آسیا احیا شده بود.
مایک پنس مدعی شد: «ما در مقابل کشورهای اصلی حامی تروریسم ایستادیم، از توافق هسته‌‎ای ایران خارج شدیم، ائتلاف‌های‌مان را در این منطقه تقویت کردیم و ایران را تا حدی که تاکنون سابقه نداشته است، منزوی کردیم و وقتی خطرناک‌ترین تروریست در جهان نیروهای آمریکا در این منطقه را تهدید کرد، نیروهای مسلح ما اقدام کردند و ژنرال ارشد ایران قاسم سلیمانی دیگر نیست».


** سئول برای بهبود روابط خود با تهران با دولت بایدن وارد مذاکره شود


 یک روزنامه کره‌ای در گزارشی نوشت، نشانه‌هایی وجود دارد که بازگشت نفتکش کره‌جنوبی و خدمه این کشتی که توسط ایران توقیف شده، در حال تبدیل شدن به یک پروژه بلندمدت است.
روزنامه «هانکیوره» چاپ سئول نوشت: این به خاطر این است که موضوع نفتکش به مسائل جدی دیگر در روابط بین‌الملل از جمله 7 میلیارد دلار دارایی‌های توقیف‌شده حاصل از فروش نفت ایران در بانک‌های کره‌جنوبی به خاطر تحریم‌های آمریکا و همچنین تنش بین تهران- واشنگتن در آستانه روی کار آمدن «جو بایدن» رئیس‌جمهور بعدی ایالات متحده مرتبط است. این روزنامه از مقامات کره‌جنوبی خواست هر چه سریع‌تر مذاکرات خود را با مقامات وزارت خارجه و امنیت ملی جو بایدن پیرامون نفتکش توقیف‌شده و دارایی‌های ایران آغاز کند.


* جوان 99/10/29
** مراسم عزاداری شام شهادت حضرت زهرا سلام‌الله‌علیها در حسینیه امام خمینی(ره) برگزار شد


مراسم عزاداری شام شهادت حضرت فاطمه‌‌ زهرا سلام‌الله‌علیها در حسینیه‌ امام خمینی(ره) با حضور رهبر معظم انقلاب اسلامی برگزار شد. در این مراسم، حجت‌الاسلام والمسلمین ناصر رفیعی به ایراد سخنرانی و حجت‌الاسلام سعید شحیطاط به روضه‌خوانی پرداختند.
همچنین، مراسم عزاداری شب شهادت حضرت فاطمه‌زهراسلام‌الله‌علیها با حضور رهبر انقلاب اسلامی در حسینیه امام خمینی(ره) برگزار شد. در این مراسم، حجت‌الاسلام والمسلمین عالی سخنرانی کرد و حجت‌الاسلام ضیایی نیز به ذکر مصیبت و روضه‌خوانی پرداخت.


** ایران و قزاقستان موافقت‌نامه امنیتی امضا کردند


حسین ذوالفقاری معاون امنیتی و انتظامی وزارت کشور با اسخت اورازبای سفیر فوق العاده و تام الاختیار قزاقستان درباره توسعه روابط دوجانبه و لزوم توسعه همکاری ها در راستای ارتقاء امنیت و همکاری نزدیکتر وزارت کشور و امور داخله و امور پلیسی و انتظامی دو کشور گفتگو کردند.
ذوالفقاری در این دیدار با اشاره به امضای موافقت نامه همکاری امنیتی و انتظامی بین دو کشور خواستار توسعه همکاری‌ها در چارچوب موافقت نامه مذکور، و اجرای آن و تشکیل کارگروه مشترک امنیتی بین دو کشور شد.


* آفتاب یزد 99/10/29
** ایران در انتظار دریافت ۱۶ میلیون و ۸۰۰ دوز واکسن کرونا


سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا از همکاری و ایجاد مسیر جدید تهیه و تولید واکسن میان ایران و کوبا خبر داد و گفت: واکسنی که تهیه آن با انعقاد قراردادی میان ایران و کوبا به تولید رسیده، فاز اول انسانی خود را در کوبا طی نموده است. علیرضا رئیسی با اشاره به پرداخت ۵۲ میلیون دلار برای خرید واکسن کواکس، افزود: با پرداخت این مبلغ حدوداً ۱۶ میلیون و ۸۰۰ هزار دوز برای ۸ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر واکسن خریداری شده که در انتظار دریافت ۱۶ میلیون و ۸۰۰ هزار دوز واکسن تا ۲ ماه آینده هستیم.


* خراسان 99/10/29
** پیکر پاک ۵۵ شهید تازه تفحص شده وارد کشور شد


فرمانده کمیته جست‌وجوی مفقودین ستادکل گفت: پیکر مطهر ۵۵ شهید تازه تفحص‌شده همزمان با سالروز شهادت حضرت فاطمه(س)از مرز شلمچه وارد کشور شد. سردار باقرزاده با بیان این‌که این شهدا در مناطق عملیاتی مجنون، فکه، شرق دجله و شلمچه تفحص شده‌اند، افزود: این شهدا در عملیات‌ کربلای ۵، والفجر مقدماتی، خیبر و تک دشمن در سال‌های ۶۵ و ۶۷ به شهادت رسیده‌اند.


* رسالت 99/10/29
** ظرفیت جدید 120 هزار مگاواتی کشور در حوزه نیروگاه‌های تجدیدپذیر


معاون وزیر نیرو و رئیس سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر گفت: ایران پتانسیل ایجاد 120 هزار مگاوات ظرفیت جدید در زمینه انرژی‌های تجدیدپذیر را دارد که اکنون 850 مگاوات آن محقق شده است. محمد ساتکین اظهار داشت: اگر هم اینک هیچ گونه اشکال دیگر نیروگاهی هم احداث نشود و قرار بر توسعه بیشتر باشد، این میزان ظرفیت جدید چه در زمینه بادی، خورشیدی یا دیگر گونه‌های آن در مناطقی از کشور که در جهان بی‌نظیر هستند، قابل احداث است.


* مردم سالاری 99/10/29
** رفع تعهد ۱۴ و نیم میلیارد یورویی در پرونده ۲۵۰ صادرکننده ارزهای صادراتی


سخنگوی قوه قضائیه در رابطه با آخرین وضعیت پرونده ارزهای صادراتی ۲۵۰ صادر کننده گفت: با پیگیری‌های دستگاه قضا، 5/14 میلیارد یورو رفع تعهد ارزی شده است. پرونده‌های متعددی تشکیل شده است و عده‌ای از آنها مهمان ما در زندان هستند. غلامحسین اسماعیلی در برنامه نگاه یک تلویزیون همچنین توضیحاتی پیرامون سند تحول قضایی ارایه داد و گفت: سند تحول قضایی به دنبال رضایتمندی و اعتماد مردم است و برای محقق شدن آن از مردم استمداد طلبیده شده است.
وی با تأکید بر اینکه این سند برای مردم نوشته شد و مردم محور بود، گفت: در این سند تمام نقاط مثبت دوره ۴۰ ساله قوه قضائیه توسط کارشناسان دیده شد. چالش‌ها و عوامل چالش‌ها شناسایی شد و راهکارهای دقیق شناسایی و زمان بندی شد.


** قصد نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری را ندارم


محسن هاشمی رئیس شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی ایران با تاکید بر علاقه اصلاح‌طلبان برای حضور در انتخابات ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ سیزدهمین دوره ریاست جمهوری، گفت: قصد نامزدی در انتخابات ریاست‌جمهوری را ندارم.


* آرمان ملی 99/10/29
** عراق مي‌تواند بخش مهمي‌از نيازهاي ايران را تأمين کند


يحيي آل اسحاق، رئيس اتاق بازرگاني ايران و عراق، اظهار کرد: در سال‌هاي گذشته عراق همواره به عنوان يکي از اصلي‌ترين مقاصد صادرات ايران مطرح بوده و بخش مهمي‌از صادرات غيرنفتي کشور به اين همسايه غربي صورت گرفته است. با وجود ثبت آمارهاي مثبت، همچنان ظرفيت قابل توجهي براي افزايش همکاري‌هاي دو جانبه اقتصادي در اين زمينه باقي مانده است.


** روي لغو تحريم صادرات نفت حساب نکنيد


بلومبرگ طي گزارشي نوشت، مسير رفع تحريم‌هاي نفتي ايران مسيري طولاني است که دام‌هايی بر سر راه آن وجود دارد. به نوشته اين گزارش، بایدن رئيس جمهور منتخب آمريکا پنهان نکرده است، تمايل دارد تا توافق نامه‌هاي بين‌المللي نظير توافق‌نامه پاريس و برنامه جامع اقدام مشترک يا همان توافق هسته‌اي ايران بازگردد، اما ايجاد روابط با ايران که شامل برداشته شدن تحريم‌هاي صادرات نفت اين کشور است، در اولويت‌هاي آخر وي قرار دارد و زمان بيشتري خواهد برد. بلومبرگ نوشت، اگر تحريم‌ها عليه صادرات نفت ايران برداشته شود، جمهوري اسلامي‌ايران مي‌تواند سطح توليد قبلي خود که نزديک به 4 ميليون بشکه در روز بود را نسبتا سريع از سربگيرد، همانطور که اين کار را زمان لغو تحريم‌ها در سال 2016 انجام داد، اما نبايد به اين زودي‌ها بر روي اين اتفاق حساب کرد.


* قدس 99/10/29
** تحریم آستان قدس رضوی اهانت به اسلام است


تحریم آستان قدس رضوی، تولیت و شرکت‌های تابعه آن از سوی آمریکا در آخرین روزهای سردمداری دونالد ترامپ، واکنش گسترده شخصیتها، نهادها و جنبشهای جهان اسلام را برانگیخت.
در بیانیه حزب‌الله لبنان درباره تحریم آستان قدس رضوی آمده است: این اقدام احمقانه توهین به اسلام واقعی، ارزشهای معنوی و ادیان الهی و گامی است که با عبور از سیاست و اختلافات سیاسی، کار را به اعلام جنگ صریح با ادیان و اعتقادهای دینی کشانده است. این تحریم سطح انحطاط اخلاقی و فکری وزارت امور خارجه و هیئت حاکمه آمریکا را نشان می‌دهد.
همچنین مجلس اعلای شیعیان لبنان ضمن محکوم کردن اقدام اخیر آمریکا در قرار دادن نام آستان قدس رضوی در لیست تروریستی اعلام کرد: این اقدام خطرناک و بی‌سابقه که مقدسات دینی را هدف قرار داده است، احساسات مسلمانان را برمی انگیزد و نقض قوانین و عرفهای بین المللی و ارزش‌های دینی و فرهنگی به‌شمار می‌رود.
جنبش امل هم در بیانیه‌ای اقدام آمریکا در قراردادن نام آستان قدس رضوی در فهرست تروریست‌ها را محکوم و تأکید کرده است: این اقدام یک اقدام خصمانه و خطرناک و بی‌سابقه علیه تمام ادیان آسمانی است و تنها مسلمانان را هدف قرار نداده؛ بنابراین تمام امتها باید با آن مخالفت کنند.
همام حمودی رئیس مجلس اعلای اسلامی عراق نیز اقدام آمریکا در تحریم آستان قدس رضوی را محکوم کرد و آن را تعدی آشکار به مقدسات مسلمانان برشمرد.


* اعتماد 99/10/29
** ايران حق راي خود را در مجمع عمومي سازمان ملل از دست داد


ايران و ۶ كشور ديگر به دليل عدم پرداخت حق عضويت خود طي بيش از دو سال گذشته، طبق ماده ۱۹ منشور ملل متحد، حق راي‌شان را در مجمع عمومي سازمان ملل متحد به‌طور موقت از دست دادند. در ميان كشورهاي بدهكار، ايران بالاترين بدهي را دارد و براي به دست آوردن دوباره حق راي خود بايد ۷ هزار دلار پرداخت كند.


* اطلاعات 99/10/29
** هدف «پمپئو»از اتهامات علیه ایران، خوش خدمتی به صهیونیست‌هاست


نخست وزیر پاکستان در واکنش به اتهامات آمریکا علیه ایران اعلام کرد که اتهام زنی مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده به ایران و مرتبط دانستن این کشور با القاعده هرگز باور کردنی نیست و با هدف جلب حمایت و خوش خدمتی به صهیونیست‌ها انجام می‌شود. عمران خان اظهارداشت: شاید هم این سخنان پمپئو در راستای کاندیداتوری وی برای انتخابات ۲۰۲۴ آمریکا باشد که می‌خواهد حمایت لابی صهیونیست‌ها را جلب کند. وی اظهار داشت: اسرائیل همواره به دنبال تضعیف و فشار بر ایران بوده در حالی که هیچ کشوری مانند ایران در جایگاه مقاومت و ایستادن روی پاهای خود نیست.


** گمانه‌زنی‌ها درباره سفر پاپ به عراق


گمانه‌زنی‌ها در خصوص ملاقات پاپ فرانسیس در سفر به عراق با آیت‌الله العظمی سیستانی قوت گرفته است. «پاپ فرانسیس» رهبر کاتولیک‌های جهان ۵ تا ۸ مارس سال جاری میلادی (۱۵تا ۱۸اسفندماه ۱۳۹۹) سفری زیارتی به منطقه «اور» سرزمین حضرت ابراهیم(ع) در عراق انجام خواهد داد.
رایزنی فرهنگی ایران در ایتالیا اعلام کرد، گمانه‌زنی‌ها در خصوص ملاقات پاپ فرانسیس با آیت‌الله العظمی «سیدعلی سیستانی» طی این سفر قوت گرفته است تا ایشان سند برادری یا سند مشابهی با پاپ فرانسیس به امضا برسانند.
 
*اخبارخبرگزاری ها و سایت های اینترنتی

 
**برگزاری مراسم سوگواری شهادت حضرت زهرا(س) در بیوت مراجع تقلید و علما


رسا/ همزمان با ایام شهادت حضرت فاطمه زهرا(س)، مراسم عزاداری و سوگواری در بیوت مراجع تقلید و علما به همراه رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی برگزار شد. بر اساس این گزارش، مراسمات عزاداری در بیوت آیات عظام صافی گلپایگانی، وحید خراسانی، مکارم شیرازی، شبیری زنجانی، نوری همدانی، سبحانی، جوادی آملی و علوی گرگانی از روز گذشته آغاز شده و امروز هم ادامه خواهد داشت.
گفتنی است، حضرات آیات صافی گلپایگانی و وحید خراسانی که همه ساله در سالروز شهادت حضرت صدیقه طاهره(س) دسته عزاداری تشکیل می‌دادند و تا حرم حضرت معصومه(س) پیاده روی می‌کردند، امسال به دلیل شیوع ویروس منحوس کرونا و توصیه‌های وزارت بهداشت و ستاد ملی مبارزه با کرونا، این مراسم را لغو کرده و در بیوت خودشان با رعایت کامل شیوه نامه‌های بهداشتی مراسم عزاداری برگزار کردند.

**سبک زندگی حضرت فاطمه(س) ولایتمداری و دشمنی کردن با دشمنان خدا است


ایرنا/ حضرت آیت‌الله حسینی بوشهری در برنامه سرچشمه با اشاره به اینکه امروز باید از سبک زندگی حضرت فاطمه(س) در ولایتمداری و دشمنی کردن با دشمنان خدا درس گرفت، اظهارکرد: یک سری ارزش‌ها و الگوهایی از جمله راست‌گویی، حق گویی، خودسازی و مبارزه با ظلم وجود دارد که زمان و مکان نمی‌شناسد و برای همه تاریخ و آیندگان می‌تواند الگو و درس باشد.
رئیس شورای عالی جامعه مدرسین با تاکید بر اینکه سیره حضرت فاطمه(س) کهنه نمی‌شود گفت: حضرت فاطمه(س) واسطه انتقال پیام الهی به ائمه است و آن حضرت الگو و راهنما برای رسیدن به اوج، پیشرفت و کمال است.

**اجلاس خبرگان رهبری ۱۴ بهمن برگزار می‌شود


تسنیم/ هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری، عصر پنجشنبه 25 دی در دبیرخانه این مجلس در قم تشکیل جلسه داد. سخنگوی هیئت رئیسه مجلس خبرگان ضمن اعلام خبر برگزاری هشتمین اجلاس مجلس خبرگان رهبری در تاریخ ۱۴ بهمن گفت: در این اجلاسیه انتخابات هیئت رئیسه و نیز انتخابات کمیسیون‌ها و هیئت اندیشه‌ورز مجلس خبرگان رهبری برگزار خواهد شد.
آیت‌الله خاتمی اعلام کرد: در نشست هیئت رئیسه محترم خبرگان رهبری تصویب شد با توجه به بهبود نسبی شرایط بیماری کرونا و کاهش محدودیت‌ها، پس از تعطیلی چند باره اجلاس مجلس خبرگان، هشتمین اجلاس رسمی این مجلس با رعایت کامل دستورالعمل‌های بهداشتی در تاریخ ١4 بهمن ماه در تهران برگزار گردد.

**دنیای استکبار به دنبال جلوگیری از پیشرفت علمی ماست


حوزه/ آیت‌الله موسوی اصفهانی، ضمن تسلیت به مناسبت ایام فاطمیه، اظهار داشت: برگزاری مراسم‌های این ایام به معنای تبلیغ دین خدا است و باید برگزار شود، اما با توجه به شرایط کشور این برنامه‌ها باید با رعایت تمامی پروتکل‌های بهداشتی باشد.
عضو جامعه مدرسین در بخش دیگری از سخنان خود با تقدیر از دانشمندان کشور برای ساخت واکسن ایرانی کرونا، یادآور شد: اقدام دانشمندان کشور در ساخت واکسن از آن جهت بسیار قابل تقدیر است که دنیای استکبار به دنبال آن است که تا از پیشرفت علمی ما جلوگیری کند.
وی افزود: همه مسئولان وظیفه دارند تا دانشمندان نخبه کشور را تا رسیدن نتیجه اصلی و پیاده کردن اهداف موجود و خود کفایی در همه عرصه‌های مهم و مورد نیاز کشور یاری کنند. وی همچنین با تاکید بر اینکه بازار به حال خود رها شده است، از مسئولان خواست به داد مردم برسند و از بالا رفتن سرسام آور قیمت ها جلوگیری کنند.

**منطق پزشکی اقتضا می‌کند در عدم خرید واکسن از آمریکا قاطع باشیم


مهر/ آیت‌الله رجبی، در رابطه با بیانات مقام معظم در خصوص منع خرید واکسن از آمریکا و انگلیس اظهار داشت: بدون شک در بیانات مقام معظم رهبری مسأله اختلافات سیاسی برای منع خرید واکسن کرونا از آمریکا وجود ندارد بلکه بحث جان ملت مسلمان ما مطرح است.
عضو جامعه مدرسین با بیان اینکه خرید واکسن کرونا از انگلیس و آمریکا عقلانی نیست، گفت: منطق پزشکی، بهداشت و سلامت اقتضا می‌کند نسبت به عدم خرید از این کشورها قاطع باشیم. وی گفت: این سابقه هم در پیشینه این کشورها وجود دارد که می‌خواهند داروهای خودشان را آزمایش کنند و داروی کرونا را یا به عنوان کمک یا فروش به کشورهای دیگر صادر می‌کنند و بعد مردم آن کشور را مورد آزمایش داروهای خود قرار می‌دهند.

**مرگ 55 نفر در آمریکا بعد از دریافت واکسن‌های فایزر و مدرنا


فارس/ بر اساس گزارش‌هایی که به یک سامانه فدرال رسیده، ۵۵ نفر در آمریکا بعد از دریافت یکی از واکسن‌های آمریکایی «فایزر - بیون‌تک» و یا «مدرنا» جان خود را از دست داده‌اند. این سامانه منفعل است به این معنی که به طور خودکار گزارش‌ها را جمع‌آوری نمی‌کند و گزارش‌ها در آن بارگذاری می‌شوند. همه افراد از جمله کارکنان بهداشت و سلامت، بیماران یا خانواده‌های آن‌ها می‌توانند گزارش‌ها درباره عوارض جانبی واکسن‌ها را در آن ثبت کنند.


**توضیحات خطیب‌زاده درباره پرداخت حق عضویت ایران در سازمان ملل


ایرنا/ سخنگوی وزارت امور خارجه درباره انتشار خبری در ارتباط با پرداخت حق عضویت ایران در سازمان ملل متحد گفت ایران با توجه به مسدود شدن کانال‌های انتقال منابع مالی توسط آمریکا، از مدتها پیش با خزانه داری سازمان ملل در مورد معرفی یک کانال امن تماس داشته است. خطیب زاده ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران در سالهای اخیر به رغم محدودیت‌های ناشی از تحریم‌های یکجانبه ایالات متحده، همواره با استفاده از معدود کانال‌های انتقال مالی، حق عضویت خود به سازمان ملل را پرداخته کرده است.
وی تصریح کرد: آخرین پیشنهاد کشورمان در این باره تادیه این بدهی از طریق استفاده از منابع مسدود شده در کره جنوبی توسط سازمان ملل با مجوز بانک مرکزی بوده است که توسط دبیرخانه سازمان ملل در حال مذاکره و هماهنگی‌های لازم می‌باشد. این در حالی است که «آنتونی گوترش» دبیرکل سازمان ملل متحد در نامه‌ای به رییس دوره مجمع عمومی این سازمان خواسته است ۱۰ کشور به دلیل افزایش بدهی خود در حق عضویت سالانه از حق رای فعلا در مجمع عمومی محروم شوند.

**در پیاده‌ کردن قانون مجلس در ابعاد فنی هیچ مشکلی نداریم


فارس/ رئیس سازمان انرژی اتمی به بدعهدی آمریکا در برجام اشاره کرد و گفت: اگر بخواهند برگردند، جمهوری اسلامی باید اطمینان لازم را پیدا بکند و دیگر مثل گذشته نخواهد بود که ما فقط تعهداتمان را انجام دهیم. صالحی افزود: وقتی آن ها تحریم کردند و تمام امتیازاتی که قرار بود ما از برجام بهره‌مند بشویم، جلویش را گرفتند، طبق قاعده عقلی ما هم باید به تعهداتی که داریم دیگر التزامی نداشته باشیم. طبق بند ۲۶، ۳۶ و ۳۷ ما اعلام کردیم که در پنج گام نسبت به تعهداتی که دادیم عقب نشینی می‌کنیم این یک واقعیتی است و هم دولت، هم سازمان انرژی اتمی اعلام کرد که ما در پیاده کردن قانون مجلس در ابعاد فنی هیچ مشکلی نداریم و در عرض ۲۴ ساعت، غنی سازی ۲۰ درصد را راه اندازی کردیم.

**حملات تروریستی به نفتکش‌های سوریه


فارس/ نخست وزیر سوریه اعلام کرد که هفت نفتکش عازم سوریه در دریا هدف حملات تروریستی قرار گرفتند. «عرنوس» گفت: «در تازه‌ترین مورد، دو نفتکش در دریای سرخ هدف گرفته شد.» وی افزود: «هدف گرفته شدن این دو نفتکش موجب شد رسیدنشان به ساحل سوریه بیش از یک ماه به تعویق افتد و در نتیجه آن تولید در پالایشگاه بانیاس هم متوقف شد و با بروز کمبود مشتقات نفتی مورد نیاز برای تامین نیاز‌های بنزین و گازوئیل کشور روبه رو شدیم.»

طلیعه

تصویر مطلببیش از یک ماه از ورود جو بایدن رییس جمهور جدید آمریکا به کاخ سفید می گذرد . پیش از ورود او به کاخ سفید برخی با تحلیل‌های ساده انگارانه ، منتظر تغییرات چشمگیر در سیاست‌های جهانی ایالات متحده آمریکا بودند. اما در هفته‌های اخیر برخی رفتارهای وی در عرصه بین‌الملل، نشان داد که هیچ فرقی بین روسای جمهور آمریکا در استراتژی کلان وجود ندارد . گرچه ممکن است در برخی تاکتیک‌ها و نحوه تعامل فرق‌هایی داشته باشند. در ادامه به بررسی و تحلیل اجمالی برخی از این حرکات و رفتارها در عرصه بین الملل می پردازیم : 1 – پس...
مطالب بیشترطلیعه  
Template Design:Jameeh modarresin Qom